Mnohí chovatelia sa nás s príchodom jari začínajú pýtať, aký je ten najlepší spôsob, ako ochrániť ich štvornohú priateľku pred nepríjemnými a nebezpečnými kliešťami. Jednou z možností je používať práve antiparazitné obojky, ktoré sa veľmi ľahko aplikujú a poskytujú pomerne dobrú ochranu počas celej kliešťovej sezóny. Tá začína zhruba na prelome marca a apríla, keď sa už teplota v noci pohybuje nad nulou. Trvá celé leto a končí až počas prvých jarných mrazov. Počas celého tohto obdobia je potrebné mačky pohybujúce sa vonku chrániť, pretože ako je zrejme už každému známe, kliešte prenášajú množstvo infekcií.
Ako funguje obojok proti kliešťom?
Antiparazitné obojky môžu fungovať 2 spôsobmi:
- Obojok vypúšťa účinné látky do vzduchu: Táto metóda bola využívaná skôr v minulosti, no aj dnes sú podľa nej niektoré obojky vyrobené. Obojok zabije / odpudí len hmyz, ktorý s ním príde do blízkeho kontaktu.
- Obojok uvoľňuje látky postupne do srsti a kože: Látky sa do srsti a kože zvieraťa uvoľňujú postupne, čím zabezpečia dlhotrvajúcu ochranu. Podľa konkrétneho obojka je to od 3 – 9 mesiacov. Ide o novšiu technológiu, podľa ktorej je vyrobená väčšina dnešných antiparazitných obojkov.
Účinné látky teda pôsobia iba na koži, no nedostávajú sa do tela ani do krvi mačky. Účinkujú približne celú sezónu, a tak vám pravdepodobne bude stačiť jeden obojok na rok. Aby však fungoval správne, mali by byť v blízkom kontakte s kožou, takže musí byť dobre zatiahnutý – samozrejme tak, aby bolo mačičke pohodlné.
Aké látky obsahujú obojky proti kliešťom?
Obojky môžu obsahovať buď chemikálie alebo prírodné látky. Zo skúseností je pre mačky vhodnejšie vyberať obojky s prírodnými látkami, ktoré sú pre ne bezpečné. Chemikálie môžu spôsobovať alergické reakcie, dôsledkom čoho sa môže objaviť začervenaná koža, vypadávanie srsti, drobné ranky v mieste nosenia obojka a svrbenie. Zväčša je to len kozmetická vada, no mačičke môže byť dosť nepríjemná. Obojky s chemickými látkami nie sú vhodné ani do domácnosti s malými deťmi.
Lepšou voľbou pre mačku bude antiparazitický obojok s obsahom prírodných látok na báze olejov a esencií. Často sa používa napríklad rastlinný roztok geraniolu alebo nimbová esencia. Tieto látky sú pre mačku aj človeka neškodné a prirodzené, no na kliešte a blchy pôsobia odpudzujúco. Vďaka tomu ostanú ďaleko od zvieraťa. Takéto obojky nepredstavujú riziko ani pre mačku, ani pre vás či vaše deti.
Pokiaľ vaša malá objaviteľka behá po dvore a nebojí sa ani spoznávania okolia, možno sa budete báť pripnúť jej obojok, aby sa nezachytila o konárik alebo inú prekážku a neublížila si. Väčšina kvalitných antiparazitných obojkov pre mačky je však vybavená akousi bezpečnostnou spojkou a malými zárezmi, ktoré takejto nehode zabránia.
Prečo je potrebné chrániť mačky pred kliešťami?
Kliešte nie sú nebezpečné len ľudí ale aj pre zvieratá. Spôsobujú rôzne kožné problémy a prenášajú závažné infekčné ochorenia. Podľa literatúry je to minimálne okolo sto rôznych infekcií. Medzi tie najzávažnejšie ochorenia, ktorého pôvodcami sú kliešte, patrí lymská borelióza a kliešťová encefalitída.
Pokiaľ mačka žije vonku, prípadne sa cez deň pohybuje po dvore, je počas obdobia kliešťov prakticky neustále v riziku. Vďaka antiparazitickým obojkom či prípravkom môžete efektívne zabrániť kliešťom aj blchám dostať sa do srsti či na kožu. Ochrana však nikdy nie je 100%, a preto jej občas pri mojkaní poriadne prezrite srsť. Ak predsa len nejakého kliešťa nájdete, je potrebné ho ihneď vybrať.
Je antiparazitný obojok jediná možnosť? Ako ešte možno ochrániť mačku pred kliešťami?
Možností, ako mačku ochrániť pred kliešťami, je dnes už mnoho. Okrem antiparazitických obojkov sú veľmi účinné aj nasledovné metódy:
Pipetky pre mačky
Pipetky, respektíve spot on, sú veterinárne prípravky určené proti rôznym druhom parazitov, vrátane kliešťov. Pomocou malej pipetky sa mačke roztok aplikuje priamo medzi lopatky. V závislosti od prípravku môže pipeta účinkovať pár týždňov až mesiacov.
Antiparazitické spreje
Antiparazitické spreje fungujú podobne ako repelenty pre ľudí. Ich účinok je v porovnaní s „ľudskými“ repelentmi dlhší, no v porovnaní s inými zvieracími antiparazitickými metódami je pomerne krátky. Sprej účinkuje približne týždeň až dva, potom je potrebné ho aplikovať znovu.
Ultrazvukové odpudzovače
V posledných rokoch sú veľmi obľúbenou antiparazitickou metódou práve ultrazvukové odpudzovače kliešťov. Ich výhodou je, že neobsahujú žiadne chemikálie. Po aktivácii začnú vysielať ultrazvukové impulzy, ktoré sú pre ľudí a domáce zvieratá nepostrehnuteľné, no kliešte a blchy ich zachytia. Vďaka tomu odpudzovač udrží parazity ďaleko od vášho maznáčika. Ide o malý prívesok, ktorý sa pripína priamo na obojok a účinkuje približne rok. Zvieratku nezavadzia, no výborne ho ochráni aj bez chemikálií a dráždivých látok.