Oblečenie pre psov je veľmi populárnym trendom. Neriešia ho len celebrity, ale aj obyčajní psíčkari. Obliekanie psa totiž už dávno nie je vnímané len ako módna záležitosť, no ako dôležitý doplnok pre pohodlie a zdravie psa.
Mikiny, svetríky, bundičky a pršiplášte – na prvý pohľad sa môže zdať, že je to len o vzhľade a výbere najštýlovejšieho kúsku. Avšak, správne vybratý typ oblečenia je dôležitý k tomu, aby vášmu psovi poskytol potrebnú ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a udržal ho v teple. Je vždy lepšie mať v zásobe viacero rôznych kúskov, ktoré môžete striedať podľa vonkajšej teploty a počasia. Kedy ktoré oblečenie vybrať? Poradíme vám, ako sa zorientovať v rôznych typoch oblečenia tak, aby bol váš psík vždy v teple a pohodlí.
Mikiny a svetríky – len do suchého počasia
Teplákové mikiny, pletené svetríky a tenké textilné overaliky sú vhodné na jar a jeseň, prevažne do pekného slnečného počasia. Rozhodne by ste ich psovi nemali obliekať do dažďa ani sychravého vlhkého dňa. Tieto textílie totiž rýchlo navlhnú a premoknú. Nielenže psíka neochránia pred dažďom, no budú ho chladiť. Studené oblečenie je pre psa nepríjemné a môže vyvolať prechladnutie.
Podmienok, za akých sa váš psík bude v tomto oblečení cítiť pohodlne, je však viac. Ide o tenšie oblečenie s jednou vrstvou, takže vonkajšie teploty by nemali klesať k nule. Keďže nemajú ani vetruodolnú vrstvu, vonku nesmie byť prudký vietor. Mikiny a svetre pre psov sa teda hodia len do suchého a mierneho počasia, ideálne na bežné venčenie po sídlisku či po meste.
Bundičky a pršiplášte – do dažďa, snehu a sychravých dní
Do sychravého a daždivého počasia psíkovi obliekajte oblečenie s nepremokavou vrstvou – napríklad pršiplášť či bundičku. Pršiplášť bez podšitia a teplej vnútornej vrstvy psík ocení pri priemerných jarných a jesenných teplotách. Ochráni ho pred dažďom aj vetrom, ale zároveň ho neprehreje. Hrubšia zateplená nepremokavá bunda sa hodí do skutočnej zimy a snehu.
Ak je váš psík na zimu naozaj citlivý, všímajte si strih daného oblečenia. Niektoré bundičky zakrývajú len chrbát psa, iné aj hrudník. Chránia psíka „odspodu“, a to nie len pred chladom, ale tiež pred blatom či vodou z mláky. Najspoľahlivejšie ho ochránia kombinézy. Sú strihané ako ľudské kombinézy, takže chránia nohy i hlavu. Výrezy majú len na labky a ňufáčik s tvárou.
Funkčné oblečenie – nevyhnutnosť do lesa aj na šport
Funkčné oblečenie pre psov je navrhnuté tak, aby zabezpečilo psovi pohodlie a bezpečnosť počas rôznych situácií a aktivít. Do tohto typu oblečenia by ste mali zainvestovať najmä v prípade, že so psíkom na jeseň a v zime športujete, brávate ho na dlhé prechádzky do prírody alebo na turistiku. Ide síce o finančne nákladnejšie kúsky, no vášho psa udržia v teple a tiež v bezpečí. Základné parametre dobrého funkčného oblečenia pre psov sú:
- Vodeodolnosť a vetruodolnosť: Oblečenie musí izolovať a chrániť pred náročnými poveternostnými podmienkami, ako je dážď, vietor, sneh a chlad. Hodí sa aj na vysokohorskú turistiku.
- Bezpečnostné prvky: Funkčné oblečenie by malo byť vybavené odrazovými prvkami, ktoré zvyšujú viditeľnosť psa v teréne. Dôležité je to najmä v horách, no aj pri prechádzkach za zhoršených svetelných podmienok či pri behu v blízkosti ciest.
- Pohodlný strih: Psík sa bude v tomto oblečení dosť hýbať, takže musí byť pohodlné a dobre padnúť na jeho telo. Nesmie mu v žiadnom prípade obmedzovať pohyb ani ťahať srsť.
- Prispôsobené na rôzne aktivity: Keďže ide o oblečenie, ktoré sa bude používať v náročnejších podmienkach, malo by dostatočne hriať a chrániť psíka „z každej strany“ – teda predovšetkým na chrbte, krku a hlave, ale tiež na hrudníku a bruchu. Otvory by mali byť prispôsobené tak, aby ste vôdzku ľahko pripli o postroj.
- Ľahká údržba: Funkčné oblečenie pre psov by malo byť jednoducho umývateľné a odolné voči bežným škvrnám z prírody.
Ako vybrať správnu veľkosť oblečenia pre psa?
Najprv si odmerajte miery psa:
- Dĺžka chrbta: od kohútika až ku koreňu chvosta.
- Obvod hrudníka: v mieste hneď za prednými labkami.
- Obvod krku: v spodnej časti krku v najširšej časti.
Tieto miery si následne porovnajte s veľkostnou tabuľkou daného oblečenia. Každý výrobca kvalitného psieho oblečenia udáva veľkostnú tabuľku, inak by nebolo možné vybrať psovi vhodnú veľkosť. Podľa tejto metódy mu vyberiete oblečenie, ktoré nebude ani tesné, ani mu nebude brániť v pohybe, no zároveň ho ochráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.
Kedy je potrebné obliekať psa?
Psíka rozhodne neobliekajte za každú cenu. Obliekať by sa mali len psy, ktoré:
- sú malého vzrastu,
- nemajú spodnú časť srsti, tzv. podsadu,
- sú chované celoročne vo vnútri,
- šteniatka a staršie chorľavé psíky,
- krátkosrsté plemená s malým množstvom podkožného tuku.
V zásade by ste obliekať mali predovšetkým tie psy, ktoré nemajú podsadu, ale iba vrchnú jemnú srsť (mnohými označovaná ako „vlasy“). Podsada je spodná časť srsti a psíkovi dáva termoregulačné vlastnosti. V zime sa podsada prirodzene zahustí. Tým mu vytvorí hrejivý kožuštek, ktorý ho chráni pred chladom, vetrom aj dažďom. Na leto zase podsada „zredne“, čo môžete spozorovať zvýšeným pĺznutím.
Ktoré psy majú podsadu?
Väčšina psích plemien podsadu má. Hustú podsadu majú najmä dlhosrsté a „huňaté“ psy, napríklad zlatý retriever, nemecký ovčiak, husky, bernardín, border kólia či salašnícke psy. Rovnako ju majú hrubosrsté psy, napríklad bradáč, slovenský hrubosrstý stavač alebo foxteriér. Krátkosrsté plemená, môžu mať redšiu podsadu, to však neplatí vždy. Závisí to aj od toho, ako je pes chovaný (či vo vnútri alebo vonku), a teda ako sa jeho srsť dokáže prispôsobovať vonkajším podmienkam.
Na druhej strane ale poznáme aj také plemená, ktoré podsadu nemajú. V zlom počasí ihneď cítia dážď, chlad aj vietor a nedokážu sa prirodzene zahriať. Pokiaľ by sme ich neobliekli, veľmi ľahko by mohli prechladnúť a rozvinuli by sa u nich rôzne zdravotné komplikácie. Medzi psíky, ktoré v nepriaznivom počasí treba obliekať vždy, patria:
- Bišónik
- Westík
- Čivava
- Francúzsky buldoček
- Mopslík
- Maltezák
- Yorkshire
Čo sa týka športového funkčného oblečenia, to z času na čas potrebujú aj väčšie plemená, najmä ak žijú vo vnútri alebo s nimi idete na dlhšie do prírody. V zásade však platí, že potreba obliekania sa nedá vždy aplikovať na konkrétne plemeno. Pokiaľ si nie ste istý, či aj váš psík občas potrebuje zahriať svetríkom alebo ochrániť bundičkou, opýtajte sa vášho veterinára.