Starostlivosť o mačku, Starostlivosť o psa

Nedovoľte, aby sa krmivo pokazilo. Ako správne skladovať granule, konzervy či kapsičky pre psov a mačky?

ako spravne skladovat krmivo

Väčšina majiteľov psov a mačiek si uvedomuje dôležitosť kvalitného krmiva pre zdravie svojho miláčika. Po výbere vhodného kŕmenia sa však nie vždy dostáva dostatočná pozornosť jeho následnému skladovaniu. Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, či ho skladujete správne? Je to totiž rovnako dôležité ako samotný výber krmiva.

Zlým skladovaním sa môžu znehodnotiť aj tie najdrahšie a najkvalitnejšie krmivá. Nielenže tak zbytočne vyhadzujete peniaze, no riskujete zdravotné problémy vášho štvornohého priateľa. Nemusíte však mať strach – my vám teraz všetko vysvetlíme a poradíme, ako skladovať suché a mokré krmivo tak, aby si zachovalo svoje výživové vlastnosti, čerstvosť aj chuť.

Prečo by ste mali dbať na správne skladovanie krmiva?

Naznačili sme to už v úvode, no zopakujeme znovu: Zlé skladovanie krmivo znehodnotí. Pozor by ste mali dávať najmä na chlad, vlhko, teplo, slnko, kyslík a škodcov. Týchto 5 faktorov najčastejšie spôsobuje pokazenie krmiva. Aké riziká hrozia?

mineraly

Krmivo môže stratiť svoje výživové hodnoty

Stabilita krmiva a výživové hodnoty, ktoré má zvieratku poskytnúť, sú v krmive garantované len pri optimálnych skladovacích podmienkach. Ak sú narušené, váš miláčik nemusí z krmiva dostať všetko, čo potrebuje. Zdá sa to ako nevinný problém, no z dlhodobého hľadiska môže dochádzať napríklad k oslabeniu jeho imunity.

pes 2 icon

Ohrozujete zdravie zvieraťa

Podávanie pokazeného krmiva je nebezpečné najmä kvôli riziku tráviacich problémov. Je to v podstate rovnaké ako u ľudí – keď zle uskladníte potraviny, môžu sa pokaziť, splesnivieť a privodiť vám tráviace ťažkosti, napríklad hnačku či plynatosť. Rovnaké riziko hrozí psom a mačkám. Aj granule totiž môžu splesnivieť, a to bez toho, aby ste si to vôbec všimli.

zmeny v stravovacich navykoch

Zmení sa chuť krmiva

Možno si poviete, že ide o banalitu, no v skutočnosti sa chuť a konzistencia krmiva môže zmeniť natoľko, že ho zviera nebude chcieť zjesť. Najčastejším prípadom je zvlhnutie granúl, kedy sa z chrumkavej pochúťky stáva vlhká a rozmočená hmota. Tieto granule potom častokrát putujú do koša, čo znamená len jediné: zbytočne vyhodené peniaze.

Ako skladovať suché krmivo – granule, pamlsky?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že psím granuliam sa nemá čo stať. Opak je však pravdou. Aj granule sa môžu pokaziť, zvlhnúť alebo splesnivieť. Toto sú teda základné zásady, ktoré by ste mali dodržiavať:

  • Pred i po otvorení granule skladujte v suchom prostredí s izbovou teplotou do 22°C.
  • Otvorené granule by sa mali spotrebovať do 3 mesiacov po otvorení, my však odporúčame spotrebovať ich do 2 mesiacov. Po dlhšej dobe už môžu začať vlhnúť a meniť štruktúru a chuť.
  • Rovnaké pravidlo platí s pamlskami – maximálne 2 mesiace. Povedzme si však pravdu, ktorému štvornohému maškrtníkovi vydržia pamlsky dlhšie ako 2 mesiace?
  • Granule majú lepšiu chuť a výživové hodnoty, keď sú skladované v pôvodnom obale. U väčšiny granúl výrobca garantuje, že obal je vyrobený tak, aby udržiaval čerstvosť krmiva. Pozor: neplatí to u granúl, ktoré sa nedajú uzavrieť.
  • Ak vrece alebo obal nemá plastový zips na uzatvorenie, neodporúčame nechávať ich v pôvodnom obale. Mohol by sa do nich dostať hmyz, roztoče alebo vlhkosť, ktorá spôsobuje plesne. V takomto prípade si radšej zaobstarajte nepriehľadný plastový uzatvárateľný box alebo kontajner a krmivo skladujte v ňom. Zabezpečíte tak, že sa granule nedostanú do kontaktu s ničím, čo by ich mohlo poškodiť.
  • Kupujte adekvátnu veľkosť balenia, aby boli granule vždy čo najčerstvejšie. Aj keď na veľkých baleniach častokrát dokážete niečo málo ušetriť, nie vždy sú 12 či 15 kg vrecia vhodné – najmä pri menších plemenách. Nerobte si preto veľké zásoby a veľkosť granúl prispôsobte apetítu vášho miláčika. Nebudete tak musieť vyhadzovať zvlhnuté ani plesnivé granule, nad ktorými váš miláčik ohrnie ňufákom.

Neodporúčame vám kupovať rozvažované krmivo. Aj keď môže byť tento variant kŕmenia lacnejší, nesie so sebou určité riziká. Nikdy neviete, kedy bol pôvodný obal otvorený ani s čím krmivo prišlo do kontaktu.

Ako skladovať mokré krmivo – konzervy, kapsičky, vaničky?

Mokré krmivo je na skladovanie o niečo náročnejšie, a to najmä v prípade, ak váš miláčik nezje celú konzervu alebo kapsičku naraz. Základné pravidlá pre skladovanie mokrého krmiva sú:

  • Kým je konzerva či kapsička uzavretá, mala by byť skladovaná pri izbovej teplote na suchom a tmavom mieste. Nenechávajte ju vo veľkom chlade, ale ani teple, už vôbec nie na slnku.
  • Najlepšie je, ak váš miláčik zje mokré krmivo hneď, ako mu ho dáte do misky. Ak časom odpozorujete, že si vždy niečo „odloží“ na neskôr, znížte množstvo dávky a zvýšte frekvenciu kŕmenia. Krmivo by v miske nemalo ležať príliš dlho (najmä nie v lete), aby sa nepokazilo alebo sa do neho nenasťahoval hmyz.
  • Otvorené krmivo je potrebné spotrebovať čo najrýchlejšie, ideálne do 24 hodín. Pokiaľ váš miláčik za túto dobu nestihne také množstvo zjesť, kupujte mu menšie balenia.
  • Otvorené krmivo úplne uzavrite, aby sa do neho nedostal vzduch. Konzervu môžete zavrieť plastovým vekom, kapsičku napríklad klipom. Krmivo potom skladujte na chladnom mieste, ideálne v chladničke.
  • Krmivo neservírujte svojmu miláčikovi priamo z chladničky, ale nechajte ho „ohriať“ na izbovú teplotu. Predídete tak možnej hnačke spôsobenej podchladeným žalúdkom.
  • Vyhnite sa zmrazovaniu krmiva pred končiacim dátumom spotreby. Môže sa zmeniť jeho štruktúra aj chuť.

Na čo si ešte dať pozor pri skladovaní krmiva pre zvieratá?

Samozrejmosťou by malo byť sledovanie dátumu spotreby. Keďže ani sebe nepodávate nič, čo je dávno po záruke, nemali by ste to robiť ani pri vašom štvornohom miláčikovi. Vyvarujte sa tiež miešaniu krmív z viacerých vriec dokopy. Vždy najprv dokŕmte starším krmivom a až potom otvorte nové, aby ste mali istotu, že vášmu miláčikovi dávate vždy čerstvé granulky.

Rovnako je dôležité pravidelne čistiť misky na kŕmenie a boxy na skladovanie krmiva. Predídete tak rastu baktérií a plesní. Veľké POZOR patrí aj tomu, kde krmivo nechávate. Ako sme už spomenuli, nemalo by byť uložené na vlhkých miestach, čo znamená, že nevyhovujúcich je väčšina pivníc. Rovnako ho nenechávajte na slnku ani v blízkosti chemických látok, ktoré by ho mohli kontaminovať.

skladovanie granul pre mačky

Správne skladovanie krmiva je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o domáce zvieratá. Dodržiavanie správnych postupov skladovania pomáha zabezpečiť, že vaši psíci a mačičky budú mať stále k dispozícii zdravé a výživné jedlo. Ak neviete, kde ho nájsť, nemusíte chodiť ďaleko. U nás nájdete len kvalitné granule, kapsičky, konzervy, pamlsky a ďalšie dobroty, s ktorými u vášho štvornohého priateľa zabodujete.

Pozrite si kvalitné krmivo pre psov

Pozrite si kvalitné krmivo pre mačky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *