Starostlivosť o vtákov

Čo všetko potrebuje andulka, aby bola zdravá a spokojná?

čo potrebuje andulka

Andulka, papagájec vlnkovaný či Melopsittacus undulatus – to všetko sú pomenovania najčastejšie doma chovaného vtáčika u nás. Vďaka svojej milej priateľskej povahe a veselému pestrofarebnému vzhľadu si získa zrejme každého, a tak sa niet čo čudovať, že je veľmi obľúbeným zvieratkom na chov v domácnosti. Rodovo patrí medzi papagáje. Pochádza z Austrálie, kde v skupine môže spolu žiť až 2000 jedincov. Je teda veľmi spoločenský, no ak sa budete o neho starať správne, bude sa mu šťastne a dobre žiť aj u vás doma.

Čo všetko potrebujete na chov andulky?

Andulky sú veľmi čulé malé vtáčiky, ktoré vám domov určite prinesú radosť. Starostlivosť o ne nie je obzvlášť náročná a zvládnete ju aj v prípade, že ste nikdy predtým vtáctvo nechovali. Na druhej strane sú to však citlivé vtáčiky, a tak je potrebné dodržať pár zásad, vďaka ktorým ostanú zdravé a veselé. Pripravili sme pre vás prehľad všetkého, čo potrebujete, ak sa domov chystáte priniesť nový operený prívlastok.

1. Klietka

Klietka je domovom andulky, a preto je aj prvým príslušenstvom, ktoré by ste pre ňu mali zadovážiť. K dispozícii sú rôzne druhy a veľkosti klietok. Čo je však pre spokojnosť andulky najdôležitejšie, je umiestnenie klietky. Andulky majú radi svetlé miesta, no nie na priamom slnku. Klietka by teda počas dňa nemala byť umiestnená ani v prítmí, ani na priamom slnku a už vôbec nie v tme.

Pozor si však dajte na to, aby klietka nebola umiestnená v prievane – vtedy sa totiž andulka nebude cítiť komfortne, môže prechladnúť, ochorieť a dokonca až zomrieť. Rovnako nepatrí k radiátoru ani do kuchyne, kde sa často varí. Najlepšie bude andulke v obývačke alebo v miestnosti, kde sa cez deň najviac zdržiavate. Nebude sa cítiť osamotene a ocení vašu spoločnosť. Niektorí chovatelia umiestňujú klietky aj do exteriéru. To, či bude andulke vonku dobre, však závisí od viacerých faktorov. V takomto prípade bude vhodné poradiť sa s odborníkom na chov vtáctva.

andulka

Správne umiestnenie klietky je teda tým najdôležitejším, čo by ste mali pred kúpou andulky zvážiť. Ak už máte vybraté miesto, môžete pristúpiť k samotnej kúpe klietky. Ako vybrať jej veľkosť? Klietka by mala byť dostatočne priestranná, aby v nej andulka mohla občas prelietavať. Andulky lietajú vodorovne, takže guľaté klietky pre ne nie sú až tak vhodné. Čím väčšia klietka bude, tým bude mať andulka viac miesta na prelet, a tak ju z klietky nebudete musieť tak často vyberať. Zároveň platí, že čím viac anduliek budete chovať, tým musí byť klietka väčšia.

Čo by v klietke pre andulky nemalo chýbať?

 • Napájačka so vždy čerstvou vodou: andulke môžete dávať obyčajnú čistú vodu. Ak vodu chcete zbaviť chlóru, najprv ju prevarte, počkajte kým vychladne a potom ňou môžete naplniť napájačku.
 • Krmítka
 • Podstielka: niektorí chovatelia dávajú na dno klietky noviny. Iný ju vystielajú pieskom pre vtáky s vápnom alebo mušľovým štrkom. Čistí a dezinfikuje vtáčí trus, a navyše sa v ňom andulka bude rada prechádzať.
 • Hračky: andulky sú veľmi hravé zvieratká. Milujú napríklad zrkadielka, ale aj hojdačky a rôzne závesné či povrazové hračky.
 • Kúpeľnička: veľmi radi sa kúpu, takže im môžete dopriať aj vlastnú kúpeľničku v podobe malej nádobky naplnenej vodou.
 • Bidielko: andulka na ňom nebude len posedávať, ale tiež spať. V ideálnom prípade jej vyberte bidielko z dreva, o ktoré si môže brúsiť pazúriky alebo ho obhrýzať.

2. Krmivo

Keď už má andulka kde bývať, potrebujete ju nakŕmiť. Na stravu nie je vôbec náročná. Základ tvorí proso a ďalšie zrná ako napríklad ovos, stavikrv vtáčí, slnečnica, kapsička pastierka či chrastica. Všetky sú súčasťou kŕmnych zmesí pre andulky, ktoré obsahujú vyvážený podiel všetkých potrebných zložiek. Nemusíte teda miešať zrná doma, stačí vám vybrať si vhodnú kŕmnu zmes.

Čo andulkám chutí a ako im spestriť jedálniček?

 • Ovocie denne môžete andulke dopriať kúsok ovocia či zeleniny. Chutiť by jej malo ošúpané jablko, hrozno, mrkva, jahody, pomaranč, hruška, kiwi či mango. Ovocie aj zelenina musia byť vždy čerstvé.
 • Senegalské proso: veľmi obľúbená pochúťka anduliek. Klások môžete zavesiť priamo do klietky a andulka si ho bude postupne vyhryzkávať. Je to zároveň stimulujúce krmivo, pretože vtáčik sa musí k semienkam prezobať, vďaka čomu ostane aktívny a zabaví sa .
 • Piesok / grit: fungujú ako podpora trávenia, takže by ho mala dostávať taktiež. Ich malé kamienky v žalúdku andulky rozdrvia potravu a trávenie tak funguje lepšie.
 • Sépiová kosť: výborný zdroj minerálov. Okrem toho si o ňu andulka brúsi zobáčik.
 • Zelené listy: andulky majú veľmi radi aj zelené krmivo. Chutia im lístky šťavela, púpavy či skorocelu.
 • Vaječné krmivo: dôležité krmivo pre andulky v období hniezdenia, odchovov či zmeny peria. Používa sa najmä pred obdobím hniezdenia, aby andulky bez problémov odchovali mladé.
ako sa starat o andulku

Čo andulke nedávať? Andulky by ste nemali v žiadnom prípade kŕmiť avokádom, to je totiž pre ne toxické. Vhodné nie sú ani broskyne, grapefruit, citrón, slivky, zelené fazule či kapusta. Nemali by jesť ani ľudské jedlo, čokoládu, cibuľu, cesnak, arašidy a čokoľvek, čo je pokazené, zhnité alebo plesnivé.

3. Čas a pozornosť

Ako sme už spomenuli, andulka nie je náročná na chov. Vyžaduje si však pozornosť, jemný prístup a správnu starostlivosť, aby ostala zdravá, spokojná a veselá. Na záver sme preto pre vás spísali pár rád, ktoré sa vám určite zídu, ak si v najbližšom čase donesiete andulku domov:

 1. Andulky sú spočiatku bojazlivé vtáčiky, a tak im chvíľku trvá, kým si zvyknú na nový domov. Po príchode k vám sa bude musieť andulka „rozkukať“, preto by ste ju nemali vystrašiť prudkými pohybmi, hlasnými zvukmi a podobne. Hovorte na ňu potichučky cez klietku, a až keď sa prestane báť, môžete dať do klietky aj ruku. Keď začne reagovať na meno, môžete ju pustiť aj na prelet po izbe. Spočiatku však získanie andulkinej dôvery bude vyžadovať trpezlivosť, čas a kľud.
 2. Nespoliehajte sa na to, že andulka bude šťastná, ak bude celý čas zavretá v klietke. Doma ju môžete z klietky pustiť a nechať ju polietať si po miestnosti. Nezabudnite však zavrieť všetky okná, aby vám náhodou neuletela von.
 3. Andulka je spevavec – nebude vždy ticho. Ak hľadáte tichučkého spoločníka, andulka nebude správnou voľbou.
 4. Aj andulke sa treba venovať. Pokiaľ si ju chcete zadovážiť preto, že ide o nenáročné zvieratko, radšej sa tejto predstavy vzdajte. Chov andulky síce nie je náročný, no treba sa jej pravidelne venovať, rozprávať sa s ňou, tráviť s ňou čas a podobne. Je to v podstate citlivé zvieratko, ktoré samotou trpí. Celkovo sa môže dožiť 14 až 15 rokov, takže s vami bude poriadne dlho.
 5. Andulka by mala mať priateľa. Je to veľmi spoločenské zviera, a preto ak sa jej nebudete vedieť dostatočne venovať, mali by ste ju chovať v páre s ďalším opereným priateľom.

Chystáte domov pre andulku?

U nás nájdete všetko, čo k svojej spokojnosti potrebuje. Pozrite si celý náš sortiment a vytvorte jej domov, v ktorom bude veselo spievať každý deň.

One thought on “Čo všetko potrebuje andulka, aby bola zdravá a spokojná?

 1. Eva mikulikova píše:

  Preco zomieraju mladata? Ked uz maju 3 tyzdne?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *