Tak, ako niektorí nájdu zaľúbenie v mačkách či psíkoch, je medzi nami veľa takých, ktorí nedajú dopustiť na žiarivo sfarbené a veselo spievajúce kanáriky. Tieto drobné vtáčiky sú veľmi priateľské a na chov nenáročné stvorenia, čo láka mnohých ľudí, ktorí túžia po spevavcovi. Nesmieme však zabúdať na to, že aby bol kanárik šťastný, potrebuje správnu opateru, lásku a samozrejme aj krmivo. Ako takého kanárika kŕmiť a čo by mala jeho strava určite obsahovať? Prečítajte si v našom článku.
Chcete chovať kanárika? Tu je pár vecí, ktoré musíte vedieť
Spevavé kanáriky sa do Európy dostali zo Španielska, kam si ich španielski dobyvatelia priviezli z Kanárskych ostrovov. Vo voľnej prírode žijú vo veľkých kŕdľoch, pričom v jednom kŕdli môžete vidieť až 50 vtáčikov. Samčekovia sa od kŕdľa oddelia v období párenia, kedy lákajú samičky svojím spevom. Keďže kanárik je už od prírody spoločenské stvorenie, nikdy by ste ho nemali chovať ako jedináčika. Podľa niektorých chovateľov by ste si mali zaobstarať vždy minimálne pár, prípadne jedného samčeka a viac samičiek. Ak však nechcete chovať vtáčatká, vybrať by ste si mali len samičky – kanáriky sú totiž plodné vtáčiky, môžu zniesť 4 až 6 vajíčok.
Sú to tiež veľmi aktívne a veselé tvory. Potrebujú sa aspoň raz denne poriadne preletieť. Zvykajú si rýchlo na nové prostredie i ľudí. Keď sa udomácnia, môžete ich nechať voľne sa preletieť po byte či dome – pozor však, aby ste vždy dobre zavreli okná a dvere. Dôležité je tiež to, aby mal kanárik dostatočne veľkú klietku.
Čím kŕmiť kanárika?
Aby s vami váš malý spevavý kamoš vydržal čo najdlhšie, musí byť zdravý a dobre živený. Potrebuje pestrú stravu, ktorá mu dodá všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály. Voľne žijúci kanárik si potravu hľadá jednoducho podľa toho, čo jeho telo momentálne potrebuje – či už ide o ročné obdobie, metabolizmus či biologické potreby. Základné látky, ktoré by kanárik mal v strave prijímať, sú:
- Cukry – sú hlavným zdrojom energie a nevyhnutnou súčasťou bielkovín, enzýmov a nukleových kyselín.
- Tuky – majú vysokú energetickú hodnotu, pri prebytku sa ukladajú do zásob, avšak nadmerné podávanie tukov môže spôsobiť metabolické poruchy či sterilitu.
- Bielkoviny – podieľajú sa na chemických procesoch v organizme.
- Minerály – sú nevyhnutné pre látkovú premenu, väčšie množstvo ich vtáčik potrebuje pri pŕchnutí, znáške vajíčok a raste. Medzi najdôležitejšie minerály patria vápnik, chlór, fosfor, sodík, draslík a horčík.
- Vitamíny – slúžia ako biokatalyzátory – zúčastňujú sa na premene látok a energie.
Aby bol kanárik zdravý, potrebuje teda stravu, ktorá bude pozostávať zo všetkých vyššie uvedených zložiek. Krmivo by malo tiež obsahovať rastlinné, živočíšne i minerálne zložky.
Rastlinná zložka stravy kanárika
Základom rastlinnej stravy sú pre kanárika krmivá zložené z rôznych semien – napríklad múčne a olejnaté semená z repky, prosa, ovsa, pšenice, ľanu, slnečnice či lesknice. Tieto druhy semienok by mali tvoriť 60 – 70% jedálnička kanárika, nakoľko sú pre neho bežne dostupné vo voľnej prírode.
Kanárik sa tiež poteší napríklad kúskom:
- jablka
- hrušky
- broskyne
- hrozna
- pomaranča
- slivky
- mrkvy
- hrášku
- či brokolice
Dajte však vždy pozor, aby ste odstránili jadierka – tie sú totiž pre kanárika toxické.
Živočíšna zložka potravy – podávajte kanárikovi vaječnú zmes
Ako živočíšna zložka sa podáva vaječná zmes. Môžete si ju vyrobiť aj doma – stačí zmiešať varené slepačie vajíčka so strúhankou. Siahnuť však môžete aj po doplnkovom krmive s jej obsahom. Vaječná zmes je dôležitá predovšetkým v období hniezdenia a liahnutia malých vtáčikov. U dospelých jedincov podporuje pohlavnú aktivitu, inak je dôležitým zdrojom bielkovín. Podávať ju môžete aj v období pŕchnutia, kedy kanáriky potrebujú zvýšený podiel bielkovín, cukrov a tukov.
Doplnok stravy bohatý na minerály – dajte vášmu kanárikovi sépiovú kosť
Obľúbeným zdrojom minerálov je pre vtáčiky sépiová kosť. Je veľmi dobrým zdrojom vápnika a fosforu, pomáha však tiež brúsiť zobáčik. Sépiovú kosť stačí zavesiť do klietky a nechať kanárikovi voľne k dispozícii.
Ktorým potravinám je potrebné sa vyhnúť?
Kanárikovi by ste nemali podávať nič, čo bolo spracované pre ľudskú spotrebu. Nekŕmte ho praženými arašidmi, mliečnymi výrobkami ani čokoládou. Vyhnúť sa treba aj avokádu, zemiakom, citrónu, rebarbore, olivám, baklažánu a všetkému sušenému ovociu, pretože obsahuje sulfidy a sírany.
Kompletné krmivá pre kanáriky so všetkými živinami, ktoré vtáčik potrebuje
Zdravý kanárik sa môže dožiť 15 až 20 rokov. Na to, aby si vtáčik zachoval zdravie je dôležité dodržiavať hygienu – kúpať kanárika, čistiť klietku a tiež dávať pozor, aby mal v klietke vždy čerstvé jedlo. Hromadením neskonzumovaného krmiva totiž môže dôjsť k množeniu choroboplodných zárodkov. Ako sme už spomenuli, pre svoje zdravie potrebuje kanárik pestrú, výživnú a vyváženú stravu.
Pri výbere krmiva by ste vždy mali siahnuť po takom, ktoré je určené priamo pre kanáriky. Obsahuje totiž nielen správny pomer všetkého, čo vták potrebuje, ale čo je tiež veľmi dôležité – obsahuje len také semienka, ktoré kanárik môže konzumovať.
Doplnkové krmivá pre kanáriky
Pokiaľ zvieratká nedostávajú v potrave všetky potrebné živiny, prípadne potrebujú zvýšenú dávku niektorej zložky, zvyknú sa im podávať doplnkové krmivá. Väčšinou slúžia na konkrétny účel – ako napríklad zlepšenie trávenia či posilnenie kostí.
Najčastejšie podávaným krmivom pre kanáriky je už spomínaná vajíčková zmes. Okrem domácej vajíčkovej zmesi, môžete siahnuť aj po doplnkovom krmive s jej obsahom. Takéto krmivo zvykne obsahovať esenciálne aminokyseliny, probiotiká, látky na podporu imunity, vápnik a minerály pre zdravé kosti a perie.
Piesok pre kanáriky
Ďalším špeciálnym doplnkovým typom krmiva pre vtáčiky je piesok. Pomáha udržiavať hygienu v klietke a slúži tiež na zlepšenie trávenia kanárika. Piesok pre kanáriky je tvorený minerálmi a často obsahuje drvené mušle či lastúry.