Ste hrdým a nadšeným majiteľom nového šteniatka? Prípadne zvažujete, že si zaobstaráte nového štvornohého kamaráta, ktorého si vychováte od malinkého šteniatka? Mali by ste sa dobre pripraviť. Starostlivosť o malého psíka so sebou totiž nesie aj množstvo zodpovednosti. Musíte napríklad dávať pozor na to, aby šteniatko papalo dobre, v dostatočnom množstve a len pre neho vhodné vyvážené krmivo. Pozrite sa spolu s nami ma to, ako by mala vyzerať denná dávka krmiva pre šteňa a prečítajte si viac o tom, čo by ste pri výbere krmiva mali dodržiavať.
Denná dávka krmiva pre šteňa – koľko krmiva šteniatko vlastne potrebuje?
Každý milujúci majiteľ chce pre svojho domáceho miláčika len to najlepšie. Dostatok chutného krmiva, pamlsky, mäkký a teplý peliešok či hračky od výmyslu sveta – určite by ste mu dopriali aj modré z neba. Práve z tohto dôvodu často dochádza k tomu, že šteniatka dostávajú oveľa viac než potrebujú. Týka sa to predovšetkým množstva a druhov potravy, ktoré im podávame. Prekrmovanie má potom za následok nadváhu a rôzne z nej vyplývajúce ochorenia a zdravotné komplikácie.
Denná dávka krmiva pre šteňa by mala byť pevne stanovená a ovplyvnená plemenom, veľkosťou, hmotnosťou a prípadne aj zdravotným stavom psíka. Z toho vyplýva, že neexistuje jedno fixné všeobecné číslo stanovujúce dennú dávku krmiva pre každé šteniatko. Na výpočet dennej kŕmnej dávky pre konkrétne šteniatko však existujú vzorce a s výpočtom vám pomôže veterinár.
Faktory ovplyvňujúce dennú dávku krmiva pre šteňa
- Vek psíka: Šteniatka rastú rýchlo, preto potrebujú energeticky výdatnejšiu stravu plnú tých správnych živín. Šteniatko samozrejme nezje toľko, čo veľký dospelý pes. Jeho denná dávka bude preto menšia a rozdelená do viacerých „porcií“ počas dňa.
- Hmotnosť, respektíve veľkosť psíka: Malé plemená majú trošku iné nároky na potravu než tie väčšie. Spočíva to predovšetkým v tom, koľko živín potrebujú. Inak je to u psov vážiacich v dospelosti 30kg a iné zas u drobcov, ktorí ani ako dospeláci nepresiahnu 4kg váhy.
Ako teda zistíte, koľko krmiva pre šteniatka podávať?
Najjednoduchší postup pre zistenie dennej kŕmnej dávky pre vaše šteniatko, je siahnuť po vhodnom krmive určenom špeciálne pre šteňatá a dodržiavať dávkovanie na obale. Ako príklad by sme uviedli granulky Royal Canin Medium Puppy 15kg. Sú určené pre šteniatka stredných plemien vo veku 2 až 12 mesiacov. Dávkovanie týchto granuliek sa odvíja od váhy, ktorú by mal psík v dospelosti dosiahnuť (v závislosti od plemena) a jeho aktuálneho veku. Dávkovanie nájdete prehľadne rozdelené v tabuľke (viď obrázok).
Malý sprievodca výberom krmiva pre šteniatka
Podobne, ako denná dávka krmiva, aj výber samotného krmiva pre šteniatka podlieha veľmi podobným kritériám. Niektorí výrobcovia delia krmivo podľa veku psíka, iní zas podľa plemena. Vyberať môžete tiež z rôznych typov mokrého a suchého krmiva. Krmivo pre šteniatka býva označené ako “Puppy” alebo “Junior”. Delí sa v závislosti od:
- Veľkosti plemena – zvyčajne nájdete krmivá určené buď pre malé, stredné, veľké, alebo obrovské plemená.
- Typu plemena – niektoré značky, medzi nimi aj Royal Canin, ponúkajú krmivá špeciálne určené pre konkrétne plemená psíkov. Umožňujú tak dodávať šteniatku presne tie živiny, ktoré potrebuje pre svoj správny rast a vývoj.
- Typu krmiva – na výber máte z mokrého a suchého krmiva. Mokré krmivo zahŕňa konzervy a kapsičky – čiže mäkké, šťavnaté krmivo. Suché krmivo sú granuly. Pokiaľ kombinujete dva typy krmiva, nezabudnite si dennú dávku prepočítať a nakombinovať krmivo tak, aby ste psíka neprekrmovali.
- Špeciálnych potrieb psíka a jeho zdravotného stavu – jeden aspekt je, že šteniatka prichádzajú po odstavení od materského mlieka o dôležitú ochranu a musia si vybudovať imunitný systém. Na druhej strane však niektoré šteniatka môžu trápiť alergie, citlivé trávenie, prípadne iné zdravotné ťažkosti, na základe ktorých bude pes potrebovať špeciálne krmivo. Takéto krmivo by vám však mal vždy odporučiť veterinár.
Konzervy a kapsičky pre šteniatka
Výhodou konzerv a kapsičiek je, že sú zvyčajne už nadávkované – jedno balenie sa rovná jednej porcii. Okrem toho obsahujú okrem mäsových zložiek a živín aj tekutiny, vďaka čomu prispievajú aj k správnemu pitnému režimu. Nezabudnite si však vždy dobre pozrieť gramáž a prispôsobiť dávkovanie – predovšetkým pokiaľ kombinujete suché a mokré krmivo.
Granule pre šteniatka
Granule pre psov zaraďujeme k suchému krmivu. Ide o kompletné krmivo obsahujúce všetky potrebné zložky – živiny, vitamíny, minerály, bielkoviny a podobne. Niektorí majitelia psíkov kŕmia šteniatka len granulami, iní, ako sme spomenuli vyššie, kombinujú suché a mokré krmivo.
Špeciálne krmivo pre šteniatka
Špeciálne krmivo, alebo teda aj veterinárne krmivo, predstavuje granule, kapsičky a iné druhy krmiva pre šteniatka, ktoré trápia ochorenia a zdravotné problémy. Patria sem napríklad alergie, citlivé trávenie a v závažnejších prípadoch aj problémy s obličkami, pečeňou a podobne. Takéto krmivo sa však šteniatkam podáva len na odporúčanie veterinára. Ten psíka vyšetrí a posúdi, či je podávanie takéhoto krmiva pre vášho domáceho miláčika potrebné.
Ako kŕmiť šteniatko?
- V ideálnom prípade je šteniatko po narodení kŕmené materským mliekom od mamy.
- Po odstavení od materského mlieka je potrebné rozdeliť šteniatku kŕmnu dávku do 4 jedál denne.
- Následne, do dosiahnutia 4 mesiacov u malých plemien a do 6 u veľkých, sa podáva denná kŕmna dávka v 3 porciách.
- Potom, od 4. do 10. mesiaca u malých plemien a od 6. do 12. mesiaca u veľkých, znižujeme počet jedál na 2 denne.
- Psíky od jedného roka sa potom zvyčajne kŕmia len 1x za deň.