Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Čo to žerie? Zistite, prečo vášmu miláčikovi raz za čas zachutí tráva, hlina či dokonca výkaly

co to zerie

Ste so psíkom na prechádzke a zrazu sa len v nemom úžase sami seba pýtate: „Čo to žerie? Prečo to robí?“ Vaši štvornohí domáci miláčikovia si jednoducho raz za čas uletia a konzumujú veci, ktoré do ich bežného jedálnička rozhodne nepatria. Zozbierali sme pre vás tie najčastejšie „anomálie“ psieho stravovania. Prečítajte si, prečo psík žerie trávu, hlinu, hovienka alebo dokonca kamene či drevo a zistite, či za tým môže stáť nejaký vážnejší zdravotný problém.

Nezvyčajné stravovacie návyky u psov – čo ich k tomu vedie?

Je viacero dôvodov, ktoré môžete hľadať za tým, že váš psík konzumuje nezvyčajné veci. Niekedy ide o zlozvyk, inokedy o signál, že mu v strave niečo chýba. Zmenou v stravovaní sa tiež prejavuje stres či dokonca nuda. Najdôležitejšie je, aby ste odsledovali frekvenciu, čiže ako často psík tieto veci konzumuje. Pokiaľ by sa to dialo často a na pravidelnej báze, ide veľmi pravdepodobne o prejav nejakého zdravotného problému či ochorenia.

  • Strava (chýbajúce živiny)

Pokiaľ má váš pes správne nastavené stravovanie, nemali by mu chýbať žiadne vitamíny ani minerály. Niekedy sa však môže stať, že v dôsledku ochorení či tráviacich porúch dochádza k malabsorpcii živín zo stravy a psík má preto potrebu obhrýzať, olizovať a konzumovať nezvyčajné predmety a podobne.

  • Zlozvyk

So zlozvykmi sa u psíkov stretnete relatívne často. Ide napríklad o situácie, keď si z útulku vyberiete psíka, ktorý nemal predtým dostatok stravy a dopĺňanie živín rieši konzumovaním toho, čo mu príde „pod labku“. Iné prípady sú šteniatka „odkúkajúce“ správanie od starších psov.

  • Nuda

Máte doma aktívneho havkáča, ale je celý deň zavretý doma? Môže sa pokojne stať, že sa bude nudiť natoľko, že začne obžúvať všetko, čo nájde.

  • Stres

Ako niektorí ľudia, tak aj niektoré psíky sú pri zvýšenom strese schopné zjesť všetko, čo nezje ich. U psíkov to platí o to viac, že v sebe nemajú tú pomyselnú stopku, ktorá im povie, čo do žalúdka (ne)patrí.

Čo to žerie?

trava

Chutí vášmu chlpáčovi tráva?

Nuda, nedostatok vlákniny v strave, žalúdočné ťažkosti alebo len tak pre chuť. To všetko sú možné dôvody, prečo váš pes žerie trávu. Ak ste sa zamysleli nad tým, že psík papá trávu len tak pre chuť – je to tak. Niektorým psíkom tráva naozaj chutí a raz za čas si ju doprajú. Menej prozaický dôvod je, že psíka trápia problémy s trávením. Trávu žerie hltavo, vo veľkých sústach, aby vyprovokoval dáviaci reflex a zvracanie. Pre psíka môže byť tráva tiež zdrojom živín, najčastejšie vlákniny.

Riešenie:

Pokiaľ psík neprejavuje žiadne známky zmien v správaní, normálne papá krmivo, ktoré mu dáte, je veselý, aktívny a trávu konzumuje len príležitostne a nie vo veľkom, nie je sa čoho báť a nie je potrebné požieranie trávy riešiť.

Čo to žerie?

hlina

Čo robiť keď psík žerie hlinu?

Ak vaše šteniatko či dospelý pes žerie hlinu, hľadajte za tým zlozvyk, parazity či nedostatočnú nutričnú hodnota krmiva. Pokiaľ vášmu psíkovi varíte doma, nemusíte podávaná strava obsahovať všetky minerály a vitamíny, respektíve nie v takom množstve, v akom ich psík potrebuje.

Stáva sa, že psíky, ktoré nemajú dostatok potravy, hľadajú všemožné spôsoby, ako potrebné živiny doplniť. Jedným z nich je tiež jedenie hliny. V prípade, že máte teda napríklad psíka z útulku, môže mať zlozvyk ešte z čias, keď bol opustený a hladoval.

Riešenie:

Pokiaľ máte pocit, že by psík mohol mať parazity, dajte mu spraviť rozbor stolice, prípadne sa rovno s veterinárom dohodnite na odčervení. Čo sa týka chýbajúcich živín v strave, môžete sa tak isto poradiť s veterinárom. Prípadne vyskúšajte kŕmenie len kvalitným krmivom, pričom budete dodržiavať dávkovanie určené na obale – budete si tak môcť overiť či nebola chyba napríklad v doma varenej strave. V prípade zlozvyku je potrebné psíka prevychovať – naučiť ho, že hlinu papať nesmie. Osvedčeným spôsobom je odmena – „ak tú hlinu necháš tak, niečo dostaneš“.

Čo to žerie?

vykaly

Prečo pes žerie hovienka?

Vo voľnej prírode je bežné, že fenka, ktorá má mladé, požiera ich výkaly v rámci ochrany pred predátormi – dalo by sa povedať, že maskuje stopy. Niekedy sa stane, že šteniatka tento zvyk od mamy odkukajú a stane sa to ich zlozvykom. Inokedy môže byť požieranie vlastných výkalov tiež známkou nudy, prípadne stresu. Treťou a veľmi častou možnosťou je, tak isto ako pri tráve či hline, že psíkovi chýbajú živiny. Psíky nezvyknú pojedať len vlastné hovienka, ale v niektorých prípadoch aj výkaly druhých psíkov, mačiek a iných zvierat.

Riešenie:

V prípade:

  • zlozvykov opäť platí, že je potrebné psíka prevychovať a naučiť ho, že hovienka papať nemá. Môže mu totiž hroziť infikovanie parazitmi.
  • stresu či nudy je dobré psíka zamestnať. Skúste sa mu viac venovať, vezmite ho na prechádzku, hrajte sa s ním – uvidíte, že sa bude cítiť lepšie nielen pes, ale aj vy.
  • chýbajúcich živín je potrebné prekonzultovať s veterinárom stravovacie návyky zvieratka. Poraďte sa s ním o zmene krmiva, prípade nasadení doplnkov stravy.

Upozornenie:

Dajte pozor – ak máte podozrenie alebo na isto viete, že váš štvornohý miláčik má záľubu v požieraní výkalov, nenechajte si od neho oblizovať tvár.

Čo to žerie?

drevo

Miluje aj váš pes drevo?

Asi nikto si nevie predstaviť, že by sa psík nevytešoval z drevenej paličky nájdenej na prechádzke. Niektorí tvrdia, že psia láska k drevu je hlboko zakorenená v ich DNA a získali ju po svojich vlčích predkoch. Iní sú zas toho názoru, že obhrýzanie dreva je jednoducho skvelé na čistenie a brúsenie psích tesákov. Kde je pravda, to určíme len ťažko. Jediné na čo by ste mali dať pozor je, aby sa psík nehral s palicou, z ktorej by mu mohla zadrieť trieska.

Riešenie:

Ak si všimnete, že psíkovi sa v okolí papuľky zapichla trieska, vezmite ho k veterinárovi, ten ju bezpečne vyberie. Bezpečnejšou alternatívou na obžúvanie sú napríklad kosti či žuvacie drevo. Ide o drevo, ktoré je špeciálne opracované a určené na obhrýzanie a obžúvanie psíkom.  Často sa môžete stretnúť napríklad s kávovníkovým či olivovým drevom. Pri ich žuvaní nevznikajú takmer žiadne triesky, takže sú pre psíka vhodnejšie.

Čo to žerie?

kamene

Žerie váš pes kamene?

Kamene zvyknú pojesť hlavne šteniatka, pretože sú zvedavé, všetko skúmajú a tiež skúšajú. U starších psov to môže opäť poukazovať na chýbajúce živiny v krmive, prípade na stres alebo nudu.

Riešenie:

Nie je bezpečné, aby psík jedol kamene. Môžu mu „cestou von“ poškodiť žalúdok alebo tráviacu sústavu, v horšom prípade zostanú ležať na žalúdku a psíka bude potrebné operovať. Snažte sa robiť všetko pre to, aby psík kamene nejedol – odpútavajte jeho pozornosť, hrajte sa s ním a vyskúšajte (podobne ako pri hline) metódu odmeny.

Zaobstarajte vášmu havkáčovi kvalitné krmivo

Keďže problémom „požierania“ je často práve nedostatok živín, pomôcť môže správne krmivo. U nás nájdete široký sortiment kompletného krmiva a pamlskov, vďaka ktorým vášmu psíkovi nebude nič chýbať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *