Zrejme v žiadnej domácnosti nechýba lekárnička s tými najzákladnejšími liekmi a pomôckami pre prvú pomoc pri zranení či stavoch ako sú teplota, hnačka a podobne. Koľkí však môžu úprimne povedať, že majú takúto lekárničku aj pre svojho domáceho miláčika? Možno si poviete, že je to zbytočné. V prípade potreby však dokáže dobre zostavená lekárnička psíkovi veľmi pomôcť. Čo by mala obsahovať?
Pozor by ste si mali dávať predovšetkým na lieky. Väčšina liekov určených pre ľudí je pre psíky nebezpečná, dokonca až toxická. Nikdy psíkovi nepodávajte napríklad ibuprofen či lieky s obsahom paracetamolu.
Psia lekárnička na doma i na cesty
Ešte lekárničku pre psíka doma nemáte? Mali by ste si čo najskôr jednu zaobstarať. V niektorých obchodoch dostanete kúpiť už hotové lekárničky. Nemusia však obsahovať presne to, čo potrebuje váš psík. Nebojte sa však, lekárničku si hravo zvládnete vyskladať aj sami. Čo by v nej nemalo chýbať?
Prípravky a pomôcky na ošetrenie povrchových zranení
Asi to poznáte – psík sa rozblázni, šantí, behá hore-dolu a ani sa nenazdáte a na svete je rezná rana, škrabanec či „šrám“. Práve preto sa vždy zíde mať po ruke nejakú tú dezinfekciu, obväz a leukoplast. Hodiť sa vám však budú tiež jednorazové sterilné rukavice, nožnice so zaobleným koncom a sterilná gáza.
Po vyčistení rany je dobré naniesť prípravky, ktoré podporia hojenie rany. Ide o krémy, gély alebo oleje so špeciálnym zložením. Čo všetko dokážu?
- Vytvárajú na postihnutom mieste ochrannú vrstvu brániacu prieniku infekcie.
- Majú antibakteriálne zloženie.
- Upokojujú podráždenú pokožku.
- Môžu tlmiť bolesť.
- Urýchľujú hojenie a regeneráciu pokožky.
Nezabúdajte na psie labky!
Počas letných dní sa môže stať, že si psík na horúcom asfalte popáli labky. K zraneniu však môže dôjsť aj vtedy, ak na niečo stúpi, zakopne a poškodí si pazúrik či podobne. Pre tieto prípady by sa v lekárničke pre psa mali nachádzať balzamy a krémiky na labky. Nanášajú sa v štedrých vrstvách a vytvárajú ochranný film, ktorý psíkovi prinesie úľavu pri chôdzi, ošetrí podráždenú pokožku a napomôže jej hojeniu.
Skvelou pomôckou, ktorá by vám určite nemala chýbať, sú ochranné topánočky alebo ponožky pre psíka.
- Uľahčujú pohyb po šmykľavých povrchoch a znižujú riziko úrazu.
- Sú vhodné pre psíky s ochoreniami pohybového aparátu a chrbta.
- Poslúžia aj psím seniorom.
- Zmierňujú nepohodlie pri poranení labiek.
- V prípade poranenia labky a jej previazania pomáhajú fixovať obväz na mieste.
Prvá pomoc pri problémoch s trávením u psov
Aj vášho psíka môžu potrápiť problémy s trávením, ako sú napríklad hnačka, zápcha či „rozhodené trávenie“ po užívaní antibiotík. Nezaškodí preto mať v zásobe nejaké tie doplnky a liečivá ako probiotiká, rehydratačné prípravky a v niektorých prípadoch dokonca aj čierne uhlie. Práve probiotiká sú ideálne na nastolenie rovnováhy v psích črevách.
EnteroZoo v psej lekárničke rozhodne nesmie chýbať
Ak by ste sa spýtali viacerých psíčkarov na to, čo by v lekárničke pre psa nemalo chýbať, pravdepodobne by ste viackrát započuli názov EnteroZoo. Ide o dietetetický prípravok s vcelku širokým využitím. Psíkovi pomôže napríklad pri:
- hnačkách rôzneho pôvodu,
- tráviacich ťažkostiach, zvracaní i nechutenstve,
- narušenej rovnováhe črevnej mikroflóry (napríklad po užívaní antibiotík),
- otrave,
- chronických ochoreniach pečene alebo obličiek,
- alergiách a kožných ochoreniach,
- príprave na chirurgický zákrok,
- rekonvalescencii po zákroku, nakoľko zvyšuje šancu na bezproblémové hojenie.
Okrem vnútorného použitia je EnteroZoo vhodný aj na vonkajšie použitie. Pomáha znižovať svrbenie a urýchľovať hojenie postihnutého miesta.
Ochrana psíkov pred parazitmi a prvá pomoc pri ich napadnutí
Jar a leto sú sezónou hmyzu a spolu s ním aj nepríjemných parazitov. Komáre, kliešte či blchy sú neželanými čiernymi pasažiermi. Na vášho miláčika sa doslova pricucnú a pijú mu krv. Okrem toho, že je to pre psíka nepríjemné, môže mu to spôsobiť vážnejšie zdravotné ťažkosti.
V psej lekárničke by preto nikdy nemali chýbať antiparazitiká. Na jednej strane také, ktoré použijete ako prevenciu – čiže napríklad antiparazitické šampóny, repelentné spreje, obojky či pipetky. Na druhej strane by ste však mali byť pripravení aj na to, že raz za čas bude potrebné nejakého toho kliešťa z psieho kožúška odstrániť. S tým vám pomôžu pinzety na vyberanie kliešťov, zmrazovacie spreje a podobne.
Prvá pomoc pre psie oči i uši
Starostlivosť o oči a uši by mala patriť k základnej hygienickej starostlivosti o vášho domáceho miláčika. Môže sa ale stať, že bude potrebovať trošku špeciálnejšie ošetrenie. Práve pri infekciách a zápaloch je totiž bežné slzenie, mokvanie, zvýšená tvorba karpín a podobne. Do zásoby sa vám teda určite zídu čistiace a upokojujúce prípravky na psie oči aj uši.
Ak už lekárničku pre psíka doma máte, zostavte si jednu aj na cesty. Môžete ju nosiť v aute, prípadne ju mať v ruksaku počas výletu. V prípade potreby tak budete schopný psíkovi okamžite podať prvú pomoc a ušetriť tak drahocenné minúty.