Starostlivosť o hlodavcov, Zdravie hlodavcov

Aké doplnky do klietky pre hlodavce sú tie najlepšie? Pozrite sa na 7 najdôležitejších vecí

Doplnky do klietky pre hlodavce

Hlodavce sú značne aktívne zvieratká, ktoré potrebujú každodenný pohyb. Cez deň musia spáliť mnoho kalórií, aby ich organizmus fungoval správne. Tieto malé tvory sú veľmi zvedavé, a rady objavujú nové veci okolo seba. Nie je teda žiadnym prekvapením, že hračky skrátka zbožňujú. Niektoré hračky sú určené pre malé hlodavce a iné sú pre hlodavce väčšieho vzrastu, ako je napríklad zajac. Hračky a doplnky pre hlodavce jednoducho zaobstaráte v chovateľských potrebách, alebo si nejaké môžete vyrobiť sami doma. Pripravili sme pre vás zhrnutie tých najpotrebnejších hračiek, aby mali hlodavce počas dňa dostatok pohybu.

1. Domčeky pre hlodavce

Úkryt alebo takzvaný domček pre hlodavca je doplnok, ktorý v klietke nemôže chýbať. I keď sú mnohé hlodavce domestikované, stále majú svoje prirodzené inštinkty. Jedným z nich je schovávanie sa niekde v tmavom brlohu. Ak vášmu hlodavcovi zaobstaráte domček, bude sa tak cítiť v klietke bezpečnejšie a útulnejšie.

2. Závesné odpočívadlá alebo hojdačky

Hojdačky bývajú najčastejšie vyrobené z plyšu, dreva alebo plastu. Hojdačka sa jednoducho zavesí na klietku. Malý hlodavec do nej jemne skočí a môže sa hojdať alebo relaxovať aj celý deň. Hojdačku môžete v klietke premiestňovať z jedného miesta na druhé. Pri veľkej a priestrannej klietke môžete umiestniť dve či viac závesných odpočívadiel. Hlodavec sa po nich rád šplhá a môže skákať z jednej na druhú.

3. Kolotoče, niekedy tiež nazývané ako kolieska na cvičenie

Táto pomôcka na cvičenie hlodavcov sa využíva už viac ako 50 rokov. Kolotoče a bežecké kolieska majú malé hlodavce veľmi radi. Vo všeobecnosti ide o hlavné vybavenie každej klietky hlodavca. Napríklad také škrečky na cvičebnom kolese dokážu za noc ujsť aj niekoľko kilometrov. Pri toľkom používaní musia byť kolotoče dostatočne pevné a bezpečné.

Doplnky do klietky

4. Malé loptičky alebo gule na hranie

Pri loptičkách na hranie treba dávať pozor na ostré hrany, ktoré nie sú až tak časté, no niekedy sa na hračke môžu vyskytnúť. Je treba skontrolovať, či si pri hraní hlodavec nemôže nejako ublížiť, a to hlavne vtedy, keď ho necháte na pár hodín samého bez dozoru. Niektoré loptičky alebo gule na hranie majú otvory, kde sa im ľahko môže zaseknúť labka a spôsobiť im tak nepríjemné zranenie.

Báť sa nemusíte, stačí krátka kontrola pred prvým používaním. Skvelý výmysel, ktorý je dostupný aj na našom eshope, je loptička s rolničkou. Rolnička je umiestnená vo vnútri loptičky, pričom jemné cinkanie rolničky bude zviera neustále lákať k hre. Hrou s malou loptičkou vaše domáce zvieratko taktiež spáli množstvo energie.

5. Farebné tunely pre hlodavce

Keď budete ako doplnok do klietky hlodavcov vyberať tunel, skúste nájsť v obchode taký, aby sa v ňom malý hlodavec dokázal otočiť. Je to dôležité z hľadiska jeho ďalšieho inštinktu, ktorým je pokus o útek pred predátorom. Na trhu nájdete množstvo farebných kombinácií. Čo vám však odporúčame, je nekupovať tunel priehľadný. Hlodavec by tak stratil svoj pocit bezpečia a úkrytu. Pri tomto type doplnku do klietky si prídu na svoje aj chovatelia zajačikov. Zajace sa v tuneloch veľmi radi schovávajú, preto by v ich klietkach nemali chýbať .

6. Zábavné preliezky, tiež nazývané ako ihrisko

Preliezky sú dokonalým doplnkom, ktorý môžete svojmu hlodavcovi zaobstarať. Preliezky a ihriská majú rôzne druhy úchytov, hojdačiek, rebríkov, na ktorých môže škrečok, myška či iný hlodavec vymýšľať rôzne akrobatické kúsky. Tieto preliezky sa jednoducho a ľahko pripevnia o klietku prostredníctvom háčikov. Vždy by ste mali skontrolovať, či je celá preliezka pevno prichytená o klietku a nemôže sa stať, že by na hlodavca klietka padla a spôsobila mu šok či zranenie.

Tip: Pri kúpe hračky dajte pozor, či nie je vyrobená z dreva, v ktorom sa nedopatrením nachádza živicový kanálik. Živica môže byť pre niektoré zvieratká jedovatá.

7. Hračky určené na hryzenie a brúsenie zúbkov

Drevené hračky sú dokonalé pre každodenné hlodanie zvieratka. Ich prirodzené správanie stále niečo rozhryzovať a hrýzť bude uspokojené drevenou hračkou. Práve drevo je ideálny materiál, z ktorého môžu byť tieto hračky vyrobené. Hlodavce stálym hryzením spevňujú svoje zuby. Hryzenie im zaisťuje dlhodobú trvácnosť a pevnosť ich zubov. Na našom e-shope nájdete rôzne typy, veľkosti a farby hračiek.

Pre spokojný život vášho hlodavca plný zábavy.

Vyberte si z našej ponuky dokonalé doplnky pre vášho najmenšieho člena rodiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *