Psy, Starostlivosť o psa

Začíname s BARF stravou: Vypočítajte si kŕmnu dávku a pripravte vášho psíka na barfovanie

Barfovanie je typ stravovania, ktoré je v súčasnosti populárne u mnohých chovateľov psov. Je síce o niečo časovo náročnejšie než používanie komerčných krmív, no za predpokladu, že všetko robíte správne, môže mať pre vášho psíka mnoho výhod. Prvým krokom k tomu, aby mala BARF strava na vášho štvornohého priateľa ten správny účinok, je vypočítať správnu kŕmnu dávku. Len tak psík totiž v potrave dostane živiny potrebné pre zdravie. Viete, ako kŕmnu dávku vypočítate a ako je potrebné psíka pri prechode na BARF stravu pripraviť?

Ako začať s BARF stravou?

Ak zvažujete prechod na kŕmenie BARF stravou, mali by ste si predovšetkým zvážiť všetky pre a proti – čiže možné výhody i riziká. Za predpokladu, že barfujete v súlade s potrebami psíka a dávate mu dostatočne vyváženú stravu, môže mu tento typ stravovania pomôcť so zdravím, energiou i krásnou srsťou. Je však veľmi dôležité, aby si ste si uvedomili, že pokiaľ nebudete psíkovi podávať vyváženú stravu, časom sa u neho objavia ťažkosti spojené s nedostatkom niektorej živiny, vitamínu či minerálu. Buďte tiež opatrný pri spracovávaní, výbere a aj skladovaní mäsa.

Ak ste rozhodnutý, že chcete zdravému a vyváženému stravovaniu vášho štvornohého priateľa venovať potrebný čas a pozornosť, môžete začať s prípravou na zmenu stravy:

barfovanie
  • Skonzultujte zdravotný stav psíka a prechod na surovú stravu s veterinárom

Odporúča sa, aby ste psíka pred prechodom na BARF stravu vzali k veterinárovi. Ten mu urobí testy. Vďaka nim odhalí začínajúce ochorenia alebo ďalšie faktory, ktoré by mohli vyžadovať zvýšený príjem určitého typu živín, prípadne inak ovplyvňovať stravovanie psíka.

  • Vypočítajte kŕmnu dávku na základe hmotnosti, aktivity a zdravotného stavu psíka

Na vypočítanie dennej kŕmnej dávky slúži takzvaná BARF kalkulačka.

  • Zvážte okamžitú alebo postupnú zmenu jedálnička

Mnoho psíkov má citlivý žalúdok a prudké zmeny v strave sa u nich prejavujú tráviacimi ťažkosťami, ako sú hnačka, plynatosť a podobne. Môže sa však stať aj to, že váš psík nebude mať s prudkou zmenou stravy žiaden problém. Pokiaľ si nie ste istý, odporúčame zvoliť postupný prechod na BARF.

  • Urobte si „rešerš“ potravín a zdrojov potravín

Aby ste psíkovi zabezpečili kvalitnú, vyváženú a rozmanitú stravu, mali by ste mať prehľad o potravinách, ktoré sú pri barfovaní vhodné. Budete tak môcť denné menu psíkovi obmieňať. Veľmi dôležité sú tiež zdroje potravín – nakupujte kvalitné mäso u overených predajcov.

  • Zabezpečte si dostatok miesta na skladovanie mäsa

Keďže barfovanie spočíva v konzumácii surovej stravy, malo by byť mäso správne uskladnené, aby nedošlo k jeho skazeniu. Skladujte mäso v mrazničke zhruba pri teplote -17 až -20°C.

Chcete vedieť viac o barfovaní?

Prečítajte si, čo by mal obsahovať jedálniček vášho psa a aké má barfovanie výhody a nevýhody.

Barf kalkulačka alebo ako vypočítať kŕmnu dávku?

Barf kalkulačka je nástroj, respektíve vzorec, podľa ktorého vypočítate správny pomer mäsa, kostí a príloh. Celý koncept BARF stravy je pritom založený na potrebách jedinca. Primárne sa zohľadňuje hmotnosť psíka, no svoju úlohu zohrávajú aj iné faktory ako:

  • Vek
  • Aktivita
  • Kondícia
  • Zdravotný stav
  • Iné individuálne potreby psa

Vo všeobecnosti platí, že ak máte doma dospelého psa, mal by denne prijať množstvo potravy predstavujúce 2 až 3% jeho ideálnej váhy. Čiže, pokiaľ má váš psík 10 kg, denne by mal skonzumovať celkovo 300g. Ideálnu váhu vášho psa vám vie povedať zverolekár. V prípade, že by teda napríklad bola ideálna váha psa 15 kg, denná dávka krmiva by mala pozostávať zo 450g potravy. Celkovú dávku potom môžete psíkovi samozrejme rozdeliť do dvoch menších a podať mu ju napríklad ráno a večer, prípadne tak, ako je na kŕmenie zvyknutý.

Keď poznáte kŕmnu dávku, je čas ju správne vyskladať

Vypočítaná kŕmna dávka by mala obsahovať všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály v potrebnom množstve. To dosiahnete správnym pomerom jednotlivých zložiek dávky. Dávka by sa mala skladať z:

  • 50 – 65% mäsa a vnútorností v pomere 70% mäso a 30% vnútorností,
  • 15 – 30% kostí,
  • 15 – 30% „príloha“, čiže zelenina, ovocie a podobne.
Barf strava

TIP:

Pri kŕmení surovým mäsom by ste mali psíka buď pravidelne odčervovať alebo dávať testovať na prítomnosť parazitov.

Všetko je pripravené, kŕmna dávka vypočítaná, môžete začať s barfovaním

Prvý týždeň by ste mali ísť na psíka trošku zľahka. Podávajte mu len chudú svalovinu, poprípade mleté mäsko. V prípade potreby mäsko trošku povarte. Ako prílohu mu podávajte nie veľmi aromatické druhy zeleniny a ovocia či ryžu. Pokiaľ chcete podávať aj mliečne výrobky, mali by byť zaradené do inej kŕmnej dávky (nie súčasne s mäsom).

Od druhého, prípadne tretieho týždňa, začnite do kŕmnych dávok pridávať vnútornosti, ako napríklad žalúdky a srdcia. Neskôr zaraďte aj pečeň a obličky.

Ak bol váš psík zvyknutý na krmivo vo forme granúl, bude pre neho trošku náročnejšie zvyknúť si na konzumáciu kostí. Môže za to takzvaný ihlový reflex, ktorý majú psíky síce automaticky naprogramovaný od narodenia, pokiaľ však dlhodobo kosti nekonzumujú, reflex „zlenivie“.

Ihlový reflex znamená v podstate to, že keď sa do žalúdka alebo čriev psíka dostane ostrý predmet (napríklad spomínaná kosť), stena orgánu sa ako keby „uhne“, a týmto pohybom predmet súčasne otočí tupou stranou vpred. Aby si trávenie psíka na konzumáciu kostí zvyklo, začnite s ich podávaním až zhruba v 4. týždni. Spočiatku ich mixujte a postupne pridávajte mäkšie kuracie kosti v celku. Vhodné sú napríklad kuracie krídla a krky.

Kosti psíkovi podávajte vždy surové. Možno sa vám bude zdať, že sa psíkovi budú varené kosti lepšie konzumovať, no uvarené kosti majú inú vnútornú štruktúru. Môžu sa lámať na ostré úlomky, čo pre psíka rozhodne lepšie nie je.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *