Čas plynie ako voda a vy ste si všimli, že z vášho malého šteniatka je už dôchodca v úctyhodnom veku? Možno rozmýšľate, ako to tak rýchlo ubehlo a koľko krásnych vecí ste spolu s vaším štvornohým priateľom prežili. Možno sa zas zamýšľate nad tým, ako je možné, že ste si niektoré zmeny na vašom psíkovi vôbec nevšimli, až kým odrazu… jeho chôdza je ťarbavejšia, kožúšok sa už tak neleskne a hlavnou náplňou jeho dňa je kvalitný „šlofík“. Aké rôzne prejavy môže mať starnutie u psíka a ako mu čo najviac uľahčiť jeho psí dôchodok?
Kedy je pes starý?
Starnutie je prirodzený jav, a to nielen u nás ľudí, ale aj u našich domácich miláčikov. Zatiaľ čo pre ľudí je vo všeobecnosti priebeh starnutia viac menej rovnaký, u zvieratiek sa môže líšiť. Starnutie psa závisí napríklad aj od jeho veľkosti a rasy. Kedy je teda pes starý? V zásade platí, že väčšie plemená psíkov starnú rýchlejšie, čo má súvis aj s tým, že rýchlejšie dospievajú. U malých plemien hovoríme o dôchodcoch, keď má psík 7 až 8 rokov. U tých najväčších je tento vek nižší a pes je považovaný za starého už od 5 rokov.
Ako sa však hovorí, vek je len číslo. Jednotlivé fázy života psa sa počítajú na základe jeho predpokladanej dĺžky života. Pes sa za starnúceho začína považovať od momentu, kedy dosiahne polovicu predpokladanej dĺžky života. K seniorom patria tie psíky, ktoré už dosiahli tri štvrtiny predpokladanej dĺžky života.
Prejavy starnutia psa
Starnutie je biologický proces, ktorý sa týka tela aj duše zvieraťa. Z hravého a šantivého mladého psa sa stáva pokojný a samotárskejší pes, ktorý čas trávi poväčšine spánkom a oddychom. Čo sa týka fyzických prejavov starnutia, môžete pozorovať napríklad:
- zmeny kvality a farby srsti – srsť je matnejšia, redšia a okolo ňufáku sa môžu objaviť šediny
- spomalenie pohybov a nárast váhy – psík sa pohybuje pomalšie, ťarbavo a stráca na aktivite
- zhoršenie zraku a iných zmyslov – môžu sa objaviť choroby zraku, napríklad šedý zákal
- spomalenie trávenia, samovoľný únik moču – psíkovi sa vekom spomaľuje metabolizmus, môže mať problémy s vyprázdňovaním alebo inkontinenciou
- problémy so zubami a zlým dychom – u starších psov sa často objavuje zápach z úst v dôsledku pokazených zubov alebo iných zdravotných ťažkostí
Ako môžete starému psovi pomôcť?
Staré psíky si vyžadujú inú starostlivosť než šteniatka alebo dospelí jedinci. Je potrebné si uvedomiť, že čím je zviera staršie, tým je náchylnejšie na rôzne ochorenia a zdravotné ťažkosti. Telo stráca na svojej vitalite, spomaľuje sa psíkovi trávenie aj jeho pohyby, môže sa objaviť bolesť kĺbov a podobne. Dôležité teda je, aby ste mu dopriali dostatok starostlivosti. Ako sa starať o starého psa?
Starnúcemu psíkovi pomôžete napríklad zvolením správneho krmiva a výživových doplnkov. Pelech či búdu mu môžete vybaviť teplou dekou, ktorá ho bude počas zdriemnutia hriať, prípadne mu môžete zaobstarať oblečenie pre psíky – to sa bude hodiť predovšetkým počas chladných zimných mesiacov.
Strava pre starého psa alebo čo by malo obsahovať krmivo pre psieho dôchodcu?
Najlepšou voľbou pre starších psíkov je kompletné krmivo pre psích seniorov. Ich metabolizmus je totiž pomalší, a preto potrebujú krmivo, ktoré je menej energeticky výdatné. Je však potrebné, aby granulky obsahovali dostatok živín, vitamínov, minerálov a iných prospešných látok. Krmivo by malo tiež obsahovať vlákninu a dostatok kvalitnej bielkoviny. S pribúdajúcim vekom majú psy totiž tendenciu priberať na váhe na úkor svalovej hmoty.
Krmivo potom ďalej vyberajte aj na základe aktivity a veľkosti psíka. U nás v e-shope máte na výber z veľkého množstva rôznych druhov krmiva – od granuliek, konzerv, vaničiek až po pamlsky. Mnohí výrobcovia prispôsobujú jednotlivé druhy krmiva nielen plemenu alebo veľkosti psa, ale aj jeho veku. Pozrite si napríklad tieto krmivá z nášho sortimentu:
Má váš starý pes problémy s nohami?
S pribúdajúcim vekom nie je nič výnimočné, keď psíka začnú trápiť kĺby. Počas života sa pes veľa hýbe a čím aktívnejší je, tým viac sa mu opotrebovávajú kĺbové chrupavky. Predovšetkým staršie psy veľkých plemien zvyknú trpieť bolesťou kĺbov, čo je často jednou z príčin zníženia ich aktivity. Podporiť pohybový aparát môžete doplnkami stravy s obsahom kolagénu, glukozamín sulfátu, chondroitín sulfátu a vitamínu C. Túto kombináciu nájdete napríklad v prípravkoch Canvit. Pre menšie psíky vyskúšajte Canvit Chondro, pre väčšie (nad 25 kg) Canvit Chondro Maxi. Veľmi obľúbené sú tiež želatínové kocky Geloren s obsahom účinných látok na podporu pohybu a zdravia vášho psíka.
Čo robiť, keď psovi zapácha z úst?
Zápach z úst u psa môže byť spôsobený nielen typom skonzumovanej potravy, ale môže tiež indikovať zdravotné problémy. Často je zápach spôsobený pokazenými zubami či zápalom v ústnej dutine. Iným prípadom sú ochorenia tráviaceho traktu, pečene alebo obličiek. Dôležité je, aby ste v prvom rade identifikovali príčinu silného zápachu a potom zvolili najlepší spôsob, ako si s ním poradiť. Zdravotné ťažkosti by ste vždy mali konzultovať s veterinárom.
Jedným zo spôsobov, ako bojovať so zápachom z psej papule, je použitie dentálnych hračiek a pamlskov. Tieto hračky a pamlsky sú vytvorené tak, aby psíkovi pomohli obrusovať zubný povlak a zabraňovať jeho tvorbe. Teraz sa možno zasmejete, ale vedeli ste, že existujú aj zubné pasty a kefky pre psy? Je to tak. Vášmu chlpatému domácemu miláčikovi môžete čistiť zuby napríklad pomocou zubnej pasty s hovädzou príchuťou.
Prečo trápi starého psa pomočovanie?
Vekom sa telo mení, svaly i koža ochabujú a môže sa stať, že psík už nebude schopný ovládať niektoré časti svojho tela. Jednou z oblastí, ktorej sa tento fakt týka, je ovládanie svalov v okolí močového mechúra. Pes už nedokáže dostatočne udržať moč, v dôsledku čoho vzniká inkontinencia. Veľmi časté je to napríklad u starších feniek, ktoré boli kastrované. Môže však ísť aj o iný a závažnejší zdravotný problém, preto by ste pomočovanie u staršieho psíka mali prebrať s ošetrujúcim veterinárom.
Či už je psík malý alebo veľký, mladý alebo starý, potrebuje predovšetkým vašu lásku a pozornosť. Ak už psa máte, určite viete, že je to priateľské stvorenie, ktoré vám vašu starostlivosť oplatí rovnakou (ak nie väčšou) náklonnosťou a oddanosťou.