Starostlivosť o hlodavcov, Starostlivosť o mačku, Starostlivosť o psa

Zviera ako vianočný darček: Čo by ste mali vedieť pred tým, než niekomu darujete domáceho miláčika?

zviera ako vianocny darcek

Vianoce sa blížia a s nimi prichádza aj každoročná dilema pri nákupe darčekov. Veľmi často sa v listoch Ježiškovi objavujú práve prosby o domáce zvieratko. Predovšetkým malé deti túžia po psíkovi, mačičke či malom morčiatku. Je však zvieratko ako vianočný darček vhodným riešením? V prvom rade by sme sa mali zamyslieť nad tým, že pes, mačka a ani iné zvieratá nie sú veci, ale živé bytosti. Potrebujú domov, starostlivosť, pozornosť i lásku. Mať domáce zvieratko je teda nielen radosť, ale i záväzok a „beh na dlhú trať“.

Každý rok sa po vianočných sviatkoch naplnia útulky nechcenými zvieratkami. Vy možno zvieratko vyberiete s dobrým úmyslom a poviete si, že malý milý kamarát urobí vášmu blízkemu radosť. Veľmi často sa však tento príbeh nekončí tak šťastne, ako by ste chceli. Výber domáceho zvieratka je teda niečo, čo by ste si mali premyslieť a zvážiť si všetky pre a proti.

Problematický môže byť napríklad už samotný výber zvieraťa. Nie všetky  sú ideálne na chov v byte. Niektoré potrebujú oveľa viac „životného“ priestoru – platí to predovšetkým pre niektoré plemená psíkov, ale tiež napríklad väčšie druhy exotického vtáctva. Svoju úlohu tiež zohráva povaha a spoločenskosť zvieraťa. Psíky sú napríklad väčšinou spoločenské a prítulné a mnohé mačky sú zas najspokojnejšie, keď majú svoj pokoj a znesú len „svojho“ človeka.

Prečo nie je zviera vhodný darček pre každého?

Hneď na začiatok musíme povedať, že vo väčšine prípadov zvieratko nie je vhodný darček. Prečo je to tak? Mnohí ľudia, a predovšetkým malé detičky, sú nadšené z predstavy nového domáceho miláčika. Predstavujú si, ako sa budú túliť a hrať, no nadšenie zvykne po pár dňoch opadnúť a zvieratká potom končia na ulici alebo v útulkoch – smutné a opustené. To nie je práve predstava „ducha Vianoc“, čo poviete?

Dieťaťu sa zvieratko zunuje, prípadne si uvedomí, že je potrebné pravidelne sa oň starať. Veď pes, mačka, zajac či škrečok potrebujú nielen pravidelne kŕmiť, ale aj čistiť klietku a peliešok. So zvieratkom treba navštevovať veterinára, starať sa mu o srsť, pazúriky, prípadne s ním trénovať. Jednoducho, človek si musí vytvoriť rutinu a prispôsobiť svoj čas a aktivity starostlivosti o inú živú bytosť. Práve s tým má väčšina detí problém.

zviera ako darcek

Iným prípadom sú seniori. Ak zvažujete kúpu psíka napríklad pre vašu starú mamu, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či pre ňu nebude starostlivosť o inú živú bytosť príliš náročná. Psíci sú skvelými spoločníkmi a veľmi dobrými priateľmi. Nejednému človeku dokážu vyčariť úsmev na tvári a pokoj na duši. Avšak je ich potrebné venčiť, trošku sa s nimi vyšantiť a venovať sa im. To môže byť pre starších ľudí náročné.

Túži vaša ratolesť po domácom zvieratku?

Nie všetky deti sú rovnaké, a preto ich ani my nechceme „hádzať do jedného vreca“. Ak vaše dieťa na zvieratku trvá, je veľmi dobré vybudovať u neho pocit zodpovednosti a naučiť ho, že zviera nie je hračka. Skvelým spôsobom je návšteva útulkov, prípadne vypomáhanie v rámci dobrovoľníctva. Dieťa bude mať so zvieratkami kontakt, uvidí, ako sa správajú, aké majú potreby a bude si vedieť lepšie predstaviť, čo starostlivosť o ne obnáša.

Ktoré zvieratá sú vhodné pre deti?

Urobiť zoznam zvieratiek, ktoré sú vhodné pre deti nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je totiž potrebné zvážiť viacero aspektov, ako napríklad vek dieťaťa, jeho schopnosť starať sa o zvieratko, potreba hrania sa a podobne. Pri väčšine teda môžeme povedať, že sú vhodné aj pre deti, ale… Pozrite sa s nami na niektoré z obľúbených domácich zvieratiek a zistite, či sú vhodné pre vašu ratolesť.

 • Pes

O psoch sa hovorí ako o najlepších priateľoch. Vo väčšine prípadov sú prítulné, tešia sa z pozornosti, chcú sa hrať i maznať. Psíky sú skvelými spoločníkmi. Vo všeobecnosti dobre vychádzajú s detičkami, ktoré sa s nimi zahrajú a do sýtosti vyšantia. Vzťah k deťom však závisí aj od konkrétneho plemena.

 • Ale:

Ak by sme sa na to pozreli z hľadiska starostlivosti, malé deti sa o psy samé nepostarajú. Psíka je potrebné pravidelne venčiť, niekoľkokrát do týždňa si zaslúži aj dlhšiu vychádzku alebo výlet. Mali by ste dávať pozor na jeho srsť i labky a vždy jedným očkom sledovať či nepapá niečo, čo by nemal. Na druhej strane sú však psíkovia skvelí v tom, že sa dieťa naučí zodpovednosti. Bude nútené tráviť viac času vonku so psíkom a nie zavreté doma pred televíziou či počítačom.

psik ako vianocny darcek
 • Mačka

Mačky sú zaujímavé stvorenia. Každá mačka má svoju povahu. Jedna môže byť prítulná a ako stvorená na „mojkanie“, no iná zas na seba nemusí nechať ani len siahnuť. Pokiaľ chce vaše dieťa zvieratko, s ktorým sa nepotrebuje maznať a túliť 24/7, môže byť mačka vhodným domácim miláčikom.

 • Ale:

Mačky si budú vždy žiť tak trošku po svojom. Keď sa dieťa bude chcieť hrať, mačke sa nemusí chcieť. Mačky sa taktiež nedajú úplne vychovať, takže nečakajte, že vás budú poslúchať na slovo.

macka ako vianocny darcek
 • Morské prasiatko

Morské prasiatka sú skvelé zvieratká do rodín. Sú milé a nevyžadujú si až toľko starostlivosti. Sú obľúbené u dospelých i detí a v podstate k svojmu šťastiu potrebujú hlavne čistú veľkú klietku, neustály prístup k senu a čerstvej vode.

 • Ale:

Ak sa rozhodnete chovať morčiatko, mali by ste myslieť na to, že tento druh zvierat potrebuje kamaráta. Morčatá patria totiž k hlodavcom, ktoré by sa mali vždy chovať v páre. Je im tak veselšie a lepšie zvládajú aj to, ak máte menej času na to, aby ste sa im venovali.

morca ako vianocny darcek
 • Činčila

Činčily sú neskutočne milé zvieratká, ktoré si nepotrpia na priestor a ani pozornosť. Okrem starších detí, sú skvelými domácimi miláčikmi aj pre pracujúcich ľudí. Väčšinu dňa totiž prespia a aktívne sú prevažne v noci. Činčily majú tiež veľmi odolnú srsť voči roztočom, takže sú vhodné aj pre alergikov.

 • Ale:

Prehodený režim činčíl by vás mohol rušiť, pokiaľ máte veľmi plytký spánok a zobudí vás aj menšie šuchnutie. Spomenúť by sme mali tiež to, že hoci sú činčily u detí obľúbené, nie sú pre menšie detičky tak úplne vhodné, nakoľko sa s nimi vaša ratolesť moc nezahrá. Činčily majú radi svoj pokoj a kľud.

cincila ako darcek

Rozhodli ste sa darovať zviera ako vianočný darček?

Kúpa domáceho zvieratka by nemala byť spontánna a nepremyslená. Prečo? Na príchod zvieraťa sa musíte pripraviť. Nezáleží na tom, či si domov prinesiete psíka, mačku, korytnačku, morča alebo papagája. Každé domáce zvieratko potrebuje určité podmienky pre šťastný a spokojný život. Musí mať svoj domček, klietku, prípadne peliešok. Budete tiež potrebovať zásoby krmiva, podstielky, nejaké tie pamlsky i hračky.

Každé zvieratko má navyše iné nároky, takže by ste si o danom druhu či plemene mali aj čo-to naštudovať. Ide o zvieratko aktívne v noci alebo cez deň? Potrebuje špeciálne krmivo? Vadí mu prievan a chlad? Je spoločenské a nevadia mu malé deti? Toto všetko sú veľmi dôležité informácie a vy by ste na ne mali rozhodne poznať odpoveď ešte pred tým, ako si zvieratko zaobstaráte.

Skôr, ako sebe alebo vášmu dieťaťu zaobstaráte pod vianočný stromček domáce zvieratko, uistite sa, že:

 • Budete mať dostatok času sa o nový prírastok postarať.
 • Zvieratko bude mať vhodné podmienky na spokojný život.
 • Ste si vedomý výdavkov spojených so starostlivosťou o zviera, napríklad krmivo, podstielka, hračky, očkovania, antiparazitiká prípadne lieky či veterinárne zákroky.

Zvieratká nekupujte, adoptujte

Pokiaľ nie ste chovateľ, prípadne nehľadáte psíka, s ktorým budete chodiť na súťaže a výstavy, skúste sa popozerať po domácom zvieratku v miestnom útulku. Sú plné milujúcich psíkov a mačičiek, ktoré túžia po domove a čakajú na svojho nového majiteľa. Veľmi často sa totiž stáva, že psíkov a iné zvieratká ponúkajú na predaj množitelia zarábajúci na množení psíkov a predaji šteniatok. Navyše, keď sa na to pozrieme z inej stránky – Vianoce sú obdobím dobrých skutkov, radosti a lásky. A nie je nádherné gesto dať domov opustenému zvieratku, ktoré vás bude nezištne milovať po zvyšok svojho života?

Môžete navštíviť útulok vo vašom okolí a psíkov si obzrieť. Pokiaľ neviete, či sa vo vašom meste nejaký útulok nachádza, pozrite si databázu útulkov. Ďalšou možnosťou je prejsť na stránku adoptuj.psiadusa.sk, kde nájdete psíky a mačičky z celého Slovenska.

Prečo Vianoce nie sú vhodným obdobím pre nového domáceho miláčika?

Chápeme, že chcete vášmu blízkemu (alebo sebe) urobiť na Vianoce radosť. Aj zvieratká však určitým spôsobom prežívajú zmenu prostredia a chvíľku im trvá, kým sa aklimatizujú a zvyknú si. Niektoré sú na zmeny citlivejšie menej, iné viac. Faktom však ostáva, že obdobie Vianoc je najhektickejšia časť roka. Časté návštevy, mnoho ľudí, ktorí prichádzajú a odchádzajú či bujaré silvestrovské oslavy – to všetko komplikuje aklimatizáciu zvieraťa. Navyše, aj zvieratká môžu mať stres. A hoci pre nás ľudí je stres už takmer každodenným spoločníkom, u zvierat vyvoláva rôzne zdravotné problémy.

Ak teda chcete darovať zvieratko ako darček a máte všetko naozaj premyslené, odporúčame vám počkať na pokojnejšiu časť roka. Zvieratko sa v pokoji zoznámi so svojím novým domovom aj členmi domácnosti a rýchlejšie si zvykne.

Tento postup je veľmi dôležitý predovšetkým pri psíkoch a šteniatkach z útulkov. Tie bývajú často vystrašené a niektoré majú za sebou ťažké obdobia a zlé zážitky s predošlými majiteľmi. Preto by ste mali byť obzvlášť opatrný a vytvoriť im čo najbezpečnejšie a najlepšie prostredie na aklimatizáciu.

Plánujete blízkemu darovať zvieratko? Darujte ho aj s potrebnou výbavou

Zvieratká potrebujú k svojej spokojnosti viac než len lásku. Mali by ste preto myslieť na to, že váš obdarovaný blízky bude na začiatok potrebovať pre nového domáceho miláčika aspoň základné potreby – peliešeok, hračku, misku, krmivo, klietku či nejaký ten pamlsok. Pozrite si našu ponuku a pripravte prekvapenie blízkemu a krásny domov novému zvieratku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *