Škrečky sú malé roztomilé zvieratká. Patria medzi všežravce, ktoré majú rady jedlo a hlavne maškrty. V klietke ich môžete pozorovať ako stále niečo žujú a obhrýzajú. Správne stravovanie plné vitamínov im zaručí dlhý vek a zdravie.
Vášmu škrečkovi môžete podávať kompletné krmivá, alebo mu stravu môžete sami pripravovať z potravín, ktoré máte doma. Nezabúdajte na to, aby potrava mala všetky nutričné hodnoty, ako sú vitamíny, minerály a tiež aminokyseliny. Ktoré potraviny sú teda vhodné a ktoré nie? Pripravili sme si pre vás prehľadný zoznam vhodného a zakázaného jedla pre škrečky.
Čo môže jesť škrečok?
Čo strávi malý žalúdok škrečka? Škrečky jedia širokú škálu potravín. Obľubujú zeleninu aj ovocie. V strave škrečka by tiež nemalo chýbať špeciálne suché krmivo, ktoré je svojimi nutričnými hodnotami určené pre jeho potrebu.
Pri kŕmení nezabúdajte ani na čerstvú vodu. Škrečkovi by mala byť poskytnutá každý deň. Škrečky vypijú denne približne 10 mililitrov vody na 100 gramov hmotnosti. Najlepší spôsob, ako vodu udržať čistú, je podávať ju v špeciálnej fľaši s nerezovou trubicou. Do vody sa tak nedostanú žiadne zvyšky potravy, ktoré by mu ju mohli znečistiť.
Ako vybrať krmivo pre škrečky?
Najlepšia voľba krmiva je granulovaná forma. Pri takomto type krmiva malý škrečok nemá na výber, a preto potravu nepreberá a nevyhadzuje z misky. Do tela tak dostane všetky potrebné živiny, ktoré každý deň potrebuje. Kompletná granulovaná strava pre škrečky by mala obsahovať približne:
15 – 25 % bielkovín
35 – 40 % sacharidov
4 – 5 % tuku
5 % vlákniny
Vybrať si môžete napríklad českú značku Nutrin, ktorá prináša vlastnú technológiu výroby krmív, spracováva všetky základné živiny do jednej granule. Granule eliminujú selektívny výber potravy. Kŕmenie je takýmto spôsobom jednoduché a prehľadné. Vždy s istotou viete, že škrečok dostal to, čo potrebuje. Navrhnutý tvar a textúra granúl podporuje tiež obrusovanie zubov. Čo je hlavné spomenúť, je fakt, že potrava neobsahuje žiadne farbivá, konzervanty a umelé dochucovadlá. Mnohí chovatelia si túto značku obľúbili a je každodennou potravou pre ich hlodavce.
Maškrta ako doplnkové krmivo pre škrečky
Na trhu sa dajú kúpiť rôzne balené maškrty, ktoré sú určené pre hlodavce. Tieto pochúťky majú väčšinou sušený obsah. Sušené bobule či ovocie prinášajú škrečkovi gurmánsky zážitok z chuti a tiež veľa vitamínov a minerálov. Niekedy sú pamlsky obohatené aj o sušený hmyz, ktorý je skvelým zdrojom bielkovín.
Pozor by si mali dať chovatelia, ktorí chovajú druh škrečka Campbellov. Je to druh, ktorý je náchylný na cukrovku. V jeho strave by sa nemalo vyskytovať žiadne ovocie ani sladké maškrty, ktoré obsahujú med, cukor či melasu.
Značka Little One prináša kvalitné krmivo vyvinuté s pomocou chovateľov králikov, morčiat, potkanov a osmákov. Zloženie maškŕt obsahuje 100 % prírodných ingrediencií, ktoré prispievajú k zdravému tráveniu.
Aké ľudské jedlo môže jesť škrečok?
Vášho malého škrečka môžete kŕmiť aj ľudskými potravinami. Všetky potraviny, ktorými sa stravujú ľudia, by sa mali škrečkom podávať s mierou. Ak ale kŕmite svojho škrečka kompletným granulovaným krmivom, tieto potraviny nie sú potrebné. Malému chlpáčovi však raz za čas môžete stravu obmeniť a dopriať mu nejakú chutnú maškrtku. Nezabúdajte nato, že menej je vždy viac, a tak podávané maškrty obmedzte len na malú časť z celkovej stravy škrečka.
Môžu škrečky jesť napríklad syr? Syr sa s hlodavcami spája už dlhé roky. Obrázky ako si malý hlodavec s radosťou pochutnáva na malom kúsku syra poznáme z rozprávok a karikatúr. Syr, môže byť v malých množstvách pre škrečka bezpečný. Je ale pravdou, že si radšej pochutnáva na iných maškrtách, ako je sladké ovocie či zelenina. Prečítajte si zoznam potravín, ktoré jeho malý žalúdok bez problémov strávi:
- raňajkové cereálie bez cukru
- obilniny bez cukru
- hrach
- mrkva
- uhorky
- kel
- brokolica
- paprika
- jablká
- banány
- čučoriedky
- hrozno
- jahody
- nesolené arašidy
Aký druh potravy škrečok jesť nesmie?
Existujú potraviny, ktoré by mohli vášmu škrečkovi spôsobiť nepríjemné bolesti či smrť. Ak by sa vám stalo, že ste omylom dali škrečkovi do klietky potraviny, ktoré by jesť nemal, nepanikárte. Stačí, ak ho budete sledovať 24 hodín a v prípade zhoršenia stavu navštívite veterinára. Majte sa teda na pozore a tieto potraviny mu nikdy neponúknite:
- Čokoláda: najmä horká čokoláda obsahuje teobromín a je vo veľkých množstvách toxická.
- Horké mandle: nepražené horké mandle obsahujú kyanid a sú pre škrečka smrteľné.
- Cesnak: aj v miernom množstve môže spôsobiť poruchy trávenia.
- Fazuľa: neuvarená fazuľa je pre škrečkov toxická. Uvarená im zase spôsobuje plynatosť a nadúvanie.
- Cibuľa: môže spôsobiť poškodenie krviniek v tele.
- Listy paradajok: sú svojím zložením pre škrečky taktiež toxické.
- Zeler: zeler nie je pre škrečka toxický svojimi obsahovými látkami. Pri tomto type zeleniny však hrozí riziko udusenia sa kvôli štruktúre stoniek.
- Mliečne výrobky: okrem materského mlieka nie je dôvod, aby škrečky jedli mliečne výrobky. Nikdy by tento typ potravy nenašli ležať vo voľnej prírode.
- Ľadový šalát: svetlozelené listy šalátu predstavujú pre škrečka tráviace problémy. Nemajú veľkú nutričnú hodnotu a spôsobujú mu hnačku.
Kŕmenie škrečka nie je zložitá vec. Je však potrebné mať na pamäti zoznam vecí, ktoré mu spôsobujú problémy. Najjednoduchšie je kŕmiť škrečka kompletným krmivom. Ak sa ale rozhodnete kŕmiť škrečka potravinami vhodnými pre ľudí, nezabúdajte na ich nutričné vyváženie. Pesticídy, ktoré sa môžu nachádzať na neumytej zelenine či ovocí, predstavujú pre škrečka taktiež nebezpečenstvo. Ovocie alebo zeleninu radšej ošúpte. Vyberajte si tiež organickejšie formy potravín s minimálnym rizikom obsahu pesticídov.