Zima je už za dverami a väčšina z nás zrejme začala s prípravami na chladné zimné obdobie. Vyťahujeme zo skríň hrubšie oblečenie, rukavice i čiapky. Pri prípravách by sme však nemali zabúdať ani na naše mňaukajúce priateľky. Viete, ako na starostlivosť o vonkajšiu mačku v zime? Prečítajte si, na ktoré aspekty života mačky zima vplýva a čo môžete urobiť preto, aby chladnejšie počasie zvládla čo najlepšie.
Do koľko stupňov môže byť mačka vonku?
Možno sa tejto otázke čudujete, no je veľmi dôležitá. Medzi mačkami, ktoré žijú vo vnútri a tými, čo väčšinu času trávia vonku, sú rozdiely. Majú inak „ostrieľanú“ imunitu, nie sú rovnako otužilé a pripravené na zvládanie horších poveternostných podmienok. Mačka žijúca vo vnútri trávi celé dni v pohodlí vášho bytu či domu je zvyknutá na teplo, sucho, pravidelný príjem potravy a nemusí sa skrývať a brániť pred nebezpečenstvom vo forme divých zvierat.
Vonku žijúce mačky sú zas zvyknuté mať viac pohybu, aktivity a sú oveľa otužilejšie. To znamená, že zvládnu pobyt vonku aj keď teplota výrazne klesne. Ani vonkajšie mačky však nevydržia mrazy – minimálne nie bez toho, aby sa pred nimi mali kam skryť. Otužilá mačka môže byť vonku pokým teplota neklesne pod 7°C. Pri nižších teplotách už potrebuje teplé miestečko, kde sa pred chladom skryje.
Ako sa správa vnútorná mačka počas zimy?
Ak vašu bytovú mačku neplánujete počas zimy púšťať von, nebude potrebovať k spokojnosti veľa. Pripravte sa však na to, že pravdepodobne prespí oveľa viac času než počas dlhých letných dní. Aktivita niektorých mačiek sa počas zimy obmedzí len na spanie, umývanie a kŕmenie. Keďže je zviera v suchu a teple, nepotrebuje na zahrievanie, respektíve udržiavanie telesnej teploty, toľko energie. To v preklade znamená, že jej jedálniček nemusíte príliš meniť, respektíve jej zvyšovať kalorický príjem.
Ako sa v zime starať o vonkajšiu mačku?
Trávi vaša mačka vonku veľa času a vy sa nechystáte vziať ju na zimu do vnútra? V takom prípade, by ste sa mali by ste sa postarať o to, aby mačka mala:
- k dispozícii teplé miestečko na odpočinok a ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Skvelou možnosťou sú napríklad zateplené búdky, prípadne špeciálne upravený vchod do pivnice či predsienky, kde by ju čakal teplý peliešok.
- neustály prístup k čistej vode. Dajte si však pozor – voda v zime rýchlo zamŕza, čo môže mať za následok dehydratáciu zvieraťa. Misku preto pravidelne kontrolujte a meňte vodu za čerstvú.
- dostatok krmiva, a to nie hocijakého. Potrava mačky by mala byť vyvážená a bohatá na všetky zložky, ktoré pre svoje zdravie a prežitie tuhej zimy potrebuje. Krmivo pre vonkajšie mačky môže byť teda o niečo tučnejšie a výživnejšie. Pomôže im vytvoriť si energetickú zásobu, ktorá ich bude chrániť pred zimou.
Aby sme vám prípravu na zimné mesiace s vašou mačacou kamarátkou čo najviac uľahčili, rozoberieme si niektoré aspekty starostlivosti ešte o niečo podrobnejšie a pridáme niekoľko tipov na produkty z našej ponuky. Necháte sa inšpirovať?
Starostlivosť o srsť mačky v zime
Mačacia srsť neplní len estetickú funkciu. Chráni mačku pred chladom a inými poveternostnými vplyvmi a zabezpečuje termoreguláciu. Aby srsť mohla plniť svoju úlohu, musí byť v dobrom stave. Veľmi dôležitá je teda starostlivosť o srsť. Srsť mačiek, ktoré žijú vonku (čiastočne alebo úplne) sa s príchodom zimy mení. Akoby zhustne a pôsobí hrubšie.
Je to tak preto, že sa jej zhusťuje podsada. Podsadu tvoria kratšie chlpy prekryté dlhšími krycími chlpmi. Práve podsada plní hlavnú úlohu v rámci udržiavania telesnej teploty mačky. Ak je vaša mačka dlhosrstá, mali by ste dbať o to, aby bola srsť čistá a neboli v nej uzly – s tým vám pomôžu špeciálne hrebene, kefy a rukavice na srsť.
Mačky, ktoré nechodia von tak často, by mali v zime svoje výlety obmedziť, respektíve skrátiť. Ich srsť sa totiž nepripraví na zimu tak, ako srsť voľne žijúcej mačky. Vnútorná mačka sa po väčšinu svojho času zdržiava vo vnútri, kde je sucho, teplo a jej telo sa tým pádom na zimu „zatepliť“ nepotrebuje. Ak z nejakého dôvodu potrebujete mačku vziať von, napríklad pri návšteve veterinára, skúste zmierniť teplotný šok tým, že cez prepravku prehodíte deku.
Je v zime potrebné zmeniť vonkajšej mačke krmivo?
Vonkajšia mačka spotrebuje počas zimných mesiacov veľké množstvo energie na to, aby si udržala telesnú teplotu. Preto by malo byť aj jej krmivo prispôsobené vyššiemu energetickému výdaju. Môžete jej podávať viac krmiva. Siahnuť môžete dokonca aj po trošku tučnejších druhoch potravy. Ako sme spomenuli vyššie, tuk pomôže mačke vytvoriť si energetickú zásobu, ktorú bude potom páliť pri termoregulácii. Jej krmivo byť však stále malo byť vyvážené, pretože len keď má dostatok vitamínov, minerálov a živín, bude mať mačka hustú zdravú srsť, silnú imunitu a pevné zdravie.
Domácim mačkám vo väčšine prípadov stravu meniť nemusíte. V prípade potreby siahnite po doplnkoch stravy s obsahom vitamínov, ktoré mačke pomôžu „nakopnúť“ imunitný systém a chrániť ju napríklad pred prechladnutím a podobne. Pokiaľ si nie ste istý či mačke vitamíny nasadiť, poraďte sa s veterinárom.
Starostlivosť o mačacie labky v zime
Na mačku číhajú počas zimy viaceré nástrahy. Okrem spomínaného chladu a nepriaznivého počasia sem patria napríklad aj posypové soli používané na cestách. Na jednej strane môžu niektorým mačičkám spôsobiť ťažkosti s labkami, na druhej strane predstavujú riziko pre celkové zdravie zvieraťa. Prečo?
Pretože mačky sú veľmi čistotné zvieratá a budú si chcieť labky po príchode domov poriadne očistiť – a ako to urobia? No predsa tak, že si ich poriadne vyoblizujú jazýčkom. A práve to je spôsob, akým sa môžu do tela vašej mačky dostať toxíny, nečistoty či dokonca rôzne parazity, baktérie a podobne.
Okrem toho sa stáva, že si mačka labky poraní, čo má za následok infekciu, zápal alebo iné ťažkosti. Vo vašej domácej mačacej lekárničke by preto nemali chýbať ochranné a liečivé krémiky na labky.