Psy, Starostlivosť o psa

Turistika so psom: Prežite aktívne chvíle s vaším štvornohým priateľom. Čo budete potrebovať?

turistika so psom

Dlhšie prechádzky a turistiky sú jednými z najobľúbenejších športových činností počas letnej sezóny. Ak máte navyše doma psa, môžete túto skvelú aktivitu zdieľať aj s ním. Turistika so psom ponúka výnimočnú príležitosť na spoločné strávenie času v prírode. Môžete si užiť krásy okolitej krajiny, zrelaxovať myseľ a zároveň posilniť vzťah so svojím miláčikom.

Pred túrou so psom je dôležité si dobre pripraviť a premyslieť veci, ktoré budete potrebovať. Okrem základných potrieb, ako sú voda či potrava, by ste mali zvážiť aj ďalšie vybavenie. Zistite, čo si so sebou zobrať a ako sebe aj vášmu štvornohému priateľovi turistiku spríjemniť. Poradíme vám tiež, ako sa v našich lesoch správať a aké sú aktuálne pravidlá voľného pohybu psov v slovenských národných parkoch.

Aké vybavenie na túru so psom potrebujete?

Postroj: postroj je na turistiku lepší než obojok. Bezpečnejšie rozkladá silu pri ťahu, a tak nezaťažuje krčnú chrbticu psa. Okrem toho, v ťažko prechodných terénoch ho možno za postroj zdvihnúť a preniesť.

Vôdzka: ak ste si mysleli, že vodítko na túru potrebovať nebudete, realita je iná. Viac vám povieme nižšie v časti Pravidlá turistiky so psom na Slovensku. Z vôdzok na turistiku odporúčame vybrať si vodítko s amortizérom, ktoré eliminuje ťahanie. Pokiaľ vodítko nechcete držať v ruke, zaobstarajte si canicrossový opasok. Pri stúpaní do kopca vás psík možno aj potiahne a pomôže vám vo výstupe.

Fľaša a miska na vodu: dostatok vody je základom každej turistiky. Čím väčšieho psa máte, a zároveň čím väčšie teplo vonku je, tým viac vody bude psík potrebovať. Nezabudnite tiež misku na vodu, aby sa mal odkiaľ napiť. Praktické sú napríklad skladateľné silikónové misky.

Pamlsky alebo kapsičky na energiu: slúžia ako odmena a posilnenie v jednom. Tak, ako vy sa budete potrebovať po niekoľkých kilometroch posilniť a odmeniť, bude to potrebovať aj váš psík. Kým vy si dáte vychladené pivko či polievku, psíkovi za odmenu do batoha zbaľte nejaké dobrôtky. Pri dlhších túrach sú vhodné kapsičky, ktoré vám v batohu nezaberú veľa miesta ale pes sa z nich dostatočne zažerie a dostane energiu. Na osvieženie v horúcich dňoch je skvelé aj ovocie, ktoré samozrejme môžete zabaliť spoločne pre neho aj vás.

Vrecká na exkrementy: možno si poviete: Na čo sú mi v lese? Lenže, čo ak sa psík rozhodne nechať svoju potrebu v strede turistického chodníka? Alebo pri turistickej chate? Pripravení musíte byť aj na takúto možnosť.

Základná lekárnička: pinzeta, elastický obväz, dezinfekcia či gél na rany tvoria základ turistickej lekárničky pre psa. Ak sa mu niečo stane, napríklad sa mu zapichne tŕň do labky, vždy je lepšie hneď ho ošetriť. V opačnom prípade by ste ho možno museli na rukách zniesť až „dole“, čo pri väčších plemenách môže byť problém.

Ako vybaviť základnú lekárničku pre psa?

Pozrite si naše odporúčania na produkty a pomôcky, ktoré sa vášmu štvornohému priateľovi môžu zísť a vyliečiť mu nejednu ranku.

Je turistika vhodná pre všetky psy?

Ešte predtým, ako sa pustíte do kupovania vybavenia, musíte si uvedomiť, že nie každý pes je dobrým spoločníkom na hory. Túry nie sú vhodné pre šteniatka, starších unavených psíkov alebo plemená, ktoré majú zdravotné či pohybové problémy. Patria sem napríklad psy s krátkymi nohami, sťaženým dýchaním alebo ťažkosťami s chrbticou či chôdzou. Naopak vhodné psie plemená na turistiku sú napríklad:

  • poľovné psy – nemecký krátkosrstý stavač, český fúzač, maďarská vyžla, weimar, rodézsky ridgeback, slovenský stavač,
  • pracovné a rodinné psy – zlatý retriever, sibírsky husky, aljašský malamut, samojed,
  • ovčiarske psy a salašnícke psy – austrálsky ovčiak, austrálsky dobytkársky pes, nemecký ovčiak, československý vlčiak, bernský salašnícky pes, border kólia.

Práve tieto plemená zvyknú mať veľa energie, vedia sa pohybovať v teréne a majú silu v nohách.

Pre zdravie a bezpečnosť vášho psa je dôležité poznať jeho limity. Náročnosť túry dávkujte postupne – čo sa stúpania aj dĺžky prejdených kilometrov týka. Začnite s dlhšími prechádzkami niekde blízko bydliska. Postupne pridávajte, no nezabudnite svojho psíka dobre sledovať: ako dýcha, či je stále aktívny v pohybe, ako našľapuje na labky, či neklesá na nálade a podobne. Jeho správanie vám napovie, či je z tejto aktivity nadšený alebo ho máte nabudúce radšej nechať doma.

Ako by sa mal pes na turistike správať?

Mnoho chovateľov chce psa brávať na turistiku z dôvodu, aby sa poriadne vybláznil. To by však nemalo byť motiváciou. Pes sa dokáže vyblázniť aj v najbližšom parku či na lúke za bydliskom. Na turistických chodníčkoch by ste ale psa rozhodne nemali nechávať robiť si čo chce. Je to totiž miesto, kde sa pohybuje množstvo ďalších ľudí, detí i psov, a určite nechcete, aby prišlo k nejakej potýčke.

Aké sú zásadné pravidlá a povely, ktoré pes – turista musí ovládať?

  • Pes nesmie križovať turistický chodník zo strany na stranu, a teda musí vedieť chodiť priamo. Mohol by inak ublížiť nie len sebe, ale aj ostatným turistom.
  • Mal by vás poslúchať na slovo a neodbiehať kam sa mu zachce. Aj z tohto dôvodu je dobré mať ho na vôdzke, aby vám niekam nezabehol.
  • Musí byť naučený nezožrať čokoľvek, čo nájde. V lesoch rastie množstvo jedovatých rastlín či bobúľ, ktoré by mohli poškodiť jeho trávenie.

V lesoch na psíka čaká množstvo zábavy a nových podnetov, ale tiež veľa nebezpečných situácií. Práve na tie by ste mali byť pripravený. Okrem ťažko prechodného terénu či rizika pádov to sú najmä:

Prehriatie

Hrozí najmä v lete vplyvom vysokých vonkajších teplôt. Rozvinúť sa môže kvôli vysokému fyzickému výkonu psa a zároveň nedostatočnému príjmu vody. Ako prehriatiu predísť? Nepreceňujte sily vášho miláčika a snažte sa ho schladiť. Pokiaľ sa vám zdá unavený, radšej si spolu oddýchnite a otočte sa.

jeleň icon

Divá zver

Niektoré plemená, predovšetkým lovecké psy, môžu zavetriť zver a bezhlavo sa rozbehnúť za pachom. Často sa to stáva aj jedincom, ktoré predtým s utekaním problémy nemali. Psíka by ste preto mali istiť vôdzkou. Budete tak priamo spojení a vždy budete mať istotu, že ste pri sebe a nestratíte sa.

kliešť icon

Kliešte

Lúky a lesy sú plné kliešťov, a to obzvlášť v hlavnej turistickej sezóne. Myslite preto na vhodné antiparazitické ošetrenie. Pre silnejšiu ochranu môžete antiparazitárne obojky, pipety či tabletky doplniť o šikovné ultrazvukové repelenty, ktoré sa pripínajú priamo na obojok.

Pri turistikách dajte pozor najmä na dehydratáciu psa. Vodu vždy zbaľte aj pre neho a pravidelne mu dávajte napiť, najmä v letných horúčavách. Dehydratáciu naznačí napríklad jeho suchý nos, no nie je to pravidlom.

Ako na túre psíka schladiť? Pomôcť môžu špeciálne chladiace vesty

chladiace postroje hurtta
chladiace postroje hurtta

Turistika so psom na Slovensku – aké sú dnes pravidlá?

Pokiaľ sa chystáte na turistiku so psom na Slovensku, majte na pamäti, že na územiach so 4. a 5. stupňom ochrany je voľný pohyb psov zakázaný. V národných parkoch preto musíte mať psa po celý čas na vôdzke. Ďalšie podmienky si každý národný park upravuje sám. Napríklad v zmysle platného Návštevného poriadku TANAP-u musí mať pes po celú dobu nasadený aj náhubok.

V nižších stupňoch ochrany sa podmienky môžu líšiť, no v súčasnosti u nás takmer na celom Slovensku platí zákaz voľného pohybu psov mimo miest na to vyhradených. Pred vstupom do prírody si preto dobre prečítajte návštevný poriadok danej prírodnej rezervácie či parku (ak ho má) a zvážte všetky možné následky voľného pustenia psa.

pes na turistike

Ak sa vyberiete na túru mimo národných parkov a rezervácií, majte na pamäti poľovné zákony. Podľa nich pes vo voľnej prírode nesmie štvať divú zver. Psa teda na určitých miestach pustiť môžete, no nesmie byť nebezpečný pre divú zver a nemal by sa od vás pohnúť ďalej ako na 50 metrov. Pokiaľ so psom do lesa chodievate často, tieto zákony si naštudujte.

Aká je teda naša rada na záver? Dbajte na dobrú výchovu psa a buďte obozretní. Len ak bude psík poslušne reagovať na vaše povely, a vy zároveň budete opatrne predvídať situáciu, užijete si obaja voľnosť prírody v jej plnej kráse. Pokiaľ chcete turistiku vášmu psíkovi spríjemniť a urobiť ju ešte zábavnejšou, voľte trasy, ktoré budú vhodné a zaujímavé pre neho. Skúste vyhľadať napríklad oblasti s vodnými zdrojmi, kde si váš pes môže v lete zaplávať a osviežiť sa.

Bojíte sa o bezpečnosť psíka pri plávaní? Istotu poskytnú plávacie vesty
plávacie vesty
plávacie vesty pre psov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *