Tak ako ľudia, aj mačky majú svoje povahy. Niektoré sú veselšie a aktívnejšie, iné majú zas radi svoj pokoj a nie sú práve veľkými maznáčikmi. Vo všeobecnosti sú však mačky veľmi hravé a čistotné stvorenia. Spokojná mačka sa vždy teší na jedlo, má dobrý apetít, šantí a teší sa z vašej pozornosti. Mnohí sú síce toho názoru, že práve pes je tým najvernejším priateľom človeka. Pokiaľ vás však vaša mačka má rada, dokáže vám svoju náklonnosť dať dostatočne najavo.
Čo ak sa však váš mňaukajúci člen rodiny začne z ničoho nič chovať apaticky a smutne? Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale aj mačky môžu mať z niečoho stres, strach a pociťovať smútok. Inokedy môže apatia zas signalizovať zdravotné ťažkosti. Zistite s nami, čo robiť, keď je mačka smutná. Čo môže vašu mačičku trápiť a ako jej dokážete pomôcť?
Apatická mačka: Ktoré zmeny správania naznačia, že niečo nie je v poriadku?
Mačky sú vo všeobecnosti veselé, hravé a čistotné stvorenia. Majú svoju dennú „rutinu“ , ktorá zväčša pozostáva zo 4 základných činností:
Kŕmenie
Čistenie
Spánok
Šantenie
Hovorí sa, že mačky spia denne až 16 hodín. Jednotlivé zdriemnutia striedajú s papaním a samozrejme čistením, ktorým trávia dohromady asi tretinu svojho mačacieho života. Okrem toho si tiež zvykajú na ľudí, priestory a váš režim. Všetky tieto veci vplývajú na to, ako sa mačka cíti a narušenie pre ňu prirodzeného kolobehu môže vyvolať stres, smútok alebo apatiu.
U mačky sa objavia určité zmeny, ktoré vám napovedia, že niečo nie je v poriadku. Patrí sem napríklad:
- Mačička sa odmieta hrať, leží a nevenuje pozornosť okoliu. Hovoríme tomu, že mačka je apatická.
- Stratí chuť do jedla, respektíve prestane jesť úplne.
- Zanedbáva čistenie alebo naopak, čistí sa až príliš.
- Vykazuje zmeny správania – z prítulnej mačky sa z ničoho stane agresívne zviera.
Apatia a odmietanie jedla môžu byť aj príznakom ochorenia
Podobne ako ľudí, aj u mačiek sa môžu vyskytnúť rôzne ochorenia. Problémy s trávením, zápaly, infekcie, parazity, ale aj závažnejšie ochorenia nádorového charakteru – to všetko môže spôsobiť, že vaša mačka bude apatická a smutná. Často sa v týchto prípadoch dajú pozorovať aj ďalšie symptómy:
- Tráviace problémy sprevádza napríklad hnačka, zápcha alebo vracanie.
- Neprirodzené držanie tela, zhrbená chrbtica a stiahnutý chvost medzi nohami naznačuje, že zviera trpí bolesťou.
- Neustále oblizovanie jednej časti tela môže znamenať úraz.
- Dýchavičnosť je síce bežná, ale len v prípade, že zviera vykonávalo fyzickú aktivitu. Pokiaľ sa zadýcha bez zjavnej príčiny, môže ísť o stres alebo aj srdcovo-cievne ochorenie.
Pri týchto príznakoch určite neváhajte a kontaktujte veterinára. Počas hladkania môžete tiež raz za čas skontrolovať srsť, labky, oči a uši mačky, aby ste zistili výskyt prípadných opuchov, zápalov či parazitov.
Čo robiť, keď je mačka smutná?
Možno niektorým z vás príde veľmi zvláštne hovoriť o mačkách a depresii. Ako sme však už spomenuli vyššie, rovnako ako nás, aj zvieratá môžu trápiť rôzne ťažkosti a to nielen fyzického, ale aj psychického charakteru. Takže áno, aj vaša mačka môže byť smutná.
Apatia, smútok, letargia, depresia – tieto všetky názvy v podstate popisujú jeden a ten istý stav. Mačka stratí záujem o to, čo sa deje okolo nej. Nemá chuť sa hrať, blázniť, ani sa s vami túliť a nechať sa hladkať. Leží, odmieta papať, môže zanedbávať čistenie alebo sa čistiť príliš často a horlivo. Takýto stav môže u mačky vyvolať:
Zmena prostredia – napríklad pri sťahovaní
Nový člen rodiny, prípadne jeho strata
Dlhšia návšteva viacerých ľudí
Nové zvieratko v domácnosti
Traumatická udalosť – zranenie, úraz
Vaša mačka teda môže byť smutná či vystresovaná zo zmeny zaužívanej rutiny, prípadne prostredia, na ktoré je zvyknutá. Pokiaľ sa nepreukážu vážnejšie zdravotné problémy, môžete jej pomôcť aj bez zásahu lekára. Čo teda robiť, ak je mačka smutná?
1. Zistite príčinu stresu u mačky
Pre vyriešenie problému je najdôležitejšie zistiť jeho príčinu. Pokiaľ je to možné, pokúste sa stresový faktor zo života zvieraťa odstrániť. Ak ide o stres či apatiu spôsobenú novým prostredím, pokúste sa vašej mačke pomôcť, si na nový priestor zvyknúť a nechajte ju nájsť si svoje bezpečné miesto. Skvelou pomôckou sú napríklad viacposchodové mačacie domy a škrabkadlá, kde si váš mačiak nájde svoj tajný kútik.
2. Venujte apatickej mačke dostatok pozornosti a hrajte sa s ňou
Prírastok vo vašej domácnosti pre mačku znamená nové pachy, ale tiež zvykanie si na prítomnosť a zvyklosti cudzieho človeka. Venujte jej preto pozornosť, zabávajte ju hračkami, skúšajte do interakcie postupne zapájať aj nováčika. Dajte však pozor na to, aby ste na ňu príliš netlačili. Niektoré mačky si môžu zvyknúť skôr, iné neskôr, dôležité je, aby mali svoj priestor a necítili sa pod tlakom.
Mačky milujú udičky s pierkami či imitáciami zvieratiek, catnipy, ale tiež myšky, loptičky a tunely. Radosť im však spravíte aj úplne obyčajnými predmetmi, ktoré nájdete v domácnosti. Vyskúšajte jej dať napríklad rolku z toaletného papiera či kuchynských utierok, starú krabicu od topánok alebo papierovú tašku.
3. Ak mačka nechce jesť, pokúste sa jej stravu niečím ozvláštniť
Pre zdravie mačky je dôležité, aby jedla nielen pravidelne, ale aby skonzumovaná strava obsahovala všetky potrebné živiny – vitamíny, bielkoviny, minerály a ďalšie potrebné látky. Základom je preto kvalitné krmivo. Ak mačka nechce jesť celkovo, skúste sa poradiť s veterinárom. Mačkám môžete podávať nielen krmivo vo forme granúl a kapsičiek, ale aj konzervy, vaničky, paštéty a ako bonus rôzne druhy pamlskov. Stačí vybrať také, čo má váš domáci miláčik najradšej.
Ďalší tip ako zmierniť mačaciu apatiu
Niektorí hovoria, že apatickú mačku môžu rozveseliť napríklad aj melódie klasickej hudby. Či to naozaj funguje vám nepovieme, ale za pokus to určite stojí. Možno vašej mačke nesadne práve Mozart či Vivaldi, ale vyskúšať by ste mohli napríklad vašu obľúbenú hudbu, ktorú ste zvyknutí počúvať a mačke pomôže navodiť pocit domova.
Mačka sa tak možno na prvý pohľad nezdá, ale je to citlivé stvorenie. Obľúbi si vás, zvykne si na váš domov, rutinu a zžije sa s nimi. Ak na vašom mňaukajúcom domácom miláčikovi spozorujete zmeny v správaní, môžete mu pomôcť predovšetkým vašou láskou, starostlivosťou a pozornosťou.