Starostlivosť o hlodavcov, Zdravie hlodavcov

Starostlivosť o škrečka: Čo potrebuje váš najmenší člen rodiny?

ako sa starat o skrecka

Rozmýšľate, že si vašu domácnosť rozšírite o škrečka? Aj keď je škrečok malé zviera, vyžaduje si dostatočný čas a prostriedky na chov. Nemusíte mať ale veľké obavy. S našimi tipmi chov škrečka hravo zvládnete.

Čo všetko potrebujete na chov škrečka?

Obľúbenými druhmi týchto hlodavcov sú škrečok sýrsky a škrečok džungarský. Pred kúpou škrečka sa uistite, že máte doma všetky potrebné veci na chov. Pripravili sme pre vás zhrnutie, na čo nemôžete zabudnúť pri chove tohto typu hlodavca.

Ako vybrať klietku pre škrečka?

Výber klietky bude tým najdôležitejším krokom pri zariaďovaní domova. Existujú rôzne typy klietok pre škrečky. Všeobecné pravidlo znie: Pokúste sa dať škrečkovi veľký priestor. Takýmto príkladom môže byť aj Ferplast klietka HAMSTERVILLE. Táto klietka má drevenú konštrukciu s certifikáciou FSC, ktorá pochádza z trvalo udržateľných lesov. Klietka obsahuje viac poschodí, preto sa váš malý škrečok bude zabávať behaním hore dole po poschodiach. Dôležité je tiež nezabúdať nato, aby mala klietka výsuvný plastový podnos. Tento podnos oceníte hlavne pri čistení a dezinfekcii klietky.

Ako často čistiť klietku pre škrečka?

Klietku vášho škrečka budete musieť vyčistiť aspoň raz za týždeň. Čistenie vždy zahŕňa aj výmenu podstielky. Svojho malého škrečka pri čistení budete musieť umiestniť na bezpečné miesto, ako je napríklad malá prepravka alebo transportná klietka pre hlodavce.

  • Čistenie začnete vyhodením podstielky.
  • Následne roztokom na čistenie klietok umyjete plastový podnos a steny klietky. Môžete použiť aj jemné mydlo s vodou.
  • Nezabudnite vyumývať všetky misky a príslušenstvo, ako sú hračky a iné.
  • Nakoniec necháte všetko poriadne vysušiť a klietka následne bude pripravená na jej hravého obyvateľa – škrečka.
co vsetko skrecok potrebuje

Vhodná podstielka

Škrečky majú prirodzený inštinkt na kopanie si nory a následné zahrabanie sa v nej. Je dôležité im preto poskytnúť kvalitný a bezpečný materiál podstielky. Dobrý spôsob, ako podstielku otestovať, je umiestniť malý kúsok podstielky do misky s vodou. Podstielka pre hlodavce by sa mala vo vode rozpustiť. Pri stavbe svojej nory má škrečok tendenciu materiál naberať aj ústami. Môže sa tak stať, že váš škrečok omylom prehltne malý kúsok podstielky. Chcete mať preto podstielku, ktorá môže prirodzene prejsť jeho tráviacim traktom.

Miska na krmivo a napájačka na vodu

Váš roztomilý štvornohý kamarát by mal mať vždy zabezpečenú čerstvú a čistú vodu. Najlepšie spravíte, ak mu na klietku zavesíte napájačku na vodu. Na špičke trysky je malá gulička. Táto gulička je gravitáciou držaná na mieste, a tak sa nemusíte báť, že bude voda z fľašky vytekať. Pri výbere misky by ste mali dať pozor hlavne na jej odolnosť proti hryzeniu a prevráteniu.

skrecok a jeho starostlivost

Doplnky do klietky

Hračka s rolničkou sa hravému škrečkovi bude veľmi páčiť. Zvuk rolničky bude zviera neustále lákať k hre. Hlodavec, ako je škrečok, sa vie veľmi dobre šplhať a skákať. V jeho klietke by preto nemal chýbať kolotoč alebo koliesko pre škrečka. Kolotoč im tiež zabezpečí dostatok pohybu, ktoré cez deň tak veľmi potrebujú. Posledná vec, na ktorú by ste nemali zabudnúť, je zaobstarať mu malý domček, prípadne tunel pre škrečky. Domček alebo úkryt mu tak poskytne pocit bezpečia.

Môže sa škrečok kúpať?

Ak sa pýtate, či škrečok môže prísť do kontaktu so šampónom a vodou, odpoveď je, že môže. Samozrejme, šampón musí byť určený pre škrečka. Vo všeobecnosti sa pre hlodavce odporúča kúpanie pieskom. Je to hygienický spôsob starostlivosti o ich srsť. Mäkké a hladké pieskové granule, ako má napríklad značka Little One, dodajú hustej srsti dôkladné vyčistenie. Piesok nepoškriabe srsť a dá sa z nej ľahko striasť.

3 dôvody prečo škrečok piští

  1. Škrečok má bolesti: jedným z najčastejších dôvodov, prečo škrečky kričia, je bolesť. V tomto prípade je nutné vyhľadanie veterinára. Bolesť mu môže spôsobiť viacero príčin, napríklad aj zuby.
  2. Škrečok sa bojí: ak je škrečok v novom prostredí, alebo s ním manipuluje cudzí človek, môže od strachu začať pišťať. Vtedy viete, že mu máte dať pokoj a odložiť ho naspäť do klietky, kde sa môže schovať.
  3. Škrečok sa chce páriť: samce škrečkov niekedy kričia, keď sa snažia nájsť si partnerku. Vtedy sa odporúča nechať ich na pokoji v ich klietke.

Ako sa starať o mláďatá škrečka?

Ak máte nové prírastky škrečkov vo vašej rodinke, je dôležité, aby ste počas prvých dvoch týždňov nemanipulovali s klietkou, matkou ani mláďatami. Ak by matka zacítila vašu vôňu v klietke, mohla by sa cítiť ohrozená. Matka ich bude počas celého tohto obdobia dojčiť. Po dvoch týždňoch už môžete vyčistiť klietku a vymeniť podstielku. Keď mláďatá dosiahnu 21. – 28. deň, sú pripravené opustiť svoju matku.

Čo môže škrečok jesť? Najlepšia potrava pre škrečky

Aby mal váš kamarát škrečok dostatočnú výživu, potrebuje v potrave rastlinnú aj živočíšnu zložku. V obchodoch s chovateľskými potrebami nájdete širokú škálu krmiva pre hlodavce. Ich hlavnou stravou by mali byť vysokokvalitné granule obsahujúce všetky vitamíny, minerály a ďalšie živiny. Okrem denného granulovaného krmiva škrečky milujú príležitostnú maškrtu. Potrava českej značky Nutrin Complete je kvalitné krmivo pre škrečky. Vyvážené zloženie plne zodpovedá potrebám malých hlodavcov. Obsahuje živočíšne komponenty, ktoré sú u všežravých hlodavcov nevyhnutné.

ako sa postarat o skrecka

Zariaďujete domov pre škrečka?

U nás nájdete všetko, čo bude potrebovať. Pozrite si náš sortiment produktov a vytvorte mu domov, v ktorom bude šťastný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *