Starostlivosť o psa

Ako často má pes jesť? Poradíme vám, koľkokrát a ako psa správne kŕmiť

ako casto ma pes jest

Psy sa pri jedení nezdržiavajú pôžitkárskym prežúvaním ani vychutnávaním potravy. Na rozdiel od ľudí takmer vôbec neskúmajú, čo im naservírujete. Ak im to dobre vonia, a prvé sústo je lahodné, rýchlosťou blesku uchmatnú a prehltnú všetko, čo im nasypete.

Práve to môže u chovateľov budiť dojem, že je pes aj po zjedení celej misky hladný. Nie je to však celkom tak. Väčšina psov, a obzvlášť šteniatok, nedokáže bez tréningu regulovať množstvo prijatej potravy. Čo od vás dostanú, to zjedia, aj keby to malo znamenať prežratie. Na reguláciu množstva aj kvality potravy ste tu práve vy. Koľkokrát denne je teda dosť?

Koľkokrát za deň kŕmiť psa?

Najviac zdrojov sa zhoduje na tom, že psa by ste mali kŕmiť dvakrát za deň. Je to tak z toho dôvodu, že psy majú pomerne rýchly metabolizmus. Žalúdok sa vyprázdni v priemere za 8 – 10 hodín. Po uplynutí tejto doby žalúdok začne vysielať mozgu signály, že je opäť hladný. Preto je vhodné krmivo rozdeliť do dvoch denných dávok a ponechať medzi nimi časové rozmedzie zhruba 10 hodín. Vodu by mal mať pes k dispozícii vždy.

Podávanie len jedného jedla denne sa neodporúča, pretože pes by sa nemal nechávať hladovať. Ak máte možnosť, môžete kŕmnu dávku rozdeliť aj do troch jedál denne, a teda psovi pripraviť raňajky, obed a večeru. Tento režim je však potom potrebné dodržiavať každý deň po celý týždeň. Nemalo by sa stávať, že mu počas pracovných dní dáte najesť 2x denne a cez víkendy 3x. Rozhádže to jeho nastavený režim.

koľko krmiva pre psa

Psí žalúdok má rád pravidelnosť a jednotvárnosť

Najlepšie pre vášho psa bude, ak mu vytvoríte kŕmny režim. Chovajte vždy v rovnaký čas, aby si zvykol a vedel, kedy jedlo dostane. Pamätajte si tiež, že by ste ho nemali kŕmiť tak ako seba – pes nepotrebuje každý deň iné jedlo ani nepotrebuje krmivo striedať. Prekladaním jedného cez druhé mu jeho bruško skôr zaťažíte a môžete vyvolať problémy s trávením.

Psa preto kŕmte vždy len jedným druhom krmiva. Ak vyberiete kvalitné krmivo, poskytne mu pestrý a vyvážený pomer všetkých potrebných živín. Keď budete chcieť krmivo zmeniť, adaptácia bude trvať zhruba 1 – 2 týždne. Počas tejto doby do starých granúl primiešavajte tie nové a pomer postupne zvyšujte v prospech nového krmiva.

Pravidelný a striktný kŕmny režim je výhodou aj pre vás. Môže vám pomôcť odhaliť situácie, kedy s vaším psíkom niečo nebude v poriadku. Ak pes časť pravidelnej dávky krmiva nezožerie alebo úplne stratí záujem o jedlo, mali by ste spozornieť: Môže ísť o varovný signál nejakej choroby alebo iného problému. V takýchto prípadoch je na mieste vyhľadať zverolekára.

Koľko krmiva denne by mal pes dostať?

Množstvo krmiva pre psa závisí od jeho veľkosti, váhy, aktivity, zdravotného stavu a tiež od typu podávaného krmiva. Na obale každých granúl aj konzerv nájdete informáciu o tom, koľko krmiva je vhodné práve pre vášho psíka. Informácia býva podmienená vekom a váhou psa, ale tiež špecifickými faktormi, ako je napríklad gravidita, kastrácia a zdravotný stav.

Toto odporúčané denné množstvo je potom potrebné rozdeliť na presný počet denných kŕmnych dávok. Napríklad: ak má váš pes zjesť 300g granúl denne, a kŕmite ho 3x denne, kŕmna dávka bude presne 100g.

Ako rýchlo nabrať z vreca presné potrebné množstvo granúl? Nájdite si vhodnú odmerku. Použite detský plastový pohárik s ryskou alebo čokoľvek podobné, do čoho sa vám granule budú z vreca ľahko naberať. Pri prvom kŕmení si odvážte presnú dávku a zaznačte si ju na odmerke. Potom už vždy budete vedieť, koľko granúl je tak akurát.

Prečo psa neprekrmovať?

Mnohí chovatelia, najmä takzvaní psí „prvorodičia“, zvyknú psa dosť prekrmovať. Zdá sa im totiž, že vždy všetko rýchlo zoženie, pýta viac a je stále hladný. Prosiacim psím očičkám by ste však nemali naletieť. Väčšina psíkov, hlavne šteniatok, je trošku pažravých. Prekrmovanie sa neodporúča, pretože môže u psa spôsobiť nadváhu alebo až obezitu. Prečo je obezita pre psa nebezpečná?

  • Zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky.
  • Hrozí artritída a problémy s kĺbmi. Vyššia váha dáva kĺbom viac zabrať, kvôli čomu sa môžu rýchlejšie opotrebovávať a skracovať aktívny život psa. U šteniatok hrozí zlý vývin kĺbov, u starších psov zase bolesti kĺbov a strata hybnosti.
  • Pes je menej aktívny. Obéznejší pes je pomalší, ťarbavejší, nedokáže toľko behať, a tým pádom opäť len priberá.
  • Znižuje sa obranyschopnosť jeho organizmu. Obezita zhoršuje imunitu, čo môže negatívne prospieť rýchlejšiemu rozvoju infekcií, prechladnutia či zápalov.

Okrem obezity psovi neprospieva ani hltanie. Môže byť príčinou nadúvania, zlého trávenia, grgania, ťažkého žalúdku či dokonca zvracania. Ak sa vám zdá, že váš psík veľmi hlce, môžete mu zaobstarať niektorú z protihltacích misiek či podložiek. Majú jemné drážky, ktoré spomalia kŕmenie a zo psíkovho obľúbeného jedla spravia zábavu a zážitok.

ako casto maju jest steniatka

Kŕmenie šteniatok: Koľko a ako často?

Spočiatku by ste šteniatko mali kŕmiť častejšie, tri až štyrikrát za deň. Malé psíky totiž majú rýchly metabolizmus, a tak im aj rýchlejšie vyhladne. Postupne, zhruba do jeho 6 – 9 mesiacov veku, by ste sa mali prepracovať k dvom jedlám denne. Obedňajšiu či olovrantovú kŕmnu dávku je potrebné znižovať postupne. Množstvo krmiva závisí od veku šteniatka aj plemena. Odporúčané množstvo nájdete napísané na obale vašich granúl.

Nie ste si niečím istý? Obráťte sa na veterinára

Najlepšie poradenstvo získate u svojho veterinára. Ak si nie ste istý, koľko krmiva je optimálne, kedy a ako často mu ho podávať, poraďte sa práve s ním. Niektoré faktory však určite dokážete zanalyzovať aj sami. Podstatné sú:

  • Plemeno – väčšie psy obvykle potrebujú viac kŕmnych dávok.
  • Aktivita – aktívnejšie psy spália viac energie, preto nielenže potrebujú viac kŕmnych dávok, ale častokrát aj trochu viac krmiva alebo sýtejšie pamlsky.
  • Vek – šteniatka by mali v porovnaní s dospelými psami jesť častejšie počas dňa.
  • Denný režim – pes by nemal dostávať žrať tesne pred ani po náročnejšej fyzickej aktivite.

Aké krmivo psovi vybrať?

Kvalitné krmivo by malo obsahovať vyvážený podiel mäsa, zeleniny, ovocia, ale aj bylín a pridaných látok, ako sú omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Vďaka vyváženému pomeru jednotlivých zložiek v krmive psík bude nielen dobre najedený, ale získa dostatok potrebnej energie, bude mať zdravú kožu a kĺby ale napríklad aj krásnu srsť. Presne to vedia spoľahlivo zabezpečiť kvalitné granulky.

Ak chcete chovať varenou stravou alebo mu dáte „čo príde“, riskujete zdravotné problémy. V domácom prostredí je veľmi ťažké odhadnúť, či dostane všetky potrebné látky. Nielen jeho trávenie, no aj imunita, kĺby či kardiovaskulárny systém môžu utrpieť. Práve kvalitná strava je základom zdravia psa. Pokiaľ hľadáte kvalitné granule, pozrite si našu širokú ponuku pre malé, stredné aj veľké plemená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *