Starostlivosť o psa

Čo môže a nemôže jesť pes? Pozrite si zoznam potravín, ktoré by ste svojmu miláčikovi nikdy nemali dávať

co mize a nemoze jest pes

Zhodneme sa na tom azda všetci: psy sú naozaj veľkí gurmáni. Niekedy však ani tak nezáleží na tom, čo im nasypete do misky, ale skôr na tom, akú maškrtku sa im podarí uchmatnúť od stola. Keď vidia, že niečo jete vy, chcú to automaticky tiež… no a tým smutným psím očiam dokáže odolať málokto z nás.

Dobrôtku zo svojho taniera hodí raz-čas psíkovi skoro každý. Viete však, čo zo svojho stola mu môžete a čo nemôžete posunúť? Niektoré ľudské potraviny sú totiž pre psy toxické, a tak im koniec koncov môžu spôsobiť viac problémov, ako potešenia. Ktoré to sú? Pripravili sme pre vás zoznam potravín a surovín, ktoré pre psov sú a nie sú vhodné.

Čo by ste psovi v žiadnom prípade nemali dávať?

Chovatelia sa častokrát mylne domnievajú, že psy môžu jesť všetko to, čo ľudia. Malým chlpáčom sa tak častokrát ujde niečo, čo im síce chutí, no pre psíka to môže byť toxické nie len z dlhodobého, ale aj krátkodobého hľadiska. Čo by ste teda vášmu štvornohému miláčikov v žiadnom prípade nemali dávať?

1. Čokoláda

Asi najznámejšou zakázanou potravinou pre psov je čokoláda. Pre psov je toxické predovšetkým kakao obsiahnuté v čokoláde, no na zdraví im určite nepridá ani cukor, stabilizátory chute či zahusťovadlá. Najnebezpečnejšou látkou je teobromín z kakaa, ktorý psom narúša metabolické procesy. Spôsobiť môže zvracanie, hnačku, prudké dýchanie, hyperaktivitu, pokazený žalúdok či dokonca záchvaty.

Najviac tejto látky obsahujú čokolády s vyšším obsahom kakaa, takže platí, že čím tmavšiu a kvalitnejšiu čokoládu pes zožerie, tým horšie. Príznaky sa pritom môžu objaviť až do 24 hodín od jej konzumácie. Pokiaľ niektoré u psa spozorujete, ihneď kontaktujte veterinára.

Ak váš psík zje len trošku čokolády, nemusíte hneď panikáriť – jedna čokoládová sušienka či malá tyčinky by mu nemala spôsobiť vážnejšie problémy. Toxicita a prejavy príznakov závisia aj od pomeru veľkosti a váhy psíka k množstvu zjedenej čokolády. Pre istotu ho však minimálne 24 hodín sledujte, aby ste mali istotu, že sa nič vážne nedeje.

2. Avokádo

Látka toxická pre psov obsiahnutá v avokáde sa nazýva persin. Poškodzuje tkanivá srdca aj pľúc, čo môže mať za následok dýchacie alebo žalúdočné problémy. Psovi teda avokádo v žiadnom prípade nedávajte. Na jednej strane by mu pravdepodobne asi nechutilo, no na strane druhej by mu určite zaškodilo.

3. Kôstky a jadierka z ovocia

Kôstky niektorých druhov ovocia (broskýň, marhúľ, čerešní, jabĺk a hrušiek) obsahujú amygdalín, ktorý sa po zvlhnutí alebo prasknutí kôstky mení na kyanid. Ide o jedovatú zlúčeninu, spôsobujúcu u psov rôzne zdravotné problémy: napríklad poškodenie obličiek, otravu, zápchu a podobne.

Spomenuté druhy ovocia môžete psíkovi smelo podávať, no vždy poctivo odstráňte kôstky a jadierka. Rovnako by ste mu nemali podávať ani nedozreté, alebo naopak prezreté ovocie.

4. Cibuľoviny – cibuľa, cesnak, pažítka aj pór

Cesnak a cibuľa pre zdravie? Áno, ale len pre človeka. Psíkom by sa nikdy nemali dávať žiadne časti cibuľovín, a teda cesnaku, cibule, pažítky či póru. Obsahujú totiž sulfidy – zlúčeniny síry, ktoré sú pre psy ťažko stráviteľné, vo väčšom množstve až toxické. Ľahšie prípady sa prejavia ako nadúvanie, ťažšie stavy intoxikácie však sprevádzajú hnačky a bolesti brucha. Časom to môžeš prerásť až v chudokrvnosť, nakoľko sulfidy spôsobujú poškodenia červených krviniek.

5. Varené a pečené kosti, najmä tie kuracie

Kým surové kosti sú výborným zdrojom minerálov a zároveň sú pre psíka vynikajúcou zábavou, tie varené alebo pečené by ste mu dávať nemali. Pri tepelnej úprave sa totiž kosti štiepia na ostré kúsky, ktoré by psovi následne mohli poraniť tráviaci trakt. Obzvlášť pozor by ste mali dávať na mäkšie kuracie kosti, ktoré do jeho misky rozhodne nepatria.

pes hryzie kost

6. Zelené paradajky

Áno, aj zelené nedozreté paradajky patria medzi potraviny, ktoré sú pre psov nebezpečné. Ako sme už spomenuli, jesť by nemali žiadne nedozreté ovocie a zeleninu, no zelené paradajky obzvlášť. Obsahujú pre nich toxické látky, ktoré by im v tom najhoršom prípade mohli spôsobiť triašku až kómu. Ak teda doma pestujete aj tieto plodiny, v období zrenia radšej psíkovi do zeleninovej záhradky zamedzte prístup. Zrelé paradajky už toxické nie sú.

moze pes zrat ludske jedlo

7. Polotovary a spracované ľudské jedlo

Prepálené tuky, mastné či dokonca vyprážané jedlá môžu byť pre psov rovnako škodlivé, ako pre ľudí. Niekedy možno ešte dokonca viac, keďže telo ich telá sú omnoho menšie, než tie ľudské. Pri dlhodobej strave zloženej z takýchto potravín môže mať psík žalúdočné ťažkosti, nábeh na zápal pankreasu alebo obezitu.

Spracované jedlo navyše obsahuje množstvo konzervantov, zahusťovadiel či umelých sladidiel. Jedným z nich je aj xylitol – pre psov obzvlášť nebezpečná látka. Jej častá konzumácia môže u našich malých chlpáčov viesť až k zápalu pankreasu.

Neviete odolať jeho psím očiam? Nebojte sa. Kúsok šunky či salámy raz za čas je v poriadku. Čo je nebezpečné, je kŕmiť ho dennodenne ľudskou stravou. Psie krmivá sú vyrobené práve na to, aby pokryli všetky potreby na správnu výživu našich štvornohých priateľov.

Ktoré ďalšie potraviny by psy nemali konzumovať?

Okrem vyššie spomenutých existuje niekoľko ďalších potravín a surovín, ktoré by ste psom v žiadnom prípade nemali zámerne dávať. Sú to napríklad:

  • Mlieko, surové zemiaky, citrusové plody, huby: psy ich nedokážu stráviť.
  • Surové kysnuté cesto: často pečiete? Potom dávajte obzvlášť pozor, aby si zo surového kysnutého cesta psík neuchmatol ani kúsok. Cesto sa totiž v teplom prostredí jeho žalúdka mnohonásobne zväčší, čím žalúdok úplne zaplní. Vtedy hrozí riziko torzie, a teda pretočenia žalúdka, čo môže bez zásahu veterinára viesť až k fatálnym následkom.
  • Koreniny a soľ: psy znesú oveľa menej soli ako my, ľudia. Nemali by ste ich preto ponúkať ani slanými pochutinami, ako sú chipsy, slané krekry a podobné.
  • Káva: príjem kofeínu vo vyššej dávke vzhľadom k váhe psa môže ohroziť jeho život.
  • Alkohol: alkohol je pre psov toxický, preto im ho nedávajte ani zo srandy. U malého psa môže byť už množstvo čajovej lyžičky nebezpečné. Psie obličky nedokážu alkohol spracovať tak, ako ľudské.
  • Hrozienka: pozor dávajte aj na sušené hrozienka. Ich konzumácia môže viesť k zvracaniu, hnačkám až akútnemu zlyhaniu obličiek.
  • Sladkosti pre ľudí: rovnako ako čokoláda, ani žiadne iné „ľudské“ sladkosti nie sú pre psíkov vhodné. Obsahujú totiž množstvo cukru, dochucovadiel či zahusťovadiel. Ak chcete vášmu chlpáčovi osladiť život, siahnite radšej po niektorých druhoch ovocia alebo po čokoláde špeciálne vyrábanej pre psov.

Pokiaľ má váš psík zdravotné ťažkosti, napríklad slabú činnosť srdca, obmedzenú funkciu obličiek, problémy s pečeňou či zápal pankreasu, zoznam „zakázaných“ potravín môže byť omnoho dlhší. V takomto prípade sa o správnom stravovaní poraďte s veterinárom.

Čo robiť, keď váš psík náhodou zje niečo, čo nemal?

Určite nepanikárte, ale psíka pozorne sledujte. Niektoré potraviny nie sú vhodné z dlhodobého hľadiska, no tráviacim traktom prejdú úplne normálne (ovocie, cibuľa, kúsok vyprážaného jedla, kúsok čokolády a podobne). V takýchto prípadoch ho počas nasledovných 24 hodín od konzumácie danej potraviny pozorne sledujte. Pokiaľ nenastanú komplikácie ako hnačka, zvracanie, triaška, prudké dýchanie a ďalšie podobné, nemalo by sa mu nič stať.

Pri toxických potravinách, ako je veľké množstvo čokolády, surové kysnuté cesto, alkohol či avokádo môže dôjsť k otrave. V takomto prípade ihneď kontaktujte veterinára a dohodnite sa s ním na ďalšom postupe.

Čo pes môže jesť?

Samozrejmosťou psieho jedálnička by mali byť živočíšne proteíny a živočíšne tuky. Strava by mala obsahovať všetky potrebné minerály a vitamíny, ako sú vápnik, fosfor, horčík, zinok, vitamín D, vitamín A, meď a ďalšie. Aby ste psíkovi zabezpečili optimálny pomer živín, zvoľte pre neho kompletné krmivo prispôsobené jeho veku a plemenu.

Pravdepodobne vás ale bude zaujímať, o čo zo svojho stola sa môžete podeliť aj s chlpáčom. Vybrali sme preto pre vás typické ľudské potraviny, ktoré psíkovi budú chutiť a zároveň mu dodajú aj množstvo prospešných látok:

  • lyžica bieleho jogurtu raz za čas zabezpečí zdravú črevnú mikroflóru,
  • vaječné žĺtko zabezpečí krásnu a lesklú srsť,
  • varené kuracie mäso (nekorenené a nesolené) psíkovi dodá potrebné bielkoviny,
  • ovocie osvieži a dodá živiny, psíkovi zachutí ani neuškodí napríklad červený melón (bez kôstok a tvrdej zelenej šupky), čučoriedky, maliny, jahody, banán, jablko či hruška,
  • zelenina, podobne ako ovocie, bude zdrojom vitamínov a minerálov – vhodné sú brokolica, mrkva, uhorka, ružičkový kel a ostatná listová zelenina.
moze pes jest melon

Ovocie a zelenina sú obsiahnuté aj v kompletných krmivách, no v surovom stave budú pre psa chrumkavou dobrôtkou na zahryznutie. Častou otázkou chovateľov napríklad je: Môže pes melón? Červený melón priamo z chladničky je vynikajúcou, osviežujúcou maškrtou, za ktorou sa psík určite bude zalizovať.

Pri kŕmení psíka týmito „ľudskými“ potravinami či ovocím si dajte pozor len na jedno: na množstvo, ktoré zje. Príliš veľa ovocia a zeleniny by mohlo spôsobiť nevoľnosť a kvôli vysokému obsahu vlákniny aj hnačku. Tak ako pri ľuďoch teda platí: Všetko s mierou.

Hľadáte kvalitnú stravu pre vášho miláčika?

Granule, konzervy, paštéty, salámy i pamlsky tej najvyššej kvality u nás objednáte pohodlne online. Pozrite si celú našu ponuku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *