Láka vás rozdeliť sa s vašou mačkou o mňamku naservírovanú na tanieri? Dobre si to premyslite. Mohli by ste totiž vašej roztomilej kamarátke viac ublížiť, než ulahodiť. Existuje viacero potravín, ktoré sú pre nás ľudí bezpečné a dokonca zdravé, no pre mačky sú nebezpečné až toxické. Viete, aké to sú? Pripravili sme pre vás malý zoznam potravín, ktoré by ste rozhodne mali z mačičkinej misky odstrániť.
Čo mačka nemôže jesť?
Začneme tým, čo je pre vašu mačku nebezpečné. Niektoré potraviny jej môžu spôsobiť tráviace ťažkosti či iné problémy, no nie sú pre ňu v menšom množstve nebezpečné. Iné sú však vyslovene jedovaté a zvieratko by k nim nemalo ani len „pričuchnúť“. Medzi pre mačku toxické potraviny patrí:
Čokoláda
Avokádo
Hrozno a hrozienka
Cibuľa
Surové bravčové mäso
Čokoláda
Tak ako psy, ani mačky nesmú jesť čokoládu, je pre nich totiž veľmi toxická. Obsahuje látku s názvom teobromín, ktorý u mačiek spôsobuje arytmiu, svalové chvenie a záchvaty. Malým plusom je, že mačky vo väčšine prípadov nemajú o čokoládu vôbec záujem (na rozdiel o psíkov), no aj tak by ste mali dať veľký pozor, aby k nej vaša mňaukajúca spolubývajúca nemala prístup. Za spomenutie stojí aj to, že teobromín nájdete vo všetkých druhoch čokolády, pričom platí, že čím tmavšia čokoláda je, tým viac tejto látky obsahuje. Bez ohľadu na to však platí, že vašej mačke môže ublížiť aj malé množstvo tejto sladkej dobroty.
Cibuľa
Cibuľa je pre mačky jedovatá, a to v akejkoľkej forme (surová, varená, v prášku). Je to tak kvôli obsahu síry spôsobujúcej zvracanie, hnačku, podráždenie slizníc a chudokrvnosť (anémiu). Pri cibuli by sme tiež spomenuli aj pór, medvedí cesnak a pažítku – tie sú tak isto pre mačky jedovaté.
Hrozno a hrozienka
Doposiaľ nie je úplne známe, aký toxín mačkám v hrozne vadí, faktom však ostáva, že tento typ ovocia by ste mali rozhodne držať pred mačkou bezpečne skrytý. Vzhľadom na to, že sušené hrozienka obsahujú vyššiu koncentráciu toxínov, sú pre mačky ešte nebezpečnejšie. Pokiaľ by mačka nedopatrením hrozno zjedla, môže sa u nej objaviť napríklad zvracanie, hyperaktivita a v horších prípadoch zlyhanie obličiek.
Surové bravčové mäso
Pri konzumácii surového bravčového mäsa hrozí vašej mačke vysoké riziko infekcie Aujezského vírusom. Tento vírus sa nazýva aj pseudobesnota a prejavuje sa predovšetkým neurologickými príznakmi ako:
- neposednosť,
- nepokoj,
- výrazné slinenie,
- poruchy koordinácie,
- ochrnutie,
- v najhorších prípadoch smrť.
Avokádo
Z dosahu mačky by ste mali držať aj avokádo. Hoci je u nás ľudí obľúbenou súčasťou zdravých jedálničkov a mnohých chutných jedál, pre mačky je toxické. Obsahuje persín, ktorý u mačiek spôsobuje problémy s dýchaním, opuchy a poškodenie srdcového svalu.
Aké ďalšie potraviny nemôžu mačky jesť?
- Mlieko - mačkám chýbajú enzýmy na trávenie laktózy. U mnohých mačiek sa teda po konzumácii mlieka objavujú tráviace ťažkosti ako hnačka či plynatosť.
- Surové vajcia – môžu spôsobiť otravu jedlom a pri konzumácii väčšieho množstva spôsobiť poruchy absorpcie vitamínu B.
- Pečeň – ak vaša mačka skonzumuje väčšie množstvo pečene, hrozí jej predávkovanie vitamínom A, čo má vplyv na zdravie kostí a môže viesť k osteoporóze.
- Soli – niektoré jedlá obsahujú veľa soli, ktorá je vo väčších množstvách pre mačky toxická.
- Kofeín a alkohol – obe látky sú pre mačky nebezpečné už v malom množstve.
- Sladidlá ako xylitol a podobne - spôsobujú u mačiek zvracanie, hnačky a iné tráviace ťažkosti.
Niektoré mačky zvyknú obhrýzať všetko, čo im príde do cesty. Preto by ste mali byť opatrný aj pri výbere izbových rastlín, prípade rastliniek do záhrady. Pre mačky sú jedovaté napríklad :
- ľalia,
- Imelo,
- cezmína,
- brečtan,
- cyklámen,
- vistéria,
- rododendron,
- vianočná ruža,
- hrachor voňavý,
- klinčekovec jávsky.
Čo môže jesť mačka?
Mačka je od prírody mäsožravec, základom jej stravy je teda mäsko, nie však hocijaké. Už vieme, že surové bravčové mäso je pre mačky nebezpečné. Vhodné druhy mäska sú napríklad hydina, hovädzie či ryby (tuniak, losos, makrely, sardinky). V spracovanej forme, napríklad vo forme šťavnatej kapsičky, však možno mačičke podávať aj bravčovinu. Nedá nám ale nespomenúť, že pokiaľ chcete vášho domáceho miláčika prikrmovať surovým mäsom, mali by ste vyberať kvalitné kúsky a správne ich skladovať.
Hovorí sa, že niektoré chroroboplodné zárodky (napr. toxoplazmóza) dokáže zlikvidovať premrazenie mäska, neplatí to však pre salmonelu a parazity. Preto nakupujte u overených predajcov. Podávané mäso by malo mať izbovú teplotu, aby mačičke čo najviac pripomínalo jej prirodzenú potravu.
Iní chovatelia mačiek sú zas toho názoru, že by sa mačkám malo podávať len mäso varené v neosolenej vode. Varením by totiž malo dôjsť k zahubeniu prípadných parazitov, choroboplodných zárodkov a podobne.
Pokiaľ dlhodobo kŕmite mačku určitým typom stravy a rozhodnete sa ho zmeniť, môžu sa u mačky objaviť tráviace ťažkosti. Ako príklad by sme uviedli kŕmenie mokrým krmivom (kapsičky, konzervy a podobne) a prechod na kŕmenie surovým mäsom. Mačka môže mať hnačky, trpieť plynatosťou a podobne. Preto by ste vždy mali stravu meniť postupne po malých množstvách a poriadne sledovať, či sa u zvieraťa neobjavia zmeny v správaní, prípadne zdravotné ťažkosti.
Niektorí chovatelia sú zástancovia „domácej stravy“ a kŕmia mačky výhradne mäsom, doplneným o:
- vajíčka – niektoré mačky vajíčka veľmi obľubujú. Vajcia sú prírodným zdrojom bielkovín a živín. Podávajte však vždy len varený žĺtok, nikdy nie bielok.
- kozie mlieko – pokiaľ má vaša mačka v obľube mliečko, odporúča sa podať kozie, pretože neobsahuje laktózu. Ak by ste mačke chceli spraviť radosť a nechať ju trošku pomaškrtiť, môžete jej podať aj mlieko bez laktózy či kyslomliečne výrobky, no vždy len v malom množstve.
- ovocie a zeleninu – niektoré druhy mačkám neublížia, avšak nájdete len málo takých mačiek, ktoré sa pre tento typ potravy rozhodnú dobrovoľne – nezabúdajte, že máte doma mäsožravca. Hovorí sa, že niektoré mačičky majú napríklad rady olivy.
- zelenú stravu – klasická tráva, semená obilnín, izbový bambus, šachor (mačacia tráva) môžu pomôcť mačke s trávením. Mačka trávu síce nedokáže stráviť, no obsahuje vlákninu a tá napomáha peristaltike, čiže pohybu čriev.
Bojíte sa experimentovať s domácou stravou? Vyberte mačke kvalitné krmivo
Stále platí, že najbezpečnejšiu, a pre mačičku aj najchutnejšiu, stravu kúpite v chovateľských potrebách. V dnešnej dobe je dostupných mnoho variant kvalitného kompletného mačacieho krmiva. Môžete si vybrať z takzvaného mokrého alebo suchého krmiva, čiže granúl. Suché krmivo zastrešuje konzervy, kapsičky, paštéty a podobné typy krmiva. Obsahuje vysoký podiel mäsa a kvalitných surovín pre zdravú a spokojnú mačku.