Či už chováte králika len tak pre radosť, ako výstavného šampióna alebo ako veľkochovateľ, vždy by mal byť vašou prvou prioritou jeho zdravotný stav. Veď zdravie je to najdôležitejšie – a to neplatí len pre ľudí, ale aj pre našich ušatých kamarátov. Ako zistíte, že s králikom niečo nie je v poriadku? Čítajte ďalej a zistite viac o najčastejších chorobách králikov.
Ako spoznáte, že je váš králik chorý?
Diagnózu králikovi sami neurčíte, na to je potrebný veterinár. Môžete si však všimnúť určité varovné signály. Tie vás upozornia na to, že so zvieratkom niečo nie je v poriadku a mali by ste vyhľadať zverolekára. Aké signály by ste si mali všímať?
- Zmena správania a pohybu králika
Ak je králik zrazu menej aktívny, stráni sa iných králikov či vás, odmieta potravu a vodu, mali by ste spozornieť. To isté platí v prípade, že zviera začne krívať, má problémy s pohybom, nechodí, je apatické alebo nakláňa hlavu len na jednu stranu.
- Výtok z nosa alebo očí
Výtok z nozdier alebo očí naznačuje vo väčšine prípadov infekciu. Môže ísť napríklad o králičiu nádchu, zápal spojiviek či symptóm iného závažného ochorenia.
- Nezvyčajný trus, krv v moči
Veľa o zdravotnom stave zvieraťa napovie aj jeho trus. Hnačka často poukazuje na infekcie či napadnutie parazitmi. Pokiaľ sa vám teda trus vášho králika zdá iný než zvyčajne, kontaktujte veterinára.
- Stav srsti a uší
Srsť zdravého králika je hustá a krásne lesklá. Ak to u vášho králička neplatí, niečo nie je s kostolným poriadkom. Pozor dajte aj na to, či má čisté ušné laloky a vonkajšie zvukovody.
Najčastejšie choroby králikov – podľa čoho ich rozpoznať?
Pozrime sa teraz bližšie na jednotlivé choroby, ktoré môžu králiky poriadne potrápiť.
Hnačka, zápcha a nadúvanie u králikov – hľadajte za nimi krmivo
Všetky tri tieto ťažkosti má na svedomí predovšetkým nevhodné krmivo, respektíve niečo, čo zajac zjedol. Pri hnačke je dôležité nasadiť striktnú diétu. Vylúčte mu zo stravy všetko „šťavnaté krmivo“ a podávajte mu len seno a vodu. Pokiaľ by problém trval dlhšie ako 2 dni, vyhľadajte veterinára. Hnačka môže u zajacov súvisieť aj s inými ochoreniami – napríklad s prechladnutím či kokcidiózou.
Zápcha králika potrápi predovšetkým vtedy, ak skonzumuje niečo, čo by nemal. Pokúste sa zabrániť tomu, aby zajko obhrýzal kartóny, izbové rastliny, koberce či iné predmety.
Nadúvanie sa vám možno zdá ako banalita, avšak u králikov môže mať fatálne následky. Veľký pozor preto dávajte na to, aby ste ušiakovi nepodávali zaparenú zelenú stravu alebo studenú potravu. Nevhodné sú tiež veľké množstvá kelu, kapusty, šalátu či ďateliny – aj z nich môže zvieratko nafúknuť. Zdutý králik leží a zle sa mu dýcha. V prípade, že si podobné príznaky všimnete, vezmite ho ihneď k veterinárovi.
Infekčná nádcha u králikov alebo keď má ušiak soplík
Infekčná nádcha sa u králikov nazýva aj pasteurelóza. Prejavuje sa výtokom z nosa, niekedy aj z očí, a tiež kýchaním. Pôvodcom ochorenia je skupina baktérií, predovšetkým baktéria Pasteurella. Čo vás možno prekvapí, je spúšťač tohto ochorenia – infekčná nádcha sa u králikov najčastejšie sa prejaví pri strese. Čudujete sa? Áno, aj králiky dokážu byť v strese, a to predovšetkým pri:
- odstavení mláďat od matky,
- cestovaní,
- výstavách,
- oslabení organizmu.
Infekčnú nádchu u králikov rozhodne nepodceňujte. Pokiaľ sa totiž nelieči, môže spôsobiť apatiu, nechutenstvo, stratu hmotnosti a v horších prípadoch zápal pľúc, osrdcovníka či dokonca smrť. Vhodnú liečbu nastaví veterinár.
Kokcidióza – najbežnejšie ochorenie u králikov
Veľký neporiadok v tele králika dokážu narobiť parazitické prvoky z rodu Eimeria – sú totiž pôvodcom ochorenia s názvom kokcidióza. Kokcidóza je veľkým problémom práve pre veľkochovateľov, u bytových králikov sa vyskytuje zriedkavejšie. Zajko si ju však môže so sebou priniesť z chovateľských potrieb. Postihuje predovšetkým maličké zajačiky do 10 týždňov a tiež zajačích seniorov, ktorí už majú slabšiu imunitu.
Pri kokcidióze môžete u ušiaka spozorovať:
- skleslosť a slabosť,
- nechutenstvo a úbytok na váhe,
- zhrbený postoj a škrípanie zubami v dôsledku kŕčov v brušku,
- silnú zapáchajúcu hnačku.
Ak sa ochorením infikuje dospelý králik, nemusíte si nič všimnúť. Má už totiž natoľko vyvinutú a silnú imunitu, že si s parazitom poradí. Dajte však pozor – stáva sa nositeľom ochorenia.
Čo sa týka liečby, je nevyhnutné navštíviť veterinára a pokiaľ možno, priniesť mu aj vzorku králičieho trusu. Z nej dokáže zistiť prítomnosť prvokov. Následne zajkovi nastaví liečbu a dá vám presné pokyny. Nezabúdajte opäť na správnu a poctivú hygienu. Vyčistite a vydezinfikujte zajkovi klietku, aj všetko v nej a každý deň zbierajte trus a meňte podstielku. Králikovi sa odporúča podávať rehydratačné roztoky a prebiotiká s probiotikami, ktoré dajú do poriadku jeho črevnú mikroflóru.
Králičí mor
Jedným z najnebezpečnejších ochorení králikov je králičí mor. Má krátku inkubačnú dobu a rýchly priebeh. Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša od infikovaného jedinca na ďalšie králiky. Môže sa však šíriť aj:
- vzduchom,
- prachom,
- bodavým hmyzom,
- krmivom,
- trusom.
Príznaky králičieho moru rozdeľujeme na dve fázy:
Králik javí známky apatie, je akoby unavený, nič ho nezaujíma a stráca chuť do jedla.
Neskôr sa objavia príznaky ako kŕče, teplota a krvavá pena v nose.
Veľmi často sa stáva, že chovatelia nájdu už uhynuté králiky, ktoré navonok nejavia žiadne klinické príznaky. Králičí mor spôsobuje totiž poškodenia vnútorných orgánov a vnútorné krvácanie.
Čo sa týka liečby, tá žiaľ doposiaľ neexistuje. Ak však chcete spraviť všetko preto, aby bol váš ušatý kamarát zdravý, sústreďte sa na prevenciu. Najúčinnejšou prevenciou je vakcinácia – asi po piatich dňoch od očkovania sa začnú tvoriť protilátky a zajko je plne chránený zhruba po 2 až 3 týždňoch. Účinok vakcíny potom trvá šesť až deväť mesiacov. Okrem toho by ste mali dbať na základné veterinárne opatrenia:
- Izolujte choré králiky.
- Preverte si pôvod krmiva a pomôcok.
- Nové králiky nechajte v karanténe aspoň 14 dní od kúpy.
Myxomatóza
Ďalšie závažné a vysoko infekčné vírusové ochorenie králikov je myxomatóza. Spôsobuje ju vírus kiahní s názvom Leporipoxvirus myxomatosis. Myxomatóza sa šíri:
- priamo z infikovaného králika,
- prostredníctvom krv sajúceho hmyzu – čiže komárov, bĺch či kliešťov,
- predmetmi, ktoré prišli do kontaktu s infikovaným králikom,
- krmivom.
Inkubačná dobra ochorenia je 1 až 10 dní. Medzi najčastejšie príznaky patria začervenané a opuchnuté oči. Opuch sa môže objaviť aj na nose či papuľke. Špecifický je tiež zápal spojiviek a hnisavý výtok z očiek. Často sa stáva, že králiky postihnuté myxomatózou uhynú už na začiatku ochorenia. Pokiaľ sa tak nestane, je šanca, že sa králik z ochorenia dostane.
Najlepšia ochrana pred myxomatózou je opäť vakcinácia. Prvé očkovanie by malo byť medzi 4. až 6. týždňom života. Aby však bola vakcína účinná, je potrebné aplikovať aj druhú dávku – po ďalších 4 týždňoch a následne preočkovávať každých 6 mesiacov.
Dbať by ste mali aj na dôkladnú a pravidelnú hygienu. Čistite zajkovi klietku, meňte mu pravidelne vodu i podstielku a chráňte ho pred parazitmi.
Ušný svrab – sledujte pozorne zajkove ušká
Choroba, ktorá veľmi často potrápi zajkove krásne ušká, sa nazýva svrab. Toto ochorenie má na svedomí parazit s názvom prašivec králičí. Spôsobuje zápal ucha a vonkajšieho zvukovodu sprevádzaný intenzívnym svrbením. Pri svrabe môžete pozorovať:
- chrasty v uchu,
- lupiny,
- nepokoj u králika,
- časté škrabanie,
- nechutenstvo,
- trasenie hlavou, prípadne jej nakláňanie na jednu stranu.
Pokiaľ tieto príznaky spozorujete, mali by ste s králikom čo najskôr navštíviť veterinára. Svrab je liečiteľný. Veterinár naordinuje zajkovi vhodné antiparazitiká a keď to spojíte s dôkladnou dezinfekciou klietky, mal by byť ušiak čoskoro fit. V rámci prevencie nezabúdajte zajkovi pravidelne kontrolovať ušká.
Ochorení, ktoré môžu králičky potrápiť, je ešte oveľa viac. My sme spomenuli tie najčastejšie. Ak chcete, aby bol váš ušiak zdravý a šťastný, nezabudnite venovať dostatok pozornosti prevencii – pravidelne mu čistite klietku, meňte podstielku i vodu a konzultujte s veterinárom všetko, čo sa vám nezdá.
Zdravie králika môžete podporiť aj vhodnými doplnkami stravy. Nájdete v nich vitamíny a minerály pre podporu celkového zdravia zvieratka, jeho trávenia i obranyschopnosti. Pozrite napríklad: