Príroda v zimných mesiacoch vyzerá ako z kúzelnej rozprávky. Čarovný zasnežený svet sprevádza ticho, pokoj a magická atmosféra. Mnohí z nás to milujú a v zimnej prírode vidia príležitosť, ako stráviť čas na čerstvom vzduchu a súčasne vyraziť na dobrodružstvo so svojím štvornohým parťákom.
Turistika so psom v zimných mesiacoch si však vyžaduje väčšiu prípravu a obozretnosť. Či už plánujete nenáročnú prechádzku zasneženým lesom, alebo si chcete zamakať a vystúpiť na vrchol, správna výbava je kľúčová pre bezpečnosť a pohodlie vás aj psa. Veríme, že výbavu pre vás máte v malíčku. Čo však bude potrebovať váš štvornohý miláčik, aby si pobyt v prírode užil v šťastí a bezpečí? Toto je výbava, ktorú potrebujete na zimný pobyt so psom v horách či v prírode.
1. Postroj
Nasadiť do prírody psovi obojok či postroj? Jednoznačnou voľbou by mal byť postroj. Oproti obojku postroj dokáže rovnomernejšie rozložiť tlak pri ťahu. Dôraz kladie na hrudník a ramená, pričom odľahčuje tlak na krčnú chrbticu aj dýchacie cesty. No a práve to je výhodou pri každej športovej aktivite.
Vďaka postroju sa pes dokáže lepšie zaprieť do nôh a vyvinúť efektívnejší ťah – takže vie veľmi dobre potiahnuť aj vás, či už s ním pôjdete do kopca na turistike alebo vás bude ťahať na lyžiach. Okrem toho, postroje umožňujú ľahšiu manipuláciu so psom. Na jednej strane ho s postrojom viete lepšie ovládať a korigovať, na strane druhej ho za postroj môžete zdvihnúť a preniesť, keď sa ocitnete v neľahkom či nebezpečnom teréne.
Pozor, všetky tieto vlastnosti budú spĺňať len kvalitné postroje, ktoré sú určené aj na šport. Pes sa z nich nevyvlečie, majú reflexné prvky a sú zárukou bezpečnosti aj vo vysokohorskom teréne. Vyhnúť by ste sa mali nekvalitným či nestabilným postrojom v podobe popruhov. Tie využívajte len na bežné prechádzky.
2. Špeciálna vôdzka
Pri klasických prechádzkach väčšine psíčkarov stačí obyčajné vodítko. Na turistiku však odporúčame vybrať si minimálne vodítko s bezpečnostnou karabínkou, pri ktorej nehrozí náhodné odopnutie.
Výhodou pre vás môže byť aj vodítko s amortizérom. Tlmí prenos ťahu z psa na človeka a naopak. Znamená to, že je skvelo odpružené, a ak pes náhodou rýchlo trhne (napríklad zavetrí zver), vy ostanete v bezpečí a nesekne s vami. Toto vodítko väčšinou býva zapnuté o
špeciálny sedák alebo bežecký opasok, ktorý môžete používať aj pri turistike. Vaše ruky tak ostanú voľné, no so psíkom stále ostanete spojení, nezabehne vám a navyše vás do kopca môže trochu potiahnuť.
Chcete psa nechať vybehať sa na voľno? Nezabudnite, že na územiach so 4. a 5. stupňom ochrany je voľný pohyb psov zakázaný. Psa musíte mať po celý čas na vôdzke. Ďalšie podmienky si každá správa parku upravuje sama. V nižších stupňoch ochrany sa podmienky môžu líšiť, no v súčasnosti u nás takmer na celom Slovensku platí zákaz voľného pohybu psov mimo miest na to vyhradených. Viac o vstupe psov do voľnej prírody nájdete aj v našom staršom článku.
3. Oblečenie, ak ho pes potrebuje
V zime potrebujú obliecť predovšetkým krátkosrsté plemená, malé psíky či tie, ktoré celoročne žijú vo vnútri. Myslite na to, že na horách či v lese bude vždy o niečo chladnejšie ako v meste. Oblečenie preto možno bude potrebovať aj taký pes, ktorý inak zimu zvláda pomerne dobre.
Na turistiku je pre psa vhodné funkčné oblečenie vyrobené z kvalitných materiálov. Malo by byť nepremokavé, vetruodolné, a ak sa chystáte do veľmi nízkych teplôt, tak by malo mať všitú aj vnútornú hrejivú vrstvu. Pred výberom oblečenia psíka dôkladne zmerajte, aby ste trafili veľkosť. Oblečenie ho nemôže obmedzovať v pohybe.
4. Voda a energetické pamlsky
Zabudnúť samozrejme nesmiete ani na vodu a nejaké pamlsky na zahryznutie. Psovi vezmite čistú vodu, rozhodne mu nepodávajte váš osladený čaj alebo minerálku. Rátať by ste mali približne s 1l vody na 20kg váhy zvieraťa. Množstvo sa samozrejme môže líšiť, no vždy je lepšie mať pri sebe viac vody. Voda je zároveň jedinou položkou povinnej výbavy, ktorá je ťažšia a v batohu vám zaberie viac miesta, takže by ste na nej nemali šetriť.
Aby ste psíkovi počas náročného výstupu doplnili energiu, pribaľte mu aj nejaké krmivo. Pri kratších trasách môžu stačiť vysokoenergetické pamlsky. Ak sa chystáte na dlhšie trasy, my máme osvedčené chutné kapsičky. Ide o pomerne praktické riešenie. V batohu nezaberie veľa miesta, no psa takáto odmena vždy zaručene poteší, nasýti a dodá mu energiu. Pokiaľ si so sebou na turistiku brávate ovocie, kúsok môžete dať aj vášmu miláčikovi.
5. Miska na vodu
Pes potrebuje pri fyzickom výkone prijímať tekutiny rovnako ako vy. Nedokáže sa však poriadne napiť, pokiaľ vodu nebude mať v miske. Ak sa chystáte zastaviť na vysokohorskej chate, s najväčšou pravdepodobnosťou vám personál poskytne misku aj pre chlpáča. Pokiaľ však idete na prechod lesmi mimo „civilizácie“, miska by mala patriť medzi vašu povinnú výbavu.
Najpraktickejším riešením sú silikónové skladacie cestovné misky. Sú veľmi ľahké a vďaka skladaciemu mechanizmu ich „strčíte“ aj do preplneného ruksaku. Na výber máte z viacerých farieb a samozrejme aj veľkostí podľa veľkosti vášho psa.
6. Sáčky na exkrementy
Poslednou položkou na zozname povinnej výbavy sú vrecká na exkrementy. Pýtate sa: Načo? Veď budem v prírode. No pozor, nechcete predsa nechať „darček“ po vašom psovi priamo v strede turistického chodníka. Alebo pri rekreačnej chate. Veľmi dobre vieme, že naši chlpáči niekedy „konajú“ veľmi nepredvídateľne, a tak treba byť pripravení na všetko.
Predstavili sme vám 6 povinných kúskov, ktoré by ste so sebou mali v zime do prírody nosiť vždy. Je ešte niečo ďalšie, čo vy považujete za povinnú výbavu? Dajte nám o tom vedieť.