Morča – to je malý, chlpatý a extrémne roztomilý priateľ mnohých z nás. Morské prasiatka sú totiž veľmi obľúbeným druhom domácich miláčikov. Tieto hlodavce sú však nielen milé, ale aj spoločenské. Dokážete ich vychovať a budú s vami veľmi radi komunikovať.
Ako ale zistiť, kedy je morča šťastné a čo mu robí radosť? Morča nevie rozprávať, takže vám nemôže povedať, keď mu niečo chýba alebo ho niečo trápi. Má však svoje spôsoby, ako vám vie dať najavo svoje potreby a tiež pocity, akými sú aj šťastie a spokojnosť. Ak si aj vy kladiete otázku, kedy je morča šťastné, čítajte ďalej a zistite všetko, čo potrebujete vedieť.
Kedy je morča šťastné?
Morčatá sú veľmi komunikatívne tvory. Komunikujú síce po svojom, no s troškou snahy budete veľmi rýchlo vedieť, čo sa vám váš malý kamoš snaží dať najavo. Medzi hlavné prejavy šťastia a spokojnosti u morčiat pritom patrí:
Vydávanie zvukov
Veselé poskakovanie
Chuť do jedla
Záujem o hru
Zdravý vzhľad srsti
Prečo morča píska a aké zvuky vydáva, keď je šťastné?
Morčatá vydávajú rôzne zvuky od pískania, vrčania, chrochtania, kvičania, až po pradenie. Keď je morča šťastné a spokojné, vydáva zvuky podobné pradeniu alebo veselému popiskovaniu. Pískanie však za určitých okolností znamená aj presný opak. Pozrime sa na zvuky morčiat bližšie:
- Prenikavé pískanie je veľmi nepríjemný zvuk slúžiaci na to, aby morča dalo najavo bolesť či paniku. Ak ho budete počuť, morčiatko určite skontrolujte.
- Zvuk podobný zachrochtaniu je u morčiat synonymom pozdravu.
- Kvičanie morčatá zvyčajne využívajú ako varovný signál – predovšetkým vtedy, ak sú hladné. Vaše morča môže kvičať napríklad v situácii, keď očakáva potravu alebo vám chce naznačiť, že má chuť na nejakú dobrotu.
- Bručanie a cvakanie zubami súvisí s dominanciou samčekov pri okúzľovaní samičky, ale tiež pri hrozbe a podráždení.
- Cvrlikanie je asi najzáhadnejší zvuk, aký morčatá vydávajú. Nie je presne isté, čo znamená a vyskytuje sa len zriedka. Niektorí si myslia, že ide o prejav osamelosti a stresu, iní zas, že súvisí s párením. Kde je skrytá pravda, to na isto zatiaľ nevieme.
Veselé morča veselo poskakuje
Šťastné morča spoznáte aj tak, že v klietke alebo vo výbehu veselo poskakuje, akoby vyhadzuje zadočkom do vzduchu, prípadne sa vrtí a pobehuje. V podstate by sme mohli povedať, že sa šantí. Súvisí to s tým, že okrem eufórie si potrebuje poriadne vybiť aj energiu. Ak morča nemá v klietke na pobehovanie dostatok miesta, môže dokonca vyskakovať.
Nezabudnite: V ideálnom prípade by ste vášmu miláčikovi mali zaobstarať dostatočne veľkú klietku – aby mal na šantenie miesta viac než dosť. Uvidíte, že bude ešte šťastnejší.
Krmivo pre morčatá: Morča je šťastné, keď má chuť do jedla
Chuť do jedla je nielen prejavom šťastia a spokojnosti, ale aj zdravia. Choré zvieratká často odmietajú potravu, nechutí im jesť, trpia nedostatkom živín a následne aj úbytkom na váhe. Nezabúdajte, že morča je bylinožravec, takže v klietke musí mať neustály prístup k senu. Podávať by ste mu mali aj dostatok zeleniny, ovocia ako pochutinu a chýbať nesmie samozrejme ani kvalitné kompletné krmivo. To totiž obsahuje kombináciu obilnín, zeleniny a všetkých zložiek, ktoré váš miláčik potrebuje.
Keď je morča šťastné, je aktívne a zvedavé
Ak je morské prasiatko smutné, osamelé alebo choré, bude pôsobiť skôr apaticky. Nebude ho nič zaujímať, bude len ležať v klietke a hračky nechá nepovšimnuté. Ak je naopak morčiatko šťastné, pobaví vás skúmaním všetkých zákutí klietky a ukáže vám rôzne triky so svojimi obľúbenými hračkami. Ak chcete, aby bolo vaše morča ešte šťastnejšie, môžete mu zaobstarať nejakú novú hračku, napríklad:
Morča je šťastné, keď má spoločnosť
Morské prasiatka sú veľmi spoločenské tvory. To znamená, že pre svoje šťastie potrebujú buď dostatok vašej pozornosti a vášho času, alebo ďalšieho kamaráta. Ide teda o zvieratká vhodné na chov v páre. Majú tak po ruke kamaráta, s ktorým sa môžu vyblázniť do sýtosti a dokonca sa spolu vedia aj svojsky „porozprávať“.