Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Poradíme vám, ako vybrať vodítko pre psa. Čo by ste mali brať do úvahy a kedy nie je samonavíjacie vodítko tá správna voľba?

ako vybrat spravne voditko pre psa

Každý psíčkar vie, že vodítko je jednou z kľúčových častí výbavy. Nezáleží na tom, či máte doma šteniatko, dospelého psa alebo psieho seniora – vodítko jednoducho potrebujete. Jeho výber by ste však rozhodne nemali podceňovať. Existuje totiž hneď niekoľko typov vodítok, pričom sa líšia nielen prevedením a vzhľadom, ale aj tým, kedy je vhodné ich použiť. Prečítajte si viac o jednotlivých typoch vôdzok a zistite, ako vybrať to správne vodítko aj pre vášho chlpáča.

Prečo je výber správneho vodítka pre psa dôležitý?

Čo to vlastne znamená, keď povieme „správne vodítko“? Na prvý pohľad by ste si možno povedali, že veď v podstate všetky vodítka fungujú na jednom princípe, a teda je jedno, aké psíkovi kúpite. Nie je to však tak úplne pravda. Pokiaľ vyberiete vhodné vodítko, umožní vám to získať úplnú kontrolu nad psom a súčasne mu poskytnúť dostatočnú voľnosť pohybu. Existuje však hneď niekoľko druhov vodítok a nie všetky sú určené pre všetky psíky.

Kontrola nad psom je nevyhnutná predovšetkým v miestach, kde by mohlo hroziť nebezpečie úrazu, zranenia, bitky s iným psíkom, ale aj úteku či stretu s dopravnými prostriedkami. Ak vyberiete vodítko správne, zvýšite tým bezpečnosť aj pohodlie, a to nielen pre psíka, ale aj pre vás.

Čo ovplyvňuje výber vodítka?

Výber vodítka pre psa ovplyvňuje viacero faktorov, medzi nimi napríklad nasledovné, ktoré si popíšeme bližšie:

labky

Poslušnosť psa

labky

Uchytenie psa

labky

Zdravotný stav

labky

Vek

labky

Cieľ

Poslušnosť psa a jeho tréning

Poslušnosť psíka je veľmi dôležitý faktor pri výbere vodítka. Chôdza na vodítku totiž pre psa nie je prirodzená. Ak by ste nevycvičenému a neposlušnému psíkovi dali dlhé alebo napríklad navíjacie vodítko, bude ho to lákať ťahať viac a častejšie. Dlhé vodítka sú teda vhodnejšie predovšetkým pre cvičené a poslušné psy. Pre psíky, ktoré sa poslušnosti ešte len učia, sú vhodnejšie krátke a pevné vodítka.

voditko pre psa pri treningu

Uchytenie psa

Ak sa čudujete, prečo je typ uchytenia psa dôležitý pri výbere vodítka, máme pre vás jednoduchú odpoveď – je to tak kvôli možnému trhnutiu vodítkom. Ak ste napríklad zvyknutý používať klasické obojky, je väčšia šanca, že si psík pri silnom trhnutí za krk môže ublížiť. Pri postrojoch je sila trhnutia rozdelená na viacero bodov, preto sú napríklad postroje vhodnejšie pre samonavíjacie vodítka. Klasické obojky v kombinácii so samonavíjacími vodítkami sú lepšie pri venčení pokojnejších a vycvičených psíkov.

uchytenie psa

Cieľ – kam sa so psíkom chystáte?

Ak potrebujete vodítko na krátku prechádzku alebo len na čas, kým sa dostanete k autu, postačí vám krátke vodítko. Na dlhšie prechádzky, pri ktorých sa psík vyšantí a vybehá, sú zas vhodnejšie dlhšie vodítka. Plánujete psíka brávať so sebou, keď sa vyberiete behať? Siahnite po vodítku s amortizérom disponujúcom gumenou časťou tlmiacou zášklby a nárazy.

pevne voditko pre psa

Zdravotný stav psíka

Súvisí predovšetkým s už spomínanými zášklbmi. Ak je psík starší, prípadne trpí ochoreniami kĺbov a kostí, môžu prudké trhnutia vodítkom jeho zdravie zhoršiť. Popozerajte sa teda radšej po takom, ktoré toto riziko eliminuje a skombinujte ho s postrojom, nie s klasickým obojkom.

zdravotny stav psa

Vek psíka

Vek vplýva na výber vodítka predovšetkým tak, že mladšie psíky sú často živšie, akčnejšie a veľmi často ešte nie sú dostatočne poslušné a vycvičené. Je pre ne teda lepšie kratšie a pevné vodítko. Naopak, staršie psíky sú pokojnešie, pomalšie a vycvičené. Preto im pokojne „popustite uzdu“ a doprajte im dlhšie vodítko s väčšou voľnosťou.

vek psa
Z akých typov vodítok máte na výber?

Klasické pevné vodítko pre psa

Pevné vodítka sú základným typom vodítok. Samozrejme, aj medzi nimi existuje viacero druhov líšiacich sa nielen dĺžkou ale aj materiálom, z ktorého sú vyrobené. Existujú textilné, kožené, gumené, ale napríklad aj kovové či nylonové vodítka.

Ak váš pes rád hryzie, vyberte mu radšej vodítko vyrobené z pevnejšieho materiálu – napríklad kovové či retiazkové vodítko. Klasické vodítka majú často pevnú dĺžku, takže si pri kúpe dobre pozrite, aké je dané vodítko dlhé. V niektorých prípadoch sú aj klasické vodítka dĺžkovo nastaviteľné – hovoríme vtedy o systéme dvoch karabín alebo o prepínacích vodítkach.

Samonavíjacie vodítka

Samonavíjacie, niekedy nazývané aj flexi vodítka, majú v rukoväti zabudovaný samonavíjací systém. To znamená, že vy dokážete ovládať to, ako „nakrátko“ psíka budete držať. Pri výbere samonavíjacieho vodítka je dôležité brať ohľad na hmotnosť psíka. Pokiaľ by ste totiž pre väčšieho psa vybrali vodítko určené pre menšieho havkáča, mohlo by sa vám to vypomstiť – a to tak, že by sa pri ťahaní ťažšieho psa mohlo lanko pretrhnúť.

Samonavíjacie vodítka sú dostupné vo viacerých dĺžkach. Ich výhodou je to, že lanká sú dlhé aj 8 metrov. Vďaka tomu sú vhodné pre dlhé vychádzky na miestach, kde sa psík môže prebehnúť a vy sa nemusíte báť, že by ušiel.

Samonavíjacie vodítka sa zvyknú vyrábať v dvoch prevedeniach – s lankom alebo páskou:

  • Lanko – vodítko s lankom je ľahké a vhodné na bežné použitie pri malých a pokojných psíkoch.
  • Páska – vodítka s páskou je odolnejšie, takže sa lepšie hodí pre psíkov, ktorí sú väčší a viac ťahajú. Výhodou pásky je tiež to, že ju je lepšie vidieť z diaľky (lanko je tenké).

Upozornenie:

Na samonavíjacie vodítka by ste si mali dať pozor v prípade, že máte veľkého psa. Aby ste mohli tento typ vodítka používať, je nevyhnutné, aby bol psík poslušný a vycvičený. Ak máte doma veľkého a poriadne „akčného“ psa, ktorý sa rád rozbehne kam sa mu zachce, nie je pre vás tento typ vodítka vhodný.

Prepínacie vodítko pre psa

Prepínacie vodítka pre psy sú veľmi podobné klasickým. Rozdiel je ale v tom, že sa po ich dĺžke nachádza viacero kovových očiek. Vďaka nim si viete podľa potreby skracovať vodítko a prispôsobiť ho konkrétnej situácii – napríklad tréningu. Tieto vodítka možno použiť aj ako handsfree vodítko. To znamená, že je možné si ho omotať okolo tela a pripnúť pomocou očka a karabíny. Budete tak mať pri venčení voľné ruky.

Amortizačné alebo bežecké vodítka

Ak ste športovec a chcete svoje športové aktivity zdieľať aj s vaším štvornohým priateľom, bežecké vodítko vám určite nesmie chýbať. Amortizačné vodítka dostali svoj názov podľa amortizátora, čiže gumy tlmiacej nárazy a tlak. Toto odpruženie zvyšuje komfort vášho psa aj ľudského športovca. Pozor: Amortizačné vodítka nie sú úplne vhodné na bežné prechádzky so psom. Neumožňujú totiž rýchlo reagovať a mať okamžitú kontrolu nad psíkom.

Rozmýšľali ste nad reflexným vodítkom pre psa? Reflexné vodítka pomáhajú zvyšovať bezpečnosť počas prechádzky. Majú totiž prvky odrážajúce svetlo, takže psíka bude vidieť aj v hmle, šere či tme.

Pozrite si našu kompletnú ponuku vodítok pre psov

V našom sortimente nájdete vodítka vhodné pre malé aj veľké psy, vodítka na výcviky i dlhé prechádzky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *