Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

5 príčin, prečo váš pes nechce jesť

pes nechce jest

Stalo sa vám, že váš mlsný psík zrazu prestal jesť granule? Keď naši štvornohí priatelia odmietajú svoju obľúbenú misku plnú granúl, treba spozornieť. U psov, ktoré sú známe svojím výdatným apetítom, je odmietanie jedla často signálom, že niečo nie je v poriadku. Jedlo je základnou potrebou pre všetky živé bytosti a ani psy bez neho dlho zdraví nevydržia.

Ešte predtým, ako v panike pobežíte za veterinárom, mali by ste sa na chvíľku zamyslieť. Posnažte sa nájsť možné príčiny tohto správania. Dôvodom totiž nemusia byť len zdravotné komplikácie, ale tiež zmeny v prostredí alebo trucovanie. Poďte teraz spoločne s nami zistiť, čo by mohlo vášho psíka trápiť a ako to vyriešiť.

Toto je 5 najčastejších dôvodov, prečo psy nechcú jesť

1. Pes je chorý

Najvážnejšou príčinou, prečo váš pes nechce jesť, môže byť choroba. Nechutenstvo psa do jedla spôsobujú najmä:

  • Problémy s trávením
  • Bolesť zubov, zlomený zub, zápal ďasien, poranenie v papuli
  • Bolesť kĺbov, žalúdka, labiek či inej časti tela
  • Alergia

S akýmkoľvek zdravotným problémom by ste mali navštíviť veterinára. Buďte pozorný najmä pri črevných ťažkostiach, ako je hnačka a vracanie. Pokiaľ sa k nim pridá ešte aj letargia a psík sa vám zdá neaktívny a už na pohľad chorý, veterinára vyhľadajte urýchlene. Mohol dostať vírus alebo zožrať niečo, čo mu uškodilo.

Veľmi neradi musíme priznať, že sa ešte stále nájdu krutí ľudia, ktorí po sídliskách rozhadzujú otrávené pamlsky, párky a podobne. Takéto informácie sa k nám dostávajú z celého Slovenska a častokrát končia veľmi smutne. Dávajte preto na svojho miláčika pozor. Ak pri prechádzke zožerie niečo, čo sa vám nezdalo a následne sa správa nezvyčajne unavene, skučí alebo sa prestane hýbať, rýchlo ho vezmite k veterinárovi.

2. Nechutia mu granule

Druhou najčastejšou príčinou nechutenstva môže byť samotná chuť granúl. Psy zvyknú protestovať buď pri prechode na nové krmivo alebo vtedy, keď sa granule náhodou pokazia.

Ako zistíte, že sa granule pokazili? Najprv skontrolujte dátum exspirácie. Ak je v poriadku, granule otestujte – samozrejme nie chuťou, ale vizuálne a čuchovo. Zvlhnuté, zatuchnuté, či škodcami napadnuté granule rozoznáte aj na pohľad či hmat. Sú mäkšie, vlhké, môžu sa dokonca droliť. Pokazené granule identifikujete aj podľa po čuchu, pretože budú mierne zapáchať, napríklad po plesni.

Správne skladovanie granúl je základ

Stalo sa vám už, že granule zvlhli? Alebo že mokré krmivo začalo nepríjemne zapáchať? Pripravili sme pre vás pár tipov na to, ako správne skladovať krmivo pre psy aj mačky, aby krmivo ostalo chutné a s čo najväčšou výživovou hodnotou.

V prípade, že pes nechce jesť nové krmivo, musíte ho „okabátiť“. Možno mu spočiatku nové granulky nezavoňajú a na pach si musí zvyknúť. Alebo mu len treba vybrať inú príchuť. Každopádne, prechod na nové krmivo by mal byť pomalý.

Najprv staré a nové granule miešajte dokopy a niekoľko dní psa kŕmte takýmto mixom. Postupne uberajte množstvo starých granúl a zvyšujte množstvo nových. Keď mu začnete podávať čisto nové granule, môžete ich obohatiť o pár kvapiek lososového oleja, pivovarské kvasnice či iný doplnok. Granuliam to nielenže dodá vyššiu výživovú hodnotu, ale aj zatraktívni ich chuť.

3. Pes neje, lebo trucuje

Častou príčinou, prečo pes odmieta granule, je obyčajný truc. Deje sa to najmä v prípadoch, keď je kŕmený aj iným krmivom ako granulami – napríklad konzervami, čerstvým mäsom alebo zvyškami od stola. Na časté maškrty si pes privykne veľmi rýchlo a potom môže „vymýšľať“.

S maškrtami preto musíte byť striktný. Nenahrádzajte nimi granule, a pokiaľ pes začne proti svojmu bežnému krmivu protestovať, nepovoľte. Ak by ste mu totiž z ľútosti dali niečo iné, myslel by si, že jeho taktika funguje. Granúl sa potom už ani nedotkne.

Čo ak nechce jesť starý pes?

Psí apetít sa prirodzene znižuje s pribúdajúcim vekom. Staré psy, ktoré sa hýbu menej ako v mladosti, už nepotrebujú toľko energie. Príčinou plnej misky však môže byť aj bolesť zubov či zápal ďasien. Vtedy psík nedokáže rozhrýzť tvrdé granule, a preto ich vôbec nezje. V tomto prípade zmeňte krmivo a z granúl prejdite na mokré krmivo z konzervy či kapsičky. Odporúčame aj poradu s veterinárom.

4. Je prežratý alebo sa veľmi málo hýbe

Zdá sa to neuveriteľné, ale áno: Aj psy môžu mať dosť. Pokiaľ nemajú dostatok pohybu, a naopak dostávajú veľké porcie s nejakým tým pamlskom navyše, môže sa stať, že budú jednoducho prežratí. Keďže energiu zo stravy „nevybehajú“, nepotrebujú ani toľko krmiva. Na druhej strane, prežratému psíkovi sa málokedy chce hýbať. „Spadne“ tak do začarovaného kruhu lenivosti, ktorý môže viesť k obezite.

Riešením je na čas znížiť kŕmnu dávku a v psíkovi prebudiť jeho aktívneho ducha. Snažte sa mu viac venovať, predĺžte prechádzky a chodievajte von častejšie – a to aj v prípade, že máte psíka na dvore v dome. Dvor totiž psovi môže po čase zovšednieť, takže nevyvinie toľko aktivity, koľko by mal.

Preco pes nechce jest

5. Je smutný alebo pod stresom

Aj psy občas prežívajú smútok či stres. Nechutenstvo a odmietanie jedla môže mať psychickú príčinu. Doteraz síce nie je objasnené, v akej intenzite a aké presne emócie psy prežívajú, no v určitom rozsahu by sme ich mohli prirovnať k tým ľudským.

Psík vycíti mnoho vecí. Nechutenstvo prichádza napríklad pri sťahovaní, keď jeho „pán“ odíde na dovolenku, alebo pri strate blízkeho človeka či iného psa. Stretli sme sa už aj s prípadmi, kedy pes odmietal jesť, pretože v domácnosti vládlo napätie a hádky.

Závažnejším prípadom je zanedbávanie až týranie psa. Nechutenstvo sa preto často objavuje u psíkov „útulkáčov“. Na niektorých sa trauma zo zlého prostredia prejaví v podobe agresivity, na iných zase bojazlivosťou a  nechutenstvom.

Pes zväčša začne opäť jesť, akonáhle sa adaptuje na nové prostredie. Čo pre neho môžete urobiť vy? Venujte sa mu, ukážte mu, že všetko je v poriadku a neostal sám. Vaša láska psíka zo smútku určite vylieči a opäť mu prinavráti chuť do jedla. Pomôcť vám v tom môžu aj chutné pamlsky, ktorými si určite získate jeho priazeň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *