Andulky sú jedným z najobľúbenejších vtáčikov, ktoré chováme v našich domácnostiach. Sú nielen krásne na pohľad – vďaka ich nádhernému a rôznorodému sfarbeniu, ale sú tiež priateľské a milé. Majú tendenciu si svojho majiteľa obľúbiť a dokonca mu čo-to porozprávať. Pôvod majú v Austrálii, čo u mnohých vyvoláva dojem, že andulky majú rady aj vyššie teploty. Je to však naozaj tak? Prečítajte si viac o tom, čo majú andulky v lete rady a čo im môže uškodiť.
Akú maximálnu teplotu znesú andulky?
Ak by sme chceli určiť maximálnu teplotu, ktorú andulky znesú, musíme sa na to pozrieť z dvoch hľadísk:
- Dlhodobé vystavenie vysokej teplote – ak teplota prostredia presiahne 32°C a vtáčik jej je vystavený počas dlhšieho obdobia, môžu sa u neho objaviť zdravotné ťažkosti spojené s prehriatím organizmu, ako napríklad dehydratácia a úpal.
- Krátkodobé vystavenie vysokej teplote – v krátkodobom merítku znesie andulka aj vyššiu teplotu, pochádza totiž z, dá sa povedať, exotickejších krajín. Pokiaľ by sa ale teplota dlhodobo vyšplhala nad 40°C, bola by pre vtáčika fatálna.
Aby sme to zhrnuli, tak andulky sa dokážu krátkodobo vysporiadať aj s vyššími teplotami nad 40°C. Pokiaľ by sa však mali v takýchto horúčavách zdržiavať dlhší čas, je riziko, že uhynú, veľmi veľké. Ideálna teplota prostredia pre andulky sa pohybuje niekde medzi 21 až 24°C.
Môžu byť andulky cez leto vonku?
Áno, andulky môžete v lete chovať aj vo vonkajšej voliére alebo im klietku vyložiť na balkón. Dajte však pozor na to, aby:
Bolia klietka aspoň z časti v tieni
Na vtáčiky celý deň nepražilo slnko
Andulky neboli v prievane
Zvládne andulka pobyt na priamom slnku?
Andulky by nikdy nemali mať klietku umiestnenú tak, že na nich bude svietiť priame slnko počas celého dňa. Vyberte napríklad také miesto, kde bude slniečko svietiť ráno alebo doobeda, ale poobede už nie. Prípadne zvoľte stratégiu tak, aby bola na slniečku len časť klietky a druhá bude skrytá v tieni. Vtáčik sa tak bude môcť v prípade potreby pred horúčavou schovať.
Ako znáša andulka prievan?
Ďalším faktorom, ktorý treba pri výbere miesta na klietku zvážiť, je prievan. Andulky prievan neznášajú veľmi dobre, preto je vhodné, aby pred ním bola klietka chránená. Dosiahnuť to môžete napríklad tým, že klietku umiestnite k stene, prípadne jednu jej časť zakryjete.
Andulka v lete a voda – ako sa pomocou nej môže andulka schladiť?
Andulka by mala mať neustály prístup k čistej a čerstvej vode. Na jednej strane preto, aby mohla podľa potreby dopĺňať pitný režim, na tej druhej z dôvodu ochladzovania organizmu. Vašej andulke by teda nemal v klietke chýbať vtáčí kúpeľ alebo vtáčia kúpeľňa. Andulka sa v nej ovlaží a schladí svoje telíčko, čím účinne zníži šancu prehriatia organizmu.
Viete, podľa čoho zistíte, že je andulke v lete horúco?
Ak je andulke teplo, spozorujete u nej nasledovné príznaky:
- ťažké dýchanie,
- zívanie,
- našuchorené perie,
- mávanie krídlami,
- chvenie hrdla.
Pokiaľ sa vám nepodarí teplotu v miestnosti znížiť, dôjde k prehriatiu organizmu vtáčika, ktoré sa prejavuje napríklad tým, že andulka:
Ako sa andulka ochladzuje?
Ľudské telo sa ochladzuje tým, že vylučuje pot a ten sa vyparuje z povrchu pokožky. Andulky však potné žľazy nemajú. Príroda ich preto vybavila inými „mechanizmami“ na reguláciu telesného tepla. Všimnite si napríklad, že vtáčik zdvihne krídla, drží ich hore a našuchorí perie. Tento proces umožňuje ochladenie tela tým, že podporuje prúdenie vzduchu cez perie. Okrem toho môžete pozorovať, že andulka sa ochladzuje státím vo vode či ponáraním hlavičky. To jej tiež pomáha uvoľňovať prebytočné teplo.
Ako môžete andulke pomôcť vy? Pokiaľ spozorujete, že andulka javí známky prehriatia, preneste jej klietku do tieňa a skontrolujte, či má dostatok vody. Za normálnych okolností zvykne andulka denne vypiť zhruba 2,1 až 3,6 ml vody. Toto množstvo sa však zvykne meniť vzhľadom na krmivo, ktoré dostáva a tiež na teplotu prostredia. Je preto možné, že v lete andulka vypije viac vody než počas zimy. Mali by ste teda dať pozor na to, aby mala v dávkovači vždy čistú vodu.