Ak máte psíka ako domáceho miláčika, pravdepodobne ste ho veľmi rýchlo začali vnímať ako člena rodiny. A ako to už v rodine chodí, záleží nám na zdraví všetkých jej členov. Choroby sa, žiaľ, nevyhýbajú ani našim štvornohým priateľom. K ochoreniam, ktoré nie sú u psov nezvyčajné, patria napríklad ochorenia obličiek a ich zlyhávanie. Čo môže u psíka spôsobiť, že sa zníži funkcia jeho obličiek? Ako sa zlyhanie obličiek u psa prejavuje a ako ho liečiť? Čítajte ďalej a zistite všetko, čo by ste o tejto diagnóze mali vedieť, aby ste jej vedeli prispôsobiť starostlivosť o psíka.
Zlyhanie obličiek u psov: Čo znamená, keď psíkovi zlyhávajú obličky?
Obličky sú párový orgán. Podobne ako u ľudí, aj u psov zohrávajú niekoľko kľúčových funkcií:
- filtrujú krv a umožňujú vylučovanie odpadových a škodlivých látok močom,
- sú zodpovedné za hospodárenie s tekutinami a elektrolytmi,
- produkujú hormóny nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek a zdravý krvný tlak,
- starajú sa o rovnováhu medzi kyslými a zásaditými látkami v tele psíka.
Ak obličky psa z nejakého dôvodu nedokážu vykonávať všetky tieto „úlohy“ tak, ako je potrebné, dochádza k zníženiu ich funkcie, a teda k zlyhávaniu obličiek. Zlyhávanie obličiek u psíka vedie k vážnym zdravotným následkom, v najhorších prípadoch až k ohrozeniu života. Zlyhávanie obličiek pritom môže byť akútne – čo znamená, že obličky začnú zlyhávať náhle, až ako keby “z ničoho nič”, alebo naopak chronické – kedy sa funkčnosť obličiek znižuje postupne dlhšiu dobu.
Akútne zlyhanie obličiek u psa
Akútne zlyhanie obličiek je spôsobené buď problémami so samotnými obličkami, alebo iným ochorením či zdravotnými ťažkosťami, ktoré nejakým spôsobom ovplyvňujú aj funkciu obličiek. Medzi najčastejšie príčiny zlyhávania obličiek u psov patrí:
- akútna hnačka a zvracanie,
- babezióza (prenášaná kliešťami) a iné infekčné ochorenia vírusového a bakteriálneho pôvodu,
- otrava (napríklad pri konzumácii hrozna, nemrznúcej zmesi do auta a podobne),
- ochorenia vnútorných orgánov, napríklad pankreatitída,
- ochorenia močovej sústavy,
- ťažká dehydratácia,
- poranenia a zranenia.
Aké má akútne zlyhanie obličiek u psa príznaky?
Akútne zlyhanie obličiek je závažný stav a je potrebné ho okamžite liečiť. Psíka preto vezmite k veterinárovi hneď, ako spozorujete tieto príznaky:
- malátnosť,
- hnačka,
- zvracanie,
- dýchavičnosť,
- zastavenie vylučovania moču alebo jeho zníženie,
- kŕče,
- zápach z papuľky.
Chronické zlyhávanie obličiek u psov
O chronickom zlyhávaní obličiek hovoríme vtedy, keď obličky vášho psíka už nedokážu vykonávať svoju funkciu, a to natrvalo. Hoci chronické zlyhávanie neprebieha v tak náhlej a život ohrozujúcej forme, ako akútne zlyhávanie obličiek, je predsa len veľmi zákerné.
Chronické zlyhávanie obličiek u psa totiž nastupuje pomaly a zväčša bez príznakov. Prvé príznaky sa často objavia až vtedy, keď je už zničená väčšina tkaniva obličiek. S postupne sa znižujúcou funkciou obličiek sa začnú v tele psíka hromadiť odpadové a toxické látky, čo má za následok viacero príznakov, ako sú napríklad:
- nechuť do jedla,
- nevoľnosť, hnačka, vracanie,
- úbytok na hmotnosti,
- zhoršenie kvality srsti,
- apatia a zníženie aktivity,
- ochabnutie svalstva,
- zápach z papuľky,
- vredy v ústnej dutine, uvoľnené zuby,
- bledá sliznica,
- zmeny na obličkách.
Ako prebieha diagnostika zlyhávania obličiek?
Ak má veterinár podozrenie na zlyhávanie obličiek, odoberie psíkovi vzorku krvi a moču a následne ich nechá laboratórne vyšetriť:
- Moč sa testuje na zvýšené hladiny odpadových látok a zníženú hladinu elektrolytov.
- Krvné testy odhalia prípadné prekyslenie organizmu a nízky počet červených krviniek.
Okrem laboratórnych testov môžu veterinárovi s diagnostikou zlyhávania obličiek pomôcť aj zobrazovacie vyšetrenia, ako sú napríklad sono alebo röntgen.
Ako sa lieči zlyhanie obličiek u psov?
Ak psíka trápi zlyhanie obličiek, bude sa s tým pasovať do konca života. Nemusíte sa však báť. V prípade, že budete dodržiavať inštrukcie a liečbu nastavenú veterinárom, a zároveň dohliadnete na to, aby psík správne jedol a „mal zdravý životný štýl“, môže žiť šťastne a spokojne.
Pri liečbe akútneho zlyhania obličiek je dôležité, aby veterinár eliminoval ohrozenie na živote. Následne sa nastaví liečba, strava a režimové opatrenia. Pre vás ako pre milujúceho majiteľa to znamená, že budete mať niekoľko základných povinností:
- Musíte psíka pravidelne kontrolovať – priebeh ochorenia i liečby, zmeny telesnej hmotnosti a tiež to, ako papá, či pije dostatok vody, ako často ciká a podobne.
- Nevynechávajte pravidelné kontroly u veterinára – veterinár bude monitorovať priebeh liečby pomocou testov a vyšetrení.
- Dohliadnite na to, aby psík dodržiaval diétu – nemôže dostať žiadne jedlo z vášho stola ani pamlsok, ktorý pre neho nie je povolený. Je dôležité, aby diétne opatrenia dodržiaval prísne.
- Podávajte mu jeho lieky – psíkovia trpiaci zlyhávaním obličiek musia pravidelne užívať veterinárom predpísané lieky.
- Dohliadnite, aby mal psík dostatok vody – vodu mu pravidelne dopĺňajte, prípadne meňte za čerstvú a nezabudnite sledovať, koľko jej vypije.
Obličková diéta psa alebo ako kŕmiť psíka, ktorému zlyhávajú obličky?
Základom obličkovej diéty je špeciálne krmivo so zníženým obsahom proteínov a fosforu. Ak si lámete hlavu nad tým, čo bude psík jesť, žiaden strach. Existuje takzvané veterinárne krmivo, špeciálne vyvinuté pre psíkov s rôznymi ochoreniami. Dostanete ho v lekárňach a špecializovaných predajniach, napríklad aj u nás na Royal Pets.
Pozor: toto krmivo by ste mali psíkovi podávať len na odporúčanie lekára, nikdy nie len z vlastného rozhodnutia. Krmivo býva označené ako renal. Obľúbené krmivá pre psíkov s ochoreniami obličiek sú napríklad: