Starostlivosť o vtákov

Hľadáte tichého papagája do bytu? Zistite, ktorý papagáj je vhodný na chov v byte

papagaje do bytu

Páčia sa vám krásne sfarbené exotické papagáje a premýšľate, že by ste si jedného zadovážili aj vy? Ešte pred tým, ako sa vyberiete kúpiť klietku a jej nového nájomcu, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či je papagáj tou správnou voľbou do vášho domova. Prečo to spomíname? Málokto si totiž vopred uvedomí, že papagáje nepatria práve k tichým domácim miláčikom. Mnohé druhy sa radi často a nahlas prejavujú, pričom niektoré majú naozaj silný hlas. Ako teda zistíte, ktorý papagáj je vhodný do bytu?

Ktorý papagáj je vhodný na chov v byte?

V zásade platí, že do bytu sú vhodnejšie menšie druhy papagájov. Nemôžeme však všetky „hodiť do jedného vreca“. Totiž, aj papagáje majú svoje povahy, vyžadujú si určitú pozornosť a tiež starostlivosť. Môžete teda nájsť tichšieho papagája aj medzi hlasitejším druhom a naopak. Pripravili sme si pre vás zoznam papagájov, ktoré sú najobľúbenejšími miláčikmi a povieme vám či sú vhodné na chov v byte.

Andulky

Začneme od najmenšieho vtáčika na našom zozname. Andulky sú veľmi obľúbené, a hoci si zvyknú štebotať celý deň, nejde o zvuky, ktoré by mali rušiť vašich susedov. Sú veľmi milými spoločníkmi, dokážu sa naučiť zopár slov či zvukov a pokiaľ si ich zaobstaráte rovno v páre, nebudú si vyžadovať toľko vašej pozornosti.

 • Vhodné do bytu: áno
 • Úroveň hluku: 1 z 5
 • Vhodné pre: chovateľov začiatočníkov a rodiny s deťmi
andulka do bytu

Korely

Medzi trošku väčšie exotické vtáctvo zaraďujeme korely, ktoré k nám prišli z Austrálie. Korely dorastajú do veľkosti cca 30 cm. Majú veselú povahu a nízke nároky na chov. Veľmi dobre sa znášajú aj s inými papagájmi a určite vás poteší, že sa dokážu naučiť pár slov a melódií. Korely vedia byť hlasnejšie než andulky, vo väčšine prípadov však nie sú tak hlasné, aby sa ich spev niesol až k susedom.

 • Vhodné do bytu: áno
 • Úroveň hluku: 3 z 5
 • Vhodné pre: chovateľov začiatočníkov a rodiny s deťmi
korela do bytu

Kanáriky

Medzi ďalšie drobné a veselé vtáčiky patria kanáriky. Sú známe predovšetkým svojim neprestajným vyspevovaním. A hoci sú ich hlasy pomerne hlasité, je len malá šanca, že by sa ich spev doniesol ďalej než k vám. Kanáriky sú hravé a rýchlo si zvykajú na nové prostredie i ľudí. Nenechajte sa však oklamať ich milým vzhľadom. Vedia totiž narobiť aj pekný neporiadok – predovšetkým vtedy, keď vysypú misku s jedlom.

 • Vhodné do bytu: áno
 • Úroveň hluku: 2 z 5
 • Vhodné pre: chovateľov začiatočníkov a rodiny s deťmi
kanarik do bytu

Papagáje senegalské

Niektoré papagáje majú tendenciu byť veľmi hlučné, predovšetkým vtedy, ak majú pocit, že im nevenujete dostatok pozornosti. Neplatí to však pre papagája senegalského. Hoci vedia byť hlučnejšie, majú vo všeobecnosti pokojnejšie povahy. Zvyknú si obľúbiť jednu osobu, potrebujú aby ste sa im denne nejaký čas venovali a chýbať im nesmie ani ich obľúbená hračka.

 • Vhodné do bytu: áno
 • Úroveň hluku: 2 z 5
 • Vhodné pre: chovateľov začiatočníkov a rodiny s deťmi
senegalsky papagaj do bytu

Papagáje žako

Veľmi obľúbenými sú africké sivé papagáje, ktoré u nás poznáme ako papagáje žako. Sú to veľmi inteligentné tvory, ktoré sa dokážu naučiť slová alebo dokonca i celú pesničku. Papagáje žako sú však tiež veľmi citlivé a potrebujú, aby ste sa im venovali aj niekoľkokrát denne. Milujú interakciu a zábavu.

Žako veľmi zle znáša samotu, preto by ste si tohto papagája nemali kupovať, pokiaľ viete, že mu nebudete môcť dopriať dostatok pozornosti a starostlivosti. Papagáj žako nedokáže napriek svojej inteligencii rozlíšiť vaše domáce prostredie od džungle. Môže mať preto potrebu prejaviť sa hlasnejšie – je totiž zo svojho prirodzeného prostredia zvyknutý, že musí vydávať hlasné zvuky, aby ich v džungli počul ten, pre koho sú určené.

 • Vhodné do bytu: skôr nie
 • Úroveň hluku: 4 z 5
 • Vhodné pre: chovateľov začiatočníkov a rodiny s deťmi
zako sivy do bytu

Kakadu

Nádherné papagáje kakadu sú preslávené predovšetkým svojimi povestnými chocholčekmi. Okrem toho sú tiež veľkými maznáčikmi, pretože milujú fyzický kontakt so svojím majiteľom, ktorému sa snažia byť vždy nablízku. Toto môže niekomu vyhovovať, no pre niekoho to môže byť problémom. Čo sa týka hlučnosti papagájov kakadu, musíme povedať, že nepatria práve k tým tichým. Hoci zvyčajne nie sú tak hlučné ako napríklad ary, ich hlas vám môže pripadať nepríjemný a silný.

 • Vhodné do bytu: nie
 • Úroveň hluku: 4 z 5
 • Vhodné pre: skúsených chovateľov
kakadu do bytu

Papagáje ara

Názory na to, či sú ary vhodné na chov v byte, sú rôzne. Podľa niektorých nepatria tieto veľké papagáje do bytu, podľa iných sú zas skvelými spoločníkmi. Rozhodnúť, ktoré tvrdenie je pravdivé, je veľmi ťažké. Ako sme totiž už spomenuli, každý vtáčik má svoju vlastnú osobnosť a povahu. Väčšina sa však zhodne na tom, že pokiaľ aru chováte od malička, viete si ju skrotiť a vycvičiť. Keď jej venujete dostatok pozornosti, obľúbi si vás a bude vám skvelým maznáčikom.

Nezabúdajte však na to, že ary sú veľké papagáje, ktoré potrebujú dostatok priestoru. Čo sa týka ich hlasu, musíme povedať, že je naozaj silný. Mnohí chovatelia však tvrdia, že ary sú v zásade veľmi pokojné tvory a pokiaľ ich vycvičíte, nezvyknú „kričať“ často. Zväčša len vtedy, keď chcú vyjadriť radosť z toho, že vás vidia alebo naopak, keď chcú vyjadriť svoju nespokojnosť. Faktom však ostáva, že keď kričia, kričia poriadne.

 • Vhodné do bytu: podľa nás nie
 • Úroveň hluku: 5 z 5
 • Vhodné pre: skúsených chovateľov
ara do bytu

Ako sme už spomenuli na začiatku, každý papagáj má svoju povahu. Môže sa stať, že natrafíte na aru, ktorá nevydá ani hláska a bude pokojná 24/7. No môžete tak isto naraziť na korelu, ktorá bude spievať a rozprávať od rána do večera tak, až sa prídu sťažovať vaši susedia. Vo veľkom to závisí aj od toho, koľko pozornosti papagájom venujete. Potrebujú totiž interakciu, aktivitu a kontakt. Pokiaľ sa nudia, zvyknú sa na to dosť hlasno posťažovať.

Vybrali ste si svojho papagája? Nezabudnite mu pripraviť príjemné bývanie

Tak ako každé domáce zvieratko, aj papagáje potrebujú k svojmu šťastiu nejakú výbavu. Základom je určite dostatočne veľká klietka. Papagáj potrebuje totiž dosť priestoru na pohyb, šantenie a prelet. Pred výberom klietky si vždy overte, aký aktívny druh papagája ste si vybrali. Pretože okrem toho, že platí – čím väčší papagáj, tým väčšia klietka, je potrebné vziať do úvahy aj aktivitu vtáčika.

Nezabudnite klietku vybaviť aj príslušenstvom, ako sú napríklad:

 • bydielka,
 • napájačka,
 • kúpeľňa pre papagáje
 • a krmítko.

Vodu a krmivo je potrebné denne meniť, aby sa v klietke nezačali množiť choroboplodné mikroorganizmy. Zabúdať by ste nemali ani na pravidelné čistenie klietky. Pripraviť by ste sa mali tiež na to, že papagáje sú vcelku „bordelári“. Zvyknú často rozsýpať jedlo, prekacovať misky s krmivom a podobne.

Čo ďalšie potrebuje váš papagáj ku šťastiu?

Pozrite si našu ponuku a objavte všetko od krmiva, klietok, hračiek až po doplnky stravy pre vášho nového opereného kamaráta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *