Zdravie zubov a ústnej dutiny je rovnako dôležité pre človeka, ako aj pre jeho štvornohého miláčika. Hoci sa to totiž na prvý pohľad možno nezdá, aj vášho psíka môže potrápiť boľavý zub, zápal ďasien či parodontitída. Čo spôsobuje zápal ďasien u psov, ako ho možno riešiť a čo môžete urobiť pre zdravý chrup vášho chlpáča? To všetko sa dozviete v našom dnešnom článku.
Aké problémy so zubami môžu mať psíky?
Ako sme už spomenuli v úvode, psy môže potrápiť boľavý zub v dôsledku zubného kazu, no tiež zapálené ďasno či iné ochorenia ústnej dutiny. Aj u zvierat sa totiž vplyvom prijatej potravy a baktérií v ústnej dutine vytvára zubný povlak. Ten nestojí len za vznikom zubného kazu, ale v kombinácii so soľami v slinách zatvrdne a vytvára aj zubný kameň.
Práve zubný kameň je vhodným miestom pre baktérie a rôzne mikroorganizmy, ktoré sa na ňom uchytia, množia a potom spôsobujú v ústach vášho miláčika neplechu. Aké sú najčastejšie zubné problémy u psov?
Zápal ďasien u psov – ako sa prejavuje a kedy vzniká?
Zápal ďasien sa odborne nazýva gingivitída. Vzniká vtedy, keď sa na povrchu zubov vytvorí zubný kameň. V prvotných fázach sa psovi začnú pri krčkoch zubov vytvárať žlté až svetlohnedé miesta. Pokiaľ sa zubný kameň neodstráni, jeho vrstva sa zväčšuje a dostáva sa až pod ďasno. Podráždené ďasno zvykne potom pri konzumovaní potravy – predovšetkým tej tvrdšej, ako sú napríklad granule – sčervenať, bolieť a krvácať.
Príznaky zápalu ďasien u psov
Začervenanie ďasien
Krvácanie ďasien pri konzumácii pevnej potravy
Prežúvanie len na jednej strane v dôsledku bolestivosti postihnutých ďasien
Nepríjemný zápach z papule psíka
To, že psa bolí zub zistíte aj podľa toho, že sa mu postupne vytráca apetít. Spočiatku žuje len na jednej strane, časom však môže odmietať potravu úplne. Objaviť sa tiež môže bolestivá reakcia na dotyk či zmena správania vášho miláčika – veď ruku na srdce, kto z nás nie je namosúrený alebo smutný, keď ho niečo bolí?
Ako prebieha ošetrenie zápalu ďasien?
Najdôležitejšie je odstrániť príčinu zápalu. Mali by ste preto čo najskôr psíka vziať k veterinárovi, ktorý mu chrup vyčistí pomocou špeciálnych nástrojov alebo ultrazvukového čistenia. Nemusíte sa báť, zákrok pre zviera bolestivý nie je. Okrem toho mu tiež veterinár pravdepodobne dá malú injekciu, vďaka ktorej zákrok zvládne v pokoji a bez stresu. Ak sa u psíka potvrdí zápal, zvykne veterinár predpísať antibiotiká, ktoré ďasná preliečia.
Zubný kameň u psa môže spôsobiť aj vypadávanie zubov
Pokiaľ sa zubný kameň u psa nerieši, môže okrem zápalu spôsobiť aj ďalšie a závažnejšie problémy. Neliečená gingivitída je totiž jedným z najčastejších príčin vzniku parodontitídy. Baktérie začnú postupne napádať parodont, čo je závesný aparát zubov, ktorý ich drží na svojom mieste. Dôsledkom toho je potom kývanie a vypadávanie zubov u psíka.
Čo na zapálené ďasná u psa alebo ako mu môžete pomôcť udržať zdravý chrup?
Základom starostlivosti o zuby psa je:
Pravidelné umývanie zubov
Absolvovanie pravidelnej prehliadky u veterinára
Podávanie kvalitnej a vyváženej potravy
Zaobstaranie dentálnych hračiek a pamlskov
Čistenie zubov u psov – správna ústna hygiena pre spokojného havkáča
Možno ste sa práve zasmiali, pretože si neviete predstaviť psa so zubnou pastou a kefkou. Hoci nie je samozrejme možné, aby si pes umyl zuby sám, naozaj existujú špeciálne zubné kefky a pasty určené priamo pre psíky. Totiž práve pravidelná dentálna hygiena môže psovi pomôcť predísť problémom so zubným povlakom, kameňom, prípadne v najhoršom prípade s nadmernou stratou zubov.
Pozrite si našu ponuku kefiek na zuby pre psov:
Ako ešte možno podporiť dentálne zdravie vášho miláčika?
Okrem pravidelnej ústnej hygieny môžete vyskúšať aj prírodné doplnky pre psov s obsahom morských rias. Tie sa pridávajú do krmiva, pričom sa účinné látky dostanú cez tráviaci systém a krvné riečisko do slín psíka a bránia uchytávaniu baktérií na povrchu zubov. Pred podaním doplnku sa však poraďte s veterinárom a samozrejme si nezabudnite preštudovať dávkovanie a inštrukcie na obale prípravku.
Na hojenie ďasien vášmu miláčikov zas môžu pomôcť kvapky s obsahom olejov, vitamínov a extraktov z byliniek. Majú protizápalové a hojenie podporujúce účinky a navyše pomáhajú brániť vzniku zubného povlaku.
Na záver ešte spomenieme takzvané dentálne pamlsky. Sú vyrábané tak, aby psíkovi chutili a zároveň pomáhali brániť usádzaniu a tvorbe povlaku. Pozitívne účinky môžu mať tiež na sviežosť dychu. Dostupné sú rôzne tvary aj príchute, takže si na svoje prídu aj náročnejší chlpáči. Dôležité však je, že pamlsky nedokážu pokryť kompletnú dentálnu starostlivosť. Ich podávanie psíkovi by malo mať len doplňujúci charakter, ktorý má podporiť účinky správnej ústnej hygieny a kvalitného krmiva.