Psy

Športujeme so psom v zime: Ako sa pripraviť a čo vám vo výbave nesmie chýbať?

sportovanie so psom v zime

Je dokázané, že čas strávený so psíkom dokáže človeka čiastočne zbaviť stresu, ukľudniť ho a dodať mu dobrú náladu. Prečo si teda nenájsť spoločnú aktivitu, pri ktorej sa odreagujete obaja? Pokiaľ ste sami aktívni a pozitívne športovo naladení, môžete na šport naučiť aj vášho miláčika.

Posledné roky športovaniu a cestovaniu so psíkom totiž naozaj prajú. Existuje množstvo „dog-friendly“ lyžiarskych stredísk či hotelov, ktoré dovoľujú priviesť si so sebou aj domáceho miláčika. V zásade je však jedno, či sa spolu vyberiete za hranice štátu, alebo len za hranice vedľajšej dediny. Spoločne strávený čas pri zaujímavej aktivite bude pre vás oboch zábavou a posilní vaše vzájomné puto. Ako sa na hory a zimné športy pripraviť a čo vám vo výbave nesmie chýbať? Pripravili sme pre vás prehľad toho najdôležitejšieho, čo musíte vedieť, ak zvažujete v zime športovať so psom.

Aké športy môžete so psom v zime vykonávať?

  • Skijöring

Skijöring je typicky zimným športom. Spája bežecké lyžovanie – bežkovanie a beh so psom. Lyžiar je so psom spojený dlhým vodítkom, pričom pes lyžiara ťahá za sebou. Tento šport pochádza, ako inak, zo severu – konkrétne z Nórska. V severských krajinách je bežkovanie všeobecne veľmi obľúbené, a tak sa nemôžeme čudovať, že do neho severania zapojili aj svojich štvornohých miláčikov. Skijöring je však kvôli svojej náročnosti vhodný skôr pre väčšie alebo ťažné plemená, ktoré sú na sneh dobre zvyknuté.

skijoring
  • Canicross

Druh behu v teréne (cross country) so psom sa nazýva canicross. Je to šport typický skôr pre teplé mesiace, no keďže v posledných rokoch bývajú zimy často bez snehu, čoraz viac canicrosserov pribúda aj v zime.

Bežec a pes sú spolu prepojený podobne ako pri skjöringu. Spája ich elastická vôdzka, ktorú má bežec pripevnenú na špeciálnom opasku. Na rozdiel od klasického behu, pri canicrosse zväčša udáva tempo pes. Psovod teda musí bežať pomerne rýchlo a byť v dobrej kondícii. Tento šport učaruje najmä atletickým a veľmi energickým plemenám psov.

canicross
  • Turistika alebo ski-alp

Zimná turistika alebo skialp túra je vždy nádherným zážitkom. Ak sa na ňu chcete vydať spolu so psom, je potrebné vybrať vhodný terén. Pes by sa nemal pohybovať v oblastiach, kde je pre človeka nutné nosenie mačiek alebo snežníc, nakoľko tieto terény pre neho môžu byť nebezpečné. Vhodnejšie sú preto spevnené trasy. Psík sa samozrejme môže pohybovať po snehu, no nesmie sa prepadávať až tak, že to začne byť pre neho nebezpečné.

Na zimnú turistiku so psom vám stačí dobrý postroj a vodítko. Pamätať si však musíte na slovenskú legislatívu. Ak očakávate, že psa v lese či národnom parku pustíte vybehať sa, ste na omyle. Naše zákony totiž zakazujú voľný pohyb psa takmer všade v prírode, okrem presne vyznačených miest. Ak ho pustíte na voľno, hrozí vám pokuta. Ako si teda turistiku užiť a zároveň dovoliť psíkovi, aby sa poriadne vybehal?

Využiť môžete pomôcky, ktoré sa používajú napríklad na skijoring alebo canicross. Ideálny je canicrossový opasok a dlhé vodítko s amortizérom. Takto sa pes bude môcť pohybovať pomerne voľne, ale zároveň ho nikdy nestratíte z očí a vždy ho budete mať na vôdzke. Do hôr so sebou môžete zobrať akéhokoľvek psíka, ktorý zvládne zvolené poveternostné a fyzické podmienky.

turistika so psom

Prečo niektoré psy potrebujú športovať viac a iné menej? Dôvodom je ich pôvod. Niektoré rasy boli v minulosti využívané na prácu a pomoc ľuďom – napríklad na stráženie obydlia, naháňanie stáda, vyhľadanie divej zvery či ťahanie záprahu. Dnes sa tieto isté psíky stali rodinnými miláčikmi, no povaha im ostala rovnaká. Je ich preto dôležité aspoň raz za čas poriadne fyzicky aj mentálne zamestnať. Potrebujú sa prevetrať, prebehnúť a využiť ich vrodené inštinkty.

Aké vybavenie budete na zimné športy so psom potrebovať?

Vybavenie na zimné športovanie so psom sa delí na 2 typy – to pre človeka a to pre psíka. Človek samozrejme potrebuje na každý šport iné oblečenie, obuv aj výstroj. U psa je to však pomerne rovnaké. Aké vybavenie potrebujete pre športujúceho psa?

  • Kvalitný postroj. Na športové aktivity je vždy lepšie dať psovi postroj. V porovnaní s obojkom totiž lepšie rozkladá tlak pri ťahaní, a to na celý chrbát a hruď, čím šetrí krčnú chrbticu a stavce psa. Pes sa potom dokáže lepšie zaprieť, je mu pri športe pohodlnejšie, nič ho netlačí a užíva si radosť z pohybu. Postroj má výhodu aj pre vás: viete psa lepšie potiahnuť a v prípade núdzovej situácie ho zdvihnúť a odniesť.
  • Opasok a špeciálne vodítko s amortizérom. Pri športe je pre človeka dôležité mať voľné ruky, a práve pre tento účel slúži opasok, na ktorý si vôdzku zapnete. Športová vôdzka sa od klasických líši tým, že je o niečo dlhšia a častokrát aj elastická, nakoľko medzi vami a psom musí byť určitý odstup. Je vybavená tzv. amortizérom, ktorý eliminuje ťahanie.
  • Voda a prenosná nádobka na vodu. Aj pes sa bude potrebovať raz za čas osviežiť. Pri plnení fliaš preto myslite aj na neho a pamätajte, že psy pri vyššom výdaji energie vypijú viac vody ako pri polihovaní doma. Zabaľte si tiež misku, z ktorej sa psíkovi bude dobre piť. U športovcov a cestovateľov sú veľmi obľúbené praktické gumené skladacie misky.
  • Mäsové kapsičky alebo vysokoenergetické pamlsky. Tak ako si vy počas športu budete potrebovať doplniť energiu, bude to potrebovať aj psík. Najspratnejšie do batoha a zároveň najvhodnejšie sú buď mäsové kapsičky, sušené mäso alebo vysokoenergetické pamlsky.
  • Funkčné oblečenie, ak je potrebné. Niektoré psíky budú potrebovať aj obliecť. Týka sa to najmä šteniat, psích seniorov, krátkosrstých plemien alebo tých psov, ktoré celoročne prespávajú vo vnútri. To, či psíka obliecť alebo nie, si však budete musieť odsledovať sami. Pozorujte, ako sa správa, či nie je zrazu viac unavený alebo sa mu odrazu nechce. Na šport je ideálne funkčné nepremokavé oblečenie, ktoré je svojou kvalitou porovnateľné s ľudským športovým oblečením.
  • Základnú psiu lekárničku. Nikdy neviete, na čo psík v náročnom teréne stúpi a či si náhodou nezraní labku. Je preto dobré mať so sebou aspoň základnú lekárničku v podobe jódovej dezinfekcie a elastických obväzov. Tie v prípade potreby môžu pomôcť nie len jemu, ale aj vám.

Nie psy sa do zimného športu vrhnú s takým nadšením ako vy. Športovať by ste v zásade mali so psom, ktorý je stredného až vyššieho vzrastu, dobre znáša chlad a sneh a vyžaduje si dostatok pohybu a aktivity. Rozdiely môžu byť aj medzi jednotlivými športmi: turistiku zvládne aj menší alebo ťarbavejší psík, lyžovanie si však vyžaduje energického a ťažného psíka.

Ako si športovanie so psom užiť ale zároveň zachovať bezpečnosť?

Športovanie spolu so psom je skvelý spôsob, ako psa fyzicky aj mentálne zabaviť. Cielene využijete jeho energiu, vďaka čomu potom môže byť v bežných situáciách pokojnejší a poslušnejší. Spoločné športovanie má však výhody aj pre človeka. Budete totiž aktívny, vyjdete si do prírody, rozhýbete telo, zbavíte sa stresu, aktívne si oddýchnete a navyše strávite cenný čas so svojím najlepším štvornohým priateľom.

Aby bolo športovanie zábavou, no zároveň bolo bezpečné pre vás, psa aj ostatných navôkol, musíte sa naň dobre pripraviť. Čoho sa držať, aby bolo zimné športovanie so psom zábavou a nie oštarou?

  • V zime športujte len so psom, ktorý má pre šport dobrú predispozíciu – a teda má rád pohyb a aktivitu. Tiež by mal dobre znáša zimu a chlad.
  • Dĺžku a náročnosť športovej aktivity prispôsobte jeho fyzickej aktivite a sile. Odporúčame začať miernejším tempom a intenzitu postupne pridávať.
  • Psa do športu nesmiete nútiť. Pokiaľ ho to nebude baviť, alebo bude šport pre neho príliš náročný, môže vám v strede aktivity začať „štrajkovať“.
  • So psom by ste mali mať ešte pred prvým výjazdom nacvičené aspoň základné povely ako „stáť“, „poď“, „vpravo“, „vľavo“. Trénujte ich najprv nanečisto, no s pripojeným vodítkom na opasku, aby ste si naň postupne privykli vy aj váš pes.
  • Športujte len so psom, ktorý vás poslúcha. Pokiaľ si pes bude robiť čo chce, môže spôsobiť zranenie nie len vám, ale aj iným športujúcim.
  • Dodržujte bezpečnostné pravidlá. So psom športujte len tam, kde to je dovolené a kde máte istotu, že neohrozíte zdravie seba, psa ani iného športovca.
  • Nezabudnite po psovi zbierať exkrementy. Obzvlášť dôležité je to v lyžiarskych strediskách či na frekventovaných turistických trasách, kde by mohli spôsobiť nepríjemnosť ďalšiemu turistovi.

Ako sa starať o psa športovca? Dajte pozor na jeho kĺby

Rozhodli ste sa so psíkom športovať pravidelne? Na záver si pamätajte už len jednu vec: Častejšia aktivita a viac pohybu so sebou prinášajú aj väčšiu záťaž na kĺby. Psím športovcom by ste preto mali zabezpečiť adekvátnu výživu. Základom by malo byť kvalitné a vyvážené krmivo, doplnené o kĺbovú výživu.

zimny ssport so psom

Je to v podstate rovnaké ako u ľudí. Aktívni športovci užívajú rôzne výživové doplnky, aby podporili činnosť a zdravie kĺbov či svalov. U psov sa kĺbová výživa všeobecne odporúča podávať všetkým aktívnym psom. Obzvlášť dôležité je to u veľkých plemien, ktoré sú náchylnejšie na rozvoj ochorenia kĺbov. Ktorá kĺbová výživa bude vhodná?

Psie kĺbovky zväčša obsahujú kolagén, glukosamin sulfát, chondroitín sulfát a kyselinu hyaluronovú. Majú buď formu prášku (ktorý prisypete do jedla) alebo kapsúl. Existujú dokonca aj ochutené kapsuly, ktoré psy doslova zbožňujú. Pozor by ste mali dať len na látku s názvom MSM. Tá by sa nemala podávať psíkom, ktorý kĺbovku užívajú len z preventívneho hľadiska. Spevňuje síce väzy a kĺby, no zároveň tlmí bolesť, preto je vhodná len pre psy s bolesťami.

Čo si vziať na hory?

Ako prvé zbaľte to, čím svojmu štvornohému priateľovi urobíte najväčšiu radosť – dobrý pamlsok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *