Starostlivosť o mačku

Starostlivosť o mačiatko: Prečítajte si pár tipov, ktoré vám pomôžu s kŕmením, starostlivosťou aj zábavou vášho mňaukajúceho miláčika

starostlivost o maciatko

Mačiatka sú malé a roztomilé, čím si získajú srdce nejedného dieťaťa či dospeláka. Ako sa však o také mačiatko starať? Čím ho kŕmiť? Ako ho čo najlepšie ochrániť pred parazitmi? Čo všetko bude potrebovať? Tak, ako aj iné domáce zvieratá, aj mačky si totiž vyžadujú určitú dávku opatery, starostlivosti a lásky. Čítajte ďalej a nájdite tipy na krmivo pre mačiatka, zistite ako často ho odčervovať a zaobstarajte vášmu mňaukajúcemu prírastku tie najlepšie hračky.

Starostlivosť o mačiatko – kedy začať s krmivom pre mačiatka?

Starostlivosť o mačiatko a jeho kŕmenie sa líši v závislosti od toho, aké je mača staré. Máte doma mačku, ktorá vrhla mladé? Alebo ste si zadovážili 12-týždňové mačiatko od chovateľa, prípadne z chovateľských potrieb? Od toho sa budú odvíjať aj vaše povinnosti v oblasti kŕmenia. Pozrime sa teda spolu na to, ako kŕmiť mačiatko v závislosti od veku.

Strava mačiatka od narodenia až do 4. týždňa života

V tomto období sa zvyčajne o všetku starostlivosť o mačiatko postará jeho mama. Mačiatko sa drží v jej blízkosti, je ešte slepé a hluché a odkázané na živiny v materskom mlieku. V prípade, že sa ale mača mliekom nekŕmi – čo sa môže stať ak napríklad mačka nemá dostatok mlieka, je potrebné aby ste drobca dokrmovali. Na to budete potrebovať zásobu fľašiek s cumlíkmi a špeciálne mlieko pre mačiatka.

Upozornenie:

Nedokrmujte mačiatka kravským mliekom. Kravské mlieko obsahuje laktózu, ktorá je pre mačky ťažko stráviteľná a môže im spôsobiť tráviace ťažkosti vo forme hnačky a nadúvania.

Odstavenie mačiatka od mlieka začína medzi 4. až 12. týždňom

V tomto období mačiatku už postupne nebude stačiť prijímať len živiny z materského mlieka. Samozrejme to závisí aj od samotnej mamy, respektíve jej produkcie mlieka. Niektoré mačky majú mlieka viac a produkuje sa dlhšie, u iných je produkcia kratšia, prípadne nedostatočná.

Pokiaľ mačiatko nebude dostávať potrebné množstvo mliečka a živín, prichádza čas prechodu na tuhú stravu. Najčastejšie sa tak stáva zhruba v 10. až 12. týždni. Vtedy môžete mačiatku začať ponúkať tuhú stravu vo forme granuliek, kapsičiek, paštét a iných typov krmiva. Pozor však dajte na to, aby bolo krmivo určené pre mačiatka.

maciatko

Krmivo pre mačiatka od 4. mesiaca

Od 12. týždňa života je väčšina mačiatok pripravená na bežný režim kŕmenia tuhou stravou. Aký to je? Mačky preferujú kŕmenie v menších porciách viackrát denne. Dajte však pozor na prekrmovanie. Vždy by ste sa mali držať odporúčaných denných dávok vzhľadom na vek, váhu, zdravotný stav a v niektorých prípadoch aj rasu vášho mačiatka. Aby ste nemuseli mačiatku neustále sledovať počet porcií, môžete mu umožniť neustály prísun ku granulkám (samozrejme v odporúčanej dennej dávke) a dopĺňať ich o kapsičky či inú formu vlhkej stravy.

Vlhká strava by mala byť súčasťou krmiva pre mačiatka, ale aj pre dospelé mačky. Napomáha totiž dopĺňať tekutiny a pre mnohé mačičky je dokonca tento druh krmiva „príťažlivejší“.

Aj v tomto období je dôležité, aby ste vyberali len také krmivo, ktoré je označené ako kitten alebo junior – čiže je určené pre mačiatka. Obsahuje totiž správny pomer bielkovín, živín, vitamínov a ďalších látok potrebných pre ich správny rast a zdravý vývoj. Nezabúdajte tiež na pitný režim. Mačiatko by malo mať vždy pripravenú misku s čistou vodou.

K starostlivosti o mačiatka patrí aj odčervenie a ochrana pred parazitmi

Ak si zaobstaráte mačiatko od chovateľa, malo by mať vždy 12 týždňov a viac. V tomto veku je už nielenže viac menej samostatné, ale malo by mať aj základné hygienické návyky a byť odčervené. Prvé odčervenie mačiatka sa vykonáva už zhruba v treťom týždni jeho života, pričom by mala byť súčasne odčervená aj matka. Odčervenie sa potom opakuje každé 3 týždne až do dosiahnutia 3. mesiaca života. Frekvencia ďalších odčervení sa následne trošku natiahne, a to zhruba na každé 3 mesiace až do dovŕšenia jedného roka života. Tablety na domáce odčervenie mačiatok vám odporučí veterinár, prípadne sa môžete informovať v lekárni, nakoľko ide o veterinárne prípravky.

Ako chrániť mačiatko pred parazitmi?

Kliešte a iný krv sajúci hmyz nerozlišujú medzi mačiatkom a dospelou mačkou. Preto by ste v rámci starostlivosti o mačiatko nemali zabúdať ani na antiparazitiká. Obľúbené sú napríklad pipetky, ktoré sa aplikujú priamo na pokožku mačiatka a ochránia ho pred kliešťami, komármi i blchami až po dobu 4 týždňov. Okrem toho však môžete siahnuť aj po repelentných sprejoch či obojkoch pre mačky.

Čo ďalšie mačiatku zaobstarať, aby u vás bolo spokojné?

Každé mačiatko by malo mať svoj peliešok, kde sa pohodlne uloží na poobednú siestu či nočný spánok. Jeho veľkosť môžete prispôsobiť rase a predpokladanej veľkosti, do ktorej mačička dorastie. Prípadne môžete najprv mačiatku zaobstarať menší pelech a neskôr kúpiť väčší.

peliesok pre maciatko

Mačací záchodík

Mačací záchod je povinná výbava každého mačiatka žijúceho v byte. Mačky sa dokážu veľmi rýchlo naučiť základným hygienickým návykom – sú totiž od prírody veľmi čistotné stvorenia. Čím skôr teda mačiatko naučíte na používanie mačacej toalety, tým viac nechcených „nehôd“ budete musieť umývať z podlahy alebo koberca. Môžete si vybrať z otvorených i zatvorených záchodíkov a rôznych druhov podstielok.

Ako vybrať podstielku pre mačku?

Zozbierali sme pre vás pár rád a tipov, ktoré vám pomôžu vybrať tú správnu pre vaše mačiatko či dospelú mačku.

Hračky a škrabadlá pre mačiatka

Mačiatka sú veľmi zvedavé stvorenia – v momente, ako začnú vidieť a počuť, skúmajú všetko na okolo. Radi sa hrajú, milujú škrabkanie a majú dostatok energie, ktorú potrebujú nejakým spôsobom spáliť. Každé mačiatko by preto malo mať vo svojom domove:

hracky pre macky

Hračky, ktoré ho zabavia

skrabadlo

Škrabkadlo pre ich pazúriky

macaci dom

Miesto, kde si môžu po hre poleňošiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *