So zimou sa spája predovšetkým mrazivo chladné počasie a štedrá nádielka snehu. Je síce pravda, že súčasné zimy nie sú tak chladné a biele ako kedysi. Teplota je však oproti letným mesiacom stále znateľne nižšia, potravy je menej a zvieratká sa musia poriadne pripraviť. Čo môžete urobiť vy, aby ste vtáčikom pomohli prežiť zimu? Máme pre vás zopár rád a tipov na krmítka, vhodnú potravu a „zlepšováky“ pre zimujúce vtáčiky na našom území. Čítajte ďalej.
Vtáčiky v zime – viete, ktoré vtáčiky u nás zimujú?
Určite si zo školy pamätáte, že niektoré vtáčiky u nás možno pozorovať len počas leta. Sťahovavé vtáky, ako napríklad lastovičky či bociany, na jeseň odlietajú do teplejších krajín, kde prečkajú chladnú zimu. Sú však aj také vtáčiky, ktoré sa na zimu sťahujú sem k nám – a to z chladného severu. Ten im totiž počas zimných mesiacov poskytuje ešte menej potravy, než je tomu u nás. Zabúdať by sme tiež nemali na tie spevavce, ktoré u nás žijú celoročne.
Na Slovensku zimujú napríklad tieto vtáčiky:
- Stehlíky
- Chocholáče severské
- Sýkorky
- Zelienky
- Vrabce
- Drozdy
Prečo potrebujú vtáčiky v zime našu pomoc?
Za normálnych okolností sú voľne žijúce vtáky úplne sebestačné a nepotrebujú od nás ľudí žiadnu pomoc. Niektorí ľudia sú dokonca toho názoru, že by sme vtáčiky nemali prikrmovať ani počas zimy, nakoľko ich tým len rozmaznávame a zvykajú si na to, že potravu dostanú v podstate „na zlatom podnose“. Na opačnej strane zastáva čoraz viac ľudí ten názor, že malá pomoc vtáčikom je prospešná nielen pre ne, ale aj pre nás. Ak im totiž počas zimy pomôžeme, nedôjde až k tak vysokému úhynu vtáctva. Tým sa posilnia rady našich prírodných dezinsektorov.
Ako sme už spomenuli, za normálnych okolností nepotrebujú vtáčiky počas teplejších ročných období žiadnu pomoc. Sú schopné si zaobstarať jedlo, vodu, úkryt i postaviť si hniezdo. Avšak v zime, a to predovšetkým vtedy, keď je zem pokrytá snehom, sú ich možnosti na získanie potravy omnoho menšie. A práve to je to, s čím im vieme pomôcť.
Ako kŕmiť vtáky v zime?
V prvom rade je veľmi dôležité vedieť, kedy s prikrmovaním začať. Prečo? Práve preto, aby ste vtákom pomohli vtedy, keď to potrebujú a nepodporovali ich v „zlenivení“. So zimným prikrmovaním by ste preto mali začať najskôr na jeseň, keď sa ručička teplomera bude držať v nižších úrovniach.
Ak s prikrmovaním začnete a vtáčiky si na krmítko zvyknú – spoznáte to podľa frekventovaných návštev malých štebotavých kamarátov, je veľmi dôležité pokračovať. Predovšetkým v prípade, že sa počasie rapídne zhorší. Je nám jasné, že sa vám určite nechce opustiť teplo domova a ísť doplniť krmivo vtáčikom, keď vonku fúka mrazivý vietor a padá sneh. Práve toto sú však dni, kedy vtáčiky vašu pomoc potrebujú najviac.
Do kedy s prikrmovaním pokračovať? Odpoveď je jednoduchá – prikrmujte dovtedy, kým sa neoteplí a vtáčiky nebudú opäť schopné si potravu zaobstarať samé. Existujú dva účinné spôsoby, ako môžete vtáčiky v zime kŕmiť, a to pomocou krmítok alebo vašej vlastnej záhrady.
Krmítka pre vtáky
Krmítka pre vtáky sú čoraz populárnejšie, nakoľko ich možno umiestniť nielen na záhrade či vo dvore, ale aj na sídliskách a balkónoch. Dôležité je, aby bolo krmítko správne umiestnené. Zvoľte miesto, ktoré je dostatočne vysoko, aby sa k nemu nedostali mačky a iné predátory. Čo sa týka typu, respektíve vzhľadu krmítka, dizajn ide bokom. V prvom rade je dôležité, aby správne plnilo svoju funkciu. Krmítko by malo mať striešku chrániacu krmivo pred vlhkosťou a snehom a vyvýšenú spodnú časť brániacu vypadávaniu zrna.
Viete, čím kŕmiť vtáky v zime?
Vtáčiky potrebujú počas zimy dopĺňať predovšetkým tuky, pretože tie sú dôležitým zdrojom energie. Len v prípade, že je vtáčik dobre živený, dokáže si jeho telíčko udržať potrebnú telesnú teplotu. Do krmítok preto jednoznačne patria rôzne semienka. Najpoužívanejšie sú slnečnicové, ale tiež repkové, ľanové, či konopné semienka. Vhodná je aj pšenica, proso a mak. Pridať môžete tiež orechy, jabĺčka, kukuricu a ovsené vločky.
V zásade platí, že čím viac druhov zobu do krmítka dáte, tým viac druhov vtáčikov si tam nájde niečo „pod zub“. Zmes si môžete namiešať sami, prípadne vyskúšajte niektorú z hotových zmesí z chovateľských potrieb. Obľúbené sú tiež lojové gule, ktoré stačí zavesiť na konár stromu či iné vhodné miesto.
Prikrmovanie vtáčikov v záhradke
Bývate v rodinnom dome a máte záhradu? Tento odsek je presne pre vás. Asi každý záhradkár má rád veci na poriadku a záhradku pekne zazimovanú. Viete však o tom, že ak niektoré úkony v záhradke necháte „na potom“, pomôžete vtáčikom?
- Nechajte na zemi trošku lístia. Je totiž skvelým úkrytom pre zimujúci hmyz a švédskymi stolmi pre vtáčiky.
- Pri zbere úrody nechajte na stromoch nejaké to jabĺčko či iné ovocie, v záhradke zas pár kúskov zeleniny. Nezastrihávajte ani všetky uschnuté hlavičky kvetov. Môžu obsahovať semiačka, na ktorých si vtáčiky veľmi radi pochutia.
- Mulčujte. Mulč má viacero pozitívnych a užitočných vlastností a funkcií. Okrem toho, že chráni pôdu vašej záhradky, umožňuje vtáčikom pohostiť sa na kuklách hmyzu, ktoré v ňom zimujú.
Na záver pre vás máme ešte malé upozornenie. Vtáčikom nikdy nepodávajte solený loj, kožu zo slaniny ani iné solené druhy krmiva. Taktiež je dôležité, aby krmivo v krmítku nenavlhlo. Vlhkosť totiž podporuje vznik plesní a tie sú pre malých speváčikov veľmi nebezpečné. Ak sa teda rozhodnete vtáky v zime prikrmovať, dohliadnite na to, aby bolo kmivo vhodné a pravidelne ho meňte za čerstvé. Uvidíte, že vtáčiky sa vám odvďačia nielen krásnym spevom, ale aj znížením populácie otravného hmyzu.