Psy, Starostlivosť o psa

Behajte spolu so svojím psom. Ako začať s canicrossom?

Rekreačný šport u človeka zmierňuje stres a pomáha mu cítiť sa zdravšie, spokojnejšie a lepšie. Množstvo športovcov sa zároveň zhoduje na tom, že aj keď vykonávajú individuálny šport, s parťákom je to vždy veselšie. Parťák však nemusí byť vždy „ľudský“. Čo by ste povedali na to, keby ste mohli športovať so svojím štvornohým priateľom?

Najideálnejším tímovým športom človeka a psa na obdobie od jari do jesene je canicross. Ide o terénny beh, pri ktorom sú pes a bežec spojení špeciálnym vodítkom. Pes je v podstate v záprahu a jeho úlohou je čiastočne vás potiahnuť a pomôcť vám podať lepší výkon. Mohol by byť canicross aj vašou novou záľubou?

Canicross je o vzájomnom rešpekte, ale tiež radosti a spoločne strávených chvíľach s vaším psíkom

Canicross je skvelou aktivitou pre človeka aj psa. Pokiaľ si však myslíte, že si stačí obuť tenisky a rozbehnúť sa, ste na omyle. Najprv je psa potrebné naučiť nerozptyľovať sa očuchávaním a zastavovaním, no a potom si s ním musíte vytvoriť určitý systém. Pri canicrosse je veľmi dôležité vedieť spolupracovať s vaším psíkom. On vás bude ťahať, ale vy mu musíte pomocou povelov udávať smer. Vytvoríte canicrossový tím, ktorí musí dokonale spolupracovať.

beh so psom

Tento šport jednoznačne upevní váš vzájomný vzťah. Je výbornou rekreačnou aktivitou, vďaka ktorej si zašportujete, ostanete fit a zároveň zabavíte svojho psíka. Pokiaľ vás spoločný beh bude skutočne baviť, môžete sa mu venovať aj na pretekárskej úrovni. Dnes sa už aj na Slovensku uskutočňuje množstvo canicrossových pretekov, kde si môžete nielenže zabehať, ale tiež zmerať sily s ostatnými canicrossovými tímami.

Ktoré plemená sú vhodné na canicross?

Najčastejšie a najlepšie sa canicross behá s veľmi energickými plemenami, ako sú všetky typy stavačov a setrov, husky, jack russel teriér, border kólia, nemecký ovčiak, zlatý retriever, austrálsky ovčiak či dalmatínec. Dôležité je, aby mal psík pozitívny vzťah k behaniu a dlhej fyzickej aktivite. Zároveň by nemal byť náchylný na vznik problémov s kĺbmi.

S prihliadnutím na stavbu tela a zdravotné predispozície nie je canicross vhodný pre:

  • Maličké plemená a psy s krátkymi nohami, ako sú čivavy či jazvečíky, ktoré by sa rýchlo unavili, nestíhali by vám a mali by problém s behom v prírodnom teréne.
  • Brachycefalické plemená, ako sú boxery či francúzske buldočky, a to kvôli ich sťaženému dýchaniu.
  • Veľmi veľké plemená, ako sú bernardíny či dogy, ktoré síce behajú rady, ale nezvládajú príliš dlhú a intenzívnu fyzickú aktivitu.

S canicrossom začnite až vtedy, keď je pes fyzicky dospelý, a teda najskôr po dosiahnutí 1. roku života. U väčších plemien je to až okolo veku 2 rokov. Trénovať povely a nechať psíka zvykať si na výstroj už ale môžete aj skôr.

Aké vybavenie potrebujete na beh so psom?

 

1. Kvalitný postroj

Mal by byť navrhnutý tak, aby s ním pes vedel svoju silu využiť v prospech bežca. Nemôže psa obmedzovať v pohybe ani dýchaní. Obojok na canicross vhodný nie je, nakoľko zaťažuje krčnú chrbticu a nedokáže silu pri ťahu rovnomerne rozložiť.

 

2. Vodítko s amortizérom

Tlmí prenos ťahu z psa na človeka a naopak. Musí byť dostatočne odpružené, aby v prípade prudkého potiahnutia psom či človekom vodítkom netrhlo (čo môže byť v rýchlosti veľmi nebezpečné), ale silu pomaly rozložilo.

 

3. Špeciálny sedák alebo bežecký opasok

Vďaka nim má bežec voľné ruky. Ochráni bežca pred prudkým ťahom a zároveň ťažnú silu presunie na zadok, nie na krížovú oblasť chrbtice. Vodítko by o opasok malo byť pripnuté bezpečnostnou karabínkou, ktorá umožňuje rýchle odpojenie pri rizikových situáciách.

K ostatnému vybaveniu potom už patria len dobré bežecké topánky, oblečenie a vhodná hydratácia a výživa – ako pre človeka tak aj pre psa.

Ako s canicrossom začať?

Ako na každý šport so psom, aj na canicross by ste mali ísť pomaly a postupne. Toto je niekoľko našich tipov, aby boli pokusy o beh úspešné a pre vás oboch zábavné.

  • Najprv psa naučte na nosenie postroja pri chôdzi. Mal by vedieť, čo nosenie postroja znamená – a teda že s ním nemá očakávať hranie ani oňuchávanie prostredia, len beh. Najprv musí zvládnuť prejsť bez prerušenia pár metrov, postupne vzdialenosť predlžujte. Fáza učenia psa nerozptyľovať sa a ísť plynule vám môže trvať niekoľko mesiacov a je najnáročnejšia na vašu trpezlivosť.
  • Poriadne si so psom natrénujte povely. Naučte ho, kedy vás má potiahnuť a kedy má spomaliť. Vycvičte si ho na minimálne 4 základné povely: bež – GO, vľavo – HAW (čítaj hóóó ), vpravo - GEE (čítaj džííí ), zastav – STOP. To, či si zvolíte anglickú alebo slovenskú verziu, je len na vás.
  • S behom začnite až vtedy, keď má pes naučené povely a dokáže ísť bez rozptyľovania. Dôležité je, aby si zvykol, že beží pred vami a nemôže len tak hocikedy zastaviť, napríklad aby si k niečomu pričuchol alebo označkoval terén.
  • Nesnažte sa hneď na prvýkrát ubehnúť niekoľko kilometrov. Aj váš psík si musí vybudovať určitú fyzickú kondíciu a nie je vhodné ho už zo začiatku preťažiť.
  • Vyberte si vhodný terén. Canicross by sa mal behať v lesoch, na lúkach či poliach. Psíkovi, a koniec koncov aj vám, sa bude po mäkšom prírodnom povrchu behať lepšie.
  • Psa dostatočne často chváľte a motivujte ho – napríklad obľúbeným pamlskom či hračkou. Pozor si však dajte na to, aby ste vystihli vhodnú chvíľu pochvaly. Odmenu by mal dostať len za naozaj dobre odvedenú „prácu“. Nesmie pochvalu dostávať za prudký ťah, neplynulý beh a podobne.
  • Myslite na podmienky behu. Pes by nemal behať s plným bruškom, ale zároveň by nemal byť hladný. V teplom počasí musí piť dostatočne veľa vody a po behu by mal dostať odmenu. Na ideálne podmienky dbajte predovšetkým zo začiatku, aby si psík túto aktivitu obľúbil a tešil sa na ňu.
canicross

Čo ďalšie o canicrosse musíte vedieť? Dbajte na správnu výživu aj vybavenie

Canicrossového psa musíte brať ako športovca. Podobne ako ľudskí športovci potrebujú viac potravy a energiu dopĺňajú výživovými doplnkami, aj psie bruško bude vyžadovať stravu s vyššou energetickou hodnotou. Pravdepodobne mu teda budete musieť do misky nasypať o niečo viac granuliek, prípadne jeho stravu obohatiť o vhodné pamlsky a odmeny.

Pamlsky a odmeny pre canicrossových psov

Na výživu psíka počas behu nezabúdajte. Spáli množstvo energie, ktorú bude potrebovať prijať naspäť. Energiu psieho športovca je preto vždy vhodné doplniť aj energetickým pamlskom alebo lahodnou kapsičkou. Psíkovi ich môžete dať buď ako odmenu po behu, prípadne nimi doplniť energiu psíka počas tréningu.

Doplnky pre canicrossových psov

Kĺby psích bežcov sa zvyknú vplyvom vyššej záťaže opotrebovať rýchlejšie, ako kĺby gaučových povaľačov. Je preto vhodné zaradiť do jedálnička psa aj doplnky s kĺbovou výživou. Obsahovať by mali kolagén, glukosamin sulfát, chondroitín sulfát či kyselinu hyaluronovú. Pozor: v zložení by sa nemala nachádzať látka tlmiaca bolesť MSM – je vhodná len pre psov s bolesťami, nie na preventívne užívanie.

Potreby pre canicrossových psov

Najčastejšou otázkou bežcov býva: Ako psom zabezpečiť dostatok vody? Väčšina z nich si preto na dlhšie trasy so sebou berie ľahkú fľašku s čistou vodou a gumenú skladateľnú misku. Miska sa dá kedykoľvek rozložiť a zložiť a vďaka nízkej váhe vás nebude obmedzovať pri výkone. Z fľašky sa navyše v prípade potreby dokáže napiť aj bežec. S dostatkom vody a pár pamlskami vo vreckách sa potom už spokojne môžete vydať aj na dlhšiu trasu.

Aké ďalšie športy môžete vykonávať so svojím psíkom?

Zaujal vás canicross? Pozrite si najobľúbenejšie športové aktivity, ktoré so svojím psom môžete vykonávať v zime. Aké vybavenie budete potrebovať na bežky, turistiku či ski-alp s vaším miláčikom?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *