Vedeli ste o tom, že mačky vedia byť nesmierne teritoriálne? Chcú, aby každý vedel, kde sú doma a čo je ich územie. Ako to dajú na javo? Hranice svojho teritória, ale tiež rôzne predmety či dokonca aj ľudí, si označujú za svoje – najčastejšie močom. Prečo a za akých okolností mačky a kocúry značkujú? Ide naozaj len o teritoriálny vrtoch alebo to môže signalizovať aj niečo iné? A čo pomôže? Čítajte ďalej a zistite viac.
Prečo mačka ocikáva veci?
Ocikávanie predmetov a priestorov je pre mačky signifikantné správanie. Musíme však povedať, že viac sa týka nekastrovaných kocúrov, hoci v niektorých prípadoch značkujú aj samičky. Nekastrované kocúry sú oveľa teritoriálnejšie a „živelnejšie“.
Pomocou ocikávania vecí mačka alebo kocúr:
- značkuje miesta a predmety, a to predovšetkým ak sa v domácnosti vyskytuje viacero mačiek.
- dáva najavo pripravenosť na párenie.
- spracováva zmeny vo svojom prostredí – napríklad pri zmenách pachov v domácnosti.
- dáva najavo stres, ale napríklad aj hlad, nudu či nedostatok pozornosti.
Sú však aj prípady, kedy je značkovanie vyslovene výchovného pôvodu – to znamená, že mačka jednoducho močí tam, kde by nemala. Niekedy sa dokonca stáva aj to, že mačka naučená na toaletu odrazu zmení svoje správanie. Môže jej napríklad prekážať nový typ podstielky, záchodík a podobne.
Značkovanie ako príznak stresu
Okrem toho, že sú mačky teritoriálne, občas veľmi ťažko znášajú zmeny. U niektorých môže spôsobiť veľký stres napríklad sťahovanie, príchod nového člena rodiny, ale tiež zmena vášho režimu, samota či cudzí ľudia. Ak máte teda doma kastrovanú mačku alebo kocúra, ktorý odrazu začne značkovať miesta po byte, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či sa nestalo niečo, čo by u kocúra mohlo vyvolať stres, strach a podobne.
Upokojujúce účinky môže mať na mačky catnip. Je to bylinka známa aj ako mačacia mäta či dokonca mačací kokaín. Len čo mačky túto bylinku ucítia, sú v úplnom vytržení, začnú sa hrať a doslova „ožijú.“
Kedy začína kocúr značkovať?
Kocúr začína značkovať zhruba vo veku 8 až 12 mesiacov. V tomto období pohlavne dospieva, a teda sa u neho začínajú prejavovať jeho „alfasamcovské“ stránky. Kocúry pripravené na párenie sú totiž veľmi teritoriálne. Po kastrácii sa táto ich vlastnosť zvykne zlepšiť.
Je však potrebné vziať do úvahy aj to, že nie je mačka ako mačka. Zatiaľ čo sa niektorí majitelia kocúrov nestretnú so značkovaním vôbec, iní zas majú doma kocúra značkujúceho kade-tade.
Okrem toho, že mačka močí tam, kde nemá, trápi majiteľov ešte jeden nepríjemný fakt: Mačací moč vylučovaný pri značkovaní veľmi nepríjemne zapácha. Ak si kocúr alebo mačka označkuje kus nábytku, prípadne určité miesto v byte, môžete mať veľký problém sa tohto zápachu zbaviť.
Čo robiť, aby kocúr neznačkoval?
Väčšina chovateľov mačiek sa zhoduje na tom, že najlepším riešením značkovania je kastrácia kocúra. U nás je bežné kocúra kastrovať práve vo veku 8 až 12 mesiacov – čiže práve v období, kedy začína dospievať a značkovať. Kastrácia pomôže kocúrikovi upokojiť sa. Nebude mať takú potrebu biť sa s inými kocúrmi, túlať sa ani značkovať. Toto teda platí vo väčšine prípadov – u niektorých kocúrov sa však zvyk značkovania nevytratí ani po kastrácii.
Ako odlíšiť značkovanie kocúra od cikania?
Aby ste vedeli rozlúsknuť príčinu, prečo váš kocúr značkuje, musíte najprv vedieť rozpoznať, čo ide naozaj o značkovanie alebo len vykonávanie „malej potreby“. Aký je rozdiel medzi značkovaním a bežným močením?
- Keď mačky močia, zvyčajne sa odoberú do svojho mačacieho záchodíka. Pri močení si ako keby čupnú a močia pod seba, zvyčajne na vodorovný povrch.
- Pri značkovaní sa kocúr otočí chrbtom k predmetu, ktorý sa chystá označkovať, zdvihne chvost a vystrekne naň malé množstvo moču.
Ako sa zbaviť mačacieho zápachu?
Existuje viacero vcelku rozporuplných názorov na to, ako sa s nepríjemným zápachom mačacieho moču popasovať. Niektorí chovatelia majú takú skúsenosť, že museli vyhodiť koberec či vymeniť kus nábytku. Iní si so zápachom poradili niekoľkonásobným pratím, drhnutím, tepovaním a rôznymi domácimi receptami.
Je ťažké nájsť jeden účinný tip na to, ako sa mačacieho zápachu zbaviť, nakoľko napríklad moč mačky-samičky nezapácha až tak intenzívne ako moč nekastrovaného kocúra. Jedným z obľúbených domácich receptov je napríklad kombinácia octu a sódy bikarbóny, ktorá pôsobí ako neutralizátor zápachu.