Ak máte doma psíka, určite sa snažíte robiť všetko pre to, aby bol spokojný. Staráte sa o dostatok krmiva a vody, zabezpečíte mu pohodlný peliešok i obľúbenú hračku. Sledujete tiež psíkove návyky a „telesné pochody“, aby ste odhalili, keď s ním niečo nie je v poriadku. Niekedy sa napríklad môže stať, že vášmu štvornohému priateľovi nechutí jesť a vy nájdete misku s granulami po celom dni nedotknutú. Prečítajte si, koľko vydrží pes bez jedla, čo robiť, keď nechce jesť a kedy je odmietanie potravy potrebné riešiť.
Viete, koľko vydrží pes bez jedla?
Touto otázkou sa niektorí zaoberajú čisto zo zvedavosti, napríklad keď premýšľajú nad tým, koľko vydrží byť psík sám. Týka sa to predovšetkým pracujúcich ľudí, ktorí väčšinu dňa strávia mimo domu. Táto otázka je dôležitá aj v tom prípade, ak psíka trápi nechutenstvo a nechce prijímať potravu. Dospelý zdravý pes vydrží bez jedla zhruba 3 až 5 dní. Musí mať však neustály prístup k pitnej vode.
Ak by psík neprijímal ani jedlo a ani vodu, následky by boli fatálne. Postupne by dochádzalo k poškodeniu jednotlivých orgánov, dehydratácii a podobne. Opatrný by ste mali byť napríklad aj v prípade, že máte doma malé šteniatko, psieho seniora či chorého psíka – títo psíci vydržia bez jedla podstatne menej.
Čo robiť keď pes nechce jesť?
Zdravý pes má dobrý apetít a chutí mu jesť. Potrebuje predsa dostatok energie na to, aby sa mohol hrať, šantiť a túliť so svojím majiteľom. Niekedy sa však stane, že psík krmivo odmietne. Stoja za tým rôzne príčiny – nemusí mu sedieť krmivo, ktoré ste mu vybrali, môže byť vystresovaný, smutný, no často sa za tým skrýva vážnejší zdravotný problém.
Medzi najčastejšie príčiny, prečo pes nechce jesť, patrí napríklad:
- bolesť,
- alergia,
- tráviace ťažkosti a iné ochorenia,
- smútok, úzkosť, strach, trauma či depresia,
- boľavé zuby, zápaly v papuli,
- príliš veľa pamlskov a maškŕt počas dňa.
Kedy je potrebné riešiť s veterinárom, že pes nechce jesť?
Ak je pes zdravý, netrápia ho iné symptómy a zdravotné problémy, treba nechuť do jedla riešiť cca po 48 hodinách. Je ale dôležité, aby psík pil dostatok vody. Ak nechce jesť a ani piť – vtedy to treba riešiť ihneď. Platí to aj v prípade, že sa okrem nechuti objavia aj iné príznaky, ako napríklad hnačky, zvracanie, apatia, nadmerné slinenie, horúčka a podobne. Pri šteniatkach a psích senioroch platí, že nechuť do jedla treba riešiť čo najskôr.
Ako donútiť psa jesť, keď stratil chuť do jedla?
Ešte pred tým, ako sa rozhodnete nútiť psíka do jedla, mali by ste sa uistiť, že nechutenstvo nie je spôsobené ochorením ani zdravotnými problémami. Ak sa vám zdravotné dôvody podarí vylúčiť, môže strata chuti do jedla súvisieť s tým, že:
1. Psovi sa zunovalo krmivo
Psíkom sa niekedy zunuje krmivo, ktoré dostávajú každý deň. V tomto prípade je riešenie vcelku jednoduché – väčšinou stačí vybrať nové krmivo, napríklad granule od iného výrobcu či pridať k zvyčajnému krmivu nejakú kapsičku alebo konzervu.
2. Má „rozmaznané“ chuťové poháriky
Patríte k tým majiteľom, ktorí svojmu domácemu miláčikovi sem-tam dajú nejakú tú maškrtu zo svojho stola, prípadne ho odmeňujú až príliš často? Aj to môže byť problém. Psík si zvykne na rôzne špecialitky a obyčajné granule pre neho prestanú byť zaujímavé. Vyskúšajte množstvo maškŕt obmedziť a siahnite skôr po kvalitných pamlskoch, ktoré havkáčovi dáte len v určitých situáciách – napríklad po venčení a podobne.
3. Je pes vystresovaný
Stres z nového prostredia, nových ľudí či dokonca návštevy veterinára – to všetko vplýva na to, akú má (alebo nemá) psík chuť do jedla. V takom prípade by ste mali najprv odstrániť faktor, ktorý psíka stresuje. Misku s jedlom mu presuňte na pokojné a tiché miesto, kde sa naje nerušene a v pokoji. U niektorých psíkov pomáha, ak im jedlo „podsúvate“ počas hry.
Pokiaľ je váš psík v strese, pomôžu mu pamlsky a doplnky na upokojenie, pozrite napríklad:
Ako naučiť psa jesť granule?
Niektorí psi nechcú jesť granule, lebo im prekáža ich suchosť alebo im dokonca prídu tvrdé. Ak má psík problémy s tvrdosťou granúl, mali by ste spozornieť – môže to totiž signalizovať bolesť zubov či nejaký problém v ústnej dutine. Ak to však nie je ten prípad, viete granule psíkovi “zatraktívniť”.
Vyskúšajte granulky napríklad poliať lososovým olejom. Ten ich trošku zmäkčí, príjemne prevonia a ochutí. Uvidíte, že sa vášmu chlpáčovi začnú zbiehať slinky. To isté platí aj vtedy, ak granulky polejete vodou z tuniakovej konzervy či mäsovým vývarom. Niektorí chovatelia medzi šikovné tipy zaraďujú aj ohriatie granulí.