S príchodom zimy sa mnohí čerství chovatelia anduliek a papagájov zamýšľajú nad tým, ako ich správne pripraviť na ochladenie. Bez ohľadu na to, či vtáčiky chováte dnu alebo vonku, mali by ste si dať záležať na tom, aby mali všetko, čo potrebujú a aby boli dostatočne chránené pred mrazom a studeným vzduchom. My sme si pre vás pripravili malý prehľad základných pravidiel starostlivosti o andulky a papagáje v zime.
Zvládnu papagáje počas zimy pobyt vonku?
Hoci papagáje zaraďujeme k exotickému vtáctvu, niektoré dokážu zvládnuť aj našu zimu. Názory chovateľov sa však rozchádzajú v tom, ktoré druhy možno chovať vo vonkajšej voliére počas celého roka. Často sa dokonca nezhodnú ani na tom, ako ich tam chovať správne.
Chovatelia chovajúci väčšie množstvo vtáctva majú často veľké voliéry prispôsobené na všetky ročné obdobia. Tie ponúkajú vtáčikom dostatok miesta na lietanie a súčasne aj kryté zázemie, kde sa schovajú pred zimou. Tí, čo majú andulku alebo papagája počas teplých letných mesiacov v klietke na balkóne, sa zas často rozhodnú na zimu vtáčika premiestniť dnu do tepla.
Medzi papagáje zvládajúce naše zimy patria napríklad andulky, korely, kanáriky, papagáje spevavé a niektoré odolné austrálske druhy papagájov – samozrejme len za predpokladu, že ich na zimovanie správne pripravíte. Napríklad také andulky vám pokojne prezimujú aj na balkóne. Iné papagáje, ktoré tak odolné nie sú, potrebujú opatrení trošku viac. Ako teda týmto vtáčikom v zime pomôcť?
Skryte papagáje pred prievanom
Či je leto alebo zima, papagáje nemajú rady prievan. Pokiaľ chováte vtáctvo vonku, dbajte na to, aby bola voliéra umiestnená v závetrí. Zrejme nie je vždy možné nájsť vyslovene ideálne miesto bez prievanu. V takom prípade môžete použiť fóliu alebo plexisklo, ktoré umiestnite okolo voliéry. Nezabudnite však, že vtáčiky potrebujú prívod vzduchu.
Dajte pozor na menej odolné vtáctvo a vtáčiky, ktoré nie sú otužilé. Ak ich v zime chcete púšťať von, mali by mať vždy možnosť hocikedy sa vrátiť dnu a zohriať sa. V prípade, že papagáj na pobyt vonku zvyknutý nie je, nemali by ste ho k pobytu na mraze nútiť. Môže mu to spôsobiť zdravotné ťažkosti, napríklad prechladnutie.
Ak chováte len jednu andulku či iného papagája v klietke, platí to isté pravidlo. Klietku umiestnite tak, aby bola krytá pred studeným prievanom. Dajte však pozor, aby mal vtáčik prístup k čerstvému vzduchu. Klietky umiestnené vo vnútri dávajte ďalej od dverí alebo okien. Búdky určené na hniezdenie dajte na zimu vtáčikom z klietok von a vráťte ich opäť na jar.
Udržte andulky a papagáje počas zimy v teple
Papagáje chované v byte sú zvyknuté na teplotu, ktorú máte doma. Najviac im vyhovujú mierne teploty a prudký prechod do veľmi vysokej alebo veľmi nízkej teploty im dokáže uškodiť. Počas vykurovacej sezóny sa snažte, aby miestnosť s vtáčikom nebola prekúrená a aby bola pravidelne vetraná.
Dajte pozor na menej odolné vtáctvo a vtáčiky, ktoré nie sú otužilé. Ak ich v zime chcete púšťať von, mali by mať vždy možnosť hocikedy sa vrátiť dnu a zohriať sa. V prípade, že papagáj na pobyt vonku zvyknutý nie je, nemali by ste ho k pobytu na mraze nútiť. Môže mu to spôsobiť zdravotné ťažkosti, napríklad prechladnutie.
Menej odolné exotické papagáje by mali byť chované v podmienkach, ktoré sú podobné ich prirodzenej klíme. Môžu si síce postupne navyknúť na chladnejšie podmienky a trošku sa otužiť, ale neznesú nižšie teploty. Nebezpečná dokáže byť už teplota pod 10°C. Ich zázemia sa odporúča vykúriť na najnižšiu bezpečnú teplotu v závislosti od druhu papagája.
Zabezpečte krmivo papagájov pred chladom
Premrznuté krmivo by mohlo vtáčikom narobiť v bruškách „neporiadok“ a spôsobiť zdravotné ťažkosti. Predovšetkým mäkké krmivo zmrzne veľmi rýchlo. Tak isto voda sa ľahko zmení na ľad a vtáčiky by tak mohli ostať bez tekutín. Ak majú vaše andulky voliéru s krytým zázemím, umiestnite im krmivo a vodu radšej tam. Pri vtáčikoch chovaných v klietke v byte nezvykne byť kŕmenie problémom.
Okrem opatrení, ktoré sme spomenuli v našom článku, sa možno stretnete aj s inými – špecifickými pre konkrétny druh papagája. Pokiaľ ste teda v tejto oblasti nový a čaká vás prvá zima s vašimi spevavými priateľmi, naštudujte si čo najviac o ich prirodzenom prostredí a klíme. Skúste sa tiež popýtať skúsenejších chovateľov na pár trikov.