Starostlivosť o mačku

Catnip alebo kocúrnik obyčajný: Prečo má na mačky takú magickú moc?

catnip alebo kocurnik obycajny

Pokiaľ patríte k chovateľom mačiek, určite ste sa už so slovkom catnip stretli mnohokrát. Ste chovateľ-začiatočník a nikdy ste o tejto rastline nepočuli? Vedzte, že sa vám informácie o catnipe naozaj zídu. Kocúrnik je totiž pre mačky neodolateľný a má na nej naozaj zaujímavé účinky. Áno, čítate správne, mačky milujú catnip – teda zhruba polovica mačacieho národa patrí k jeho milovníkom. Prečítajte si, čo to ten catnip vlastne je a ako na vašu mačičku zapôsobí.

Catnip či kocúrnik obyčajný – čo potrebujete vedieť o tejto rastlinke?

Catnip, mačacia mäta či dokonca mačací kokaín, to všetko sú názvy pre jednu rastlinu – kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria). Patrí k liečivým bylinám, má biele, ružovkasté alebo fialové kvety a využíva sa na prípravu čajov proti kašľu či žalúdočným ťažkostiam. Jej listy majú vôňu podobnú mäte, avšak nie tak výraznú.

Kocúrnik nie je však až tak známy pre svoje účinky na ľudí, popularitu získal práve vďaka tomu, ako pôsobí na mačky. Vaša mňaukajúca kamoška bude zrejme v úplnom vytržení, len čo catnip ucíti. Obsahuje totiž látku zvanú nepalakton. Tá sa nachádza v listoch a stonkách rastliny a má výrazné účinky na zmenu správania zvieraťa. Kocúrnik je skvelým pomocníkom pre zvýšenie hravosti a prítulnosti mačičky, no pomôcť vám môže aj vtedy, ak je váš domáci miláčik v strese.

ako vyzera catnip pre macky

Prečo mačke dávať catnip?

hrava macka

Podporuje hravosť

pritulna macka

Zvyšuje prítulnosť

aktivna macka

Zvyšuje aktivitu

pokojna macka

Upokojuje

Aké má kocúrnik účinky na mačky?

Prvé, čo potrebujete vedieť je, že catnip má na mačku účinok len vtedy, ak ho vdýchne. Pokiaľ pestujete kocúrnik na záhradke, možno ste postrehli, že sa v ňom mačka rada vyváľa alebo sa oň obtiera. Mnohí chovatelia mačiek ho práve z tohto dôvodu pestujú – majú tak neustále doma čerstvú zásobu rozptýlenia pre svojho miláčika. Nepaktalon v rastline mačky vyslovene priťahuje a vyvoláva u nich široké spektrum nasledovných prejavov:

  • šťastie,
  • náklonnosť,
  • spokojnosť,
  • relax,
  • hravosť,
  • zvýšená aktivita,
  • u niektorých dokonca agresivita.

Catnip účinkuje na zviera zhruba 10 minút. Ako sme už spomenuli, pokiaľ máte doma čerstvý kocúrnik v záhradke či kvetináči, mačku zrejme nájdete sa oň obtierať alebo sa v ňom dokonca váľať. Pokiaľ siahnete po hračkách s catnipom, podporíte jej hravosť. V prípade, že potrebujete nasmerovať pozornosť mačky určitým smerom (napríklad ju chcete dostať do prepravky), môžete použiť lístky sušenej rastliny. Jednoducho, keď váš mačiak ucíti catnip, nebude ho nejakú chvíľu zaujímať nič iné. Potom sa zvieratko zvykne skľudniť, upokojiť a často zaspí. Kocúrnik je naozaj veľmi obľúbený u mnohých chovateľov mačiek. Pomáham im totiž udržať mačku veselú, pokojnú a predovšetkým spokojnú.

catnip pre macky

Pôsobí catnip na všetky mačky rovnako?

Catnip je kúzelnou bylinkou zhruba pre 50 – 60 % mačiek. Zvyčajne má najväčší účinok na pohlavne zrelé mačky (a tým myslíme mačičky aj kocúrov). Menej účinkuje na staršie zvieratá a na malé mačiatka nepôsobí väčšinou vôbec. To, či vyvolá nejakú reakciu u vašej mačičky, sa nedá dopredu povedať. Predvídať nedokážete ani to, ako presne na ňu mačka zareaguje. Niektoré mačky sú po pričuchnutí ku kocúrniku hravejšie a veselšie, iné zas prítulnejšie. Agresivita je zriedkavá, no keď sa objaví, je častejšia u kocúrov.

Môže sa mačka catnipom predávkovať?

Mačky si zvyknú ku catnipu pričuchnúť len toľko, koľko potrebujú, respektíve znesú. Keď im stačí, budú ho ignorovať. Nemalo by sa teda stať, že sa zviera predávkuje. Pokiaľ im však dávate do peliešku alebo prepravky sušené či čerstvé rastlinky kocúrnika, aby ste zmiernili jej stres alebo ju pomohli upokojiť, zvoľte radšej menšie množstvo. Ak by sa stalo, že sa vaša mačka catnipom „predávkuje“, môže sa objaviť hnačka, zvracanie, problémy s chodením či závraty.

Čo sa stane keď mačka kocúrnik zje?

Nemusíte sa báť, catnip nie je pre vašu mačku nebezpečný. U ľudí sa kocúrnik zvykol používať pri liečbe hnačiek, má teda pozitívne účinky na tráviaci trakt (aj ten zvierací). Pokiaľ by ho však váš mačiak zjedol veľa, mohla by sa u neho objaviť zápcha.

V akých formách sa catnip používa?

cerstva bylina

Čerstvá rastlina kocúrnika

susena bylinka

Sušený catnip

doplnok v spreji

Spreje s obsahom kocúrnika

hracky pre macky

Hračky vypchaté sušeným catnipom

Spokojná mačka rovná sa spokojný majiteľ – ako vám môže catnip pomôcť?

Či už potrebujete u vášho domáceho miláčika podporiť hravosť, zlepšiť mu náladu alebo ho prípadne upokojiť, catnip je pre vás tá správne voľba. Vyskúšajte napríklad hračky s catnipom. Tie vašu malú kamarátku zabavia a poskytnú jej nejaké to povyrazenie:

Spreje s catnipom – na hračky i do pelechu

Má vaša mačka kopu hračiek, ktoré ju už omrzeli? Vyskúšajte na ne nastriekať trošku kocúrnikového spreja. Uvidíte, že sa pôjde doslova zblázniť. Bude pôsobiť, akoby ste jej dali tú najnovšiu a najúžasnejšiu hračku na svete.

Kocúrnik môže pomôcť vašej mačke so stresom

V jednom z našich predošlých článkov sme sa zaoberali tým, že mačky sú citlivé stvorenia, ktoré dokáže rozhodiť viacero vecí. Stres či úzkosť môžu mať napríklad z nového prostredia, cudzieho človeka v ich blízkosti, ale tiež z cestovania. Kocúrnik je skvelou pomôckou práve v týchto prípadoch. Vďaka svojim upokojujúcim účinkom pomôže vašej mačičke znížiť úroveň stresu a „dať ju do pohody“. Stačí, aby ste jej dali do prepravky trošku sušenej rastlinky či hračku s catnipom. Prípadne nastriekajte catnipový sprej na peliešok, škrabadlo, či mačací dom.

Na záver už len toľko, že kocúrnik je veľmi obľúbený u mačiek a aj u chovateľov – ak máte doma mačku, tak určite chápete. Len keď je spokojná mačka, môže byť spokojný aj majiteľ. Poobzerajte sa teda po nejakej tej hračke či spreji s catnipom pre vášho mňaukajúceho spolubývajúceho a spríjemnite život nielen vašej mačke, ale aj sebe.

Čo všetko potrebuje mačka pre spokojný život?

V našom širokom sortimente produktov nájdete všetko, čo mačka potrebuje. Pozrite si, aké druhy pelechov, krmiva či hračiek máme v ponuke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *