Psy, Starostlivosť o psa

Ako správne vyčesať psa? Zistite, prečo je česanie psej srsti dôležité a objavte správny postup, ako na to

ako spravne vycesat psa

Viete si predstaviť, že by ste sa vôbec nestarali o svoje vlasy? Nemyslíme tým samozrejme kulmovanie ani trvalú, ale základnú bežnú starostlivosť ako umývanie, česanie či občasné podstrihnutie. Asi nie, všakže? Tak, ako potrebujeme pravidelnú starostlivosť o vlasy my ľudia, potrebujú nejakú tú opateru aj naši domáci miláčikovia. Okrem kúpania vášho štvornohého priateľa by ste teda mali do pravidelnej rutiny zahrnúť tiež vyčesávanie srsti. Prečo je to dôležité a ako psíkovi správne vyčesať srsť?

Psia srsť – jej vzhľad a funkcia

Určite ste sa už niekedy pozreli na psíka a povedali si: „Ten má ale krásnu srsť!“ Psia srsť však nie je len na okrasu. Má svoju úlohu a je pre psíka veľmi dôležitá. Srsť je vlastne súbor chlpov, ktoré psovi vyrastajú z kože. Jej hlavná úloha je chrániť psí organizmus pred vonkajšími vplyvmi, poškodeniami a samozrejme tiež udržiavať telesnú teplotu.

Srsť vášho miláčika sa skladá z dvoch typov chlpov – z podsady, čiže jemnej krátkej srsti pôsobiacej ako „tepelná izolácia“ a krycích chlpov. Niektoré psíky sú krátkosrsté, iné majú dlhú hrubú srsť. U krátkosrstých je podsada riedka, prípadne úplne chýba. Dlhosrsté psíky majú hrubú podsadu a dlhšie krycie chlpy. V závislosti od typu srsti sa potom odvíja aj starostlivosť o ňu. Pokiaľ by ste totiž starostlivosť o srsť vášho chlpáča  zanedbávali, mohlo by to mať nielen estetické, ale aj zdravotné následky. V rámci starostlivosti o srsť má svoje dôležité miesto práve vyčesávanie srsti.

Prečo je vyčesávanie psa dôležité?

Väčšina chovateľov sa zhodne na tom, že vyčesávanie psa je dôležité pre vytvorenie a posilňovanie puta medzi psíkom a majiteľom. Okrem toho má však tento úkon priamy vplyv aj na zdravie psa. K čomu pomáha vyčesávanie?

  • Zbavuje srsť nečistôt, prachu, špiny, „suvenírov“ z vonku a odumretých chlpov.
  • Masíruje a prekrvuje pokožku, čím podporuje zdravý rast chlpov a minimalizuje vypadávanie srsti.
  • Odhalí ranky, zápaly, hrčky, kliešte a iné parazity na koži psa, vďaka čomu skôr všimnete prípadný zdravotný problém.
  • Psíka (a niekedy aj majiteľa) upokojí a zmierni stres.
vycesavanie psa

Ako často by ste mali česať srsť psa?

Na frekvenciu česania môže vplývať viacero faktorov. Na jednej strane je to vek či stav srsti, na druhej strane napríklad pĺznutie. Napríklad malé šteniatka sa odporúča česať každý deň. Je to tak predovšetkým preto, aby si psík na česanie zvykol a nemal s ním v budúcnosti problém. Pri dospelých psoch závisí frekvencia česania predovšetkým od typu srsti. Ak máte doma krátkosrstého psíka, bude stačiť, ak mu srsť vyčešete raz týždenne.

U psíkov s hrubou srsťou bude vyčesávanie potrebné asi dva až trikrát do týždňa. Častejšie by ste sa vyčesávaniu mali venovať na jar a jeseň, kedy psíky pĺznu. Pokiaľ sa váš chlpáč pýši nádhernou dlhou srsťou, bude zrejme potrebné venovať jej patričnú pozornosť každý deň. Dlhá srsť má totiž tendenciu plstnatieť alebo vytvárať žmolky pripomínajúce dredy.

Ako správne vyčesať psa?

Možno si poviete, že nie je potrebný žiadny špeciálny návod, veď len vezmete hrebeň a češete. Avšak predsa len by ste sa mali držať určitého postupu. Ak chcete psíka vyčesať správne, postupujte nasledovne:

kefa na vycesavanie psa
  • Začnite česať na hlave. Postupuje jemne a citlivo, pretože pokožka na hlave psíka je jemná a citlivá. Pozor dávajte predovšetkým na oblasť očí a uší. Ak má váš havkáč dlhšiu srsť, ktorá mu „padá do očí“, prípadne ma fúzy, odporúčame srsť chytiť rukou pri korienkoch a rozčesávať od miesta, kde končia vaše prsty.
  • Pokračujte srsťou za ušami. Opäť srsť jemne chyťte rukou pri korienkoch a jemne rozčesávajte. Niekedy sa v tejto oblasti zvyknú tvoriť „dredy“, ak je to tak aj u vášho psa a žmolky nejdú rozčesať, opatrne ich odstrihnite.
  • Postupujte ďalej smerom od krku a prejdite na spodnú časť brucha. Ak má psík okolo krku a hrudníka takzvaný golier, použite hrebeň alebo kefu na podsadu. Spodnú časť brucha a oblasť genitálií vyčesávajte jemne a opatrne – opäť ide o oblasť s veľmi citlivou pokožkou. Dlhosrsté plemená majú často väčšie množstvo srsti aj na končatinách a akoby „ pod pazuchami“, aj tieto miesta je potrebné vyčesať.
  • Prejdite na srsť na bokoch a chrbte a češte "proti srsti", teda proti smeru jej rastu.
  • Celý proces vyčesávania ukončite v „zadných partiách“ psíka. Češte jemnejšie, prípadne siahnite po jemnejšom hrebeni, nakoľko ide opäť o oblasť s citlivejšou pokožkou.

Pomôcky na vyčesávanie psov

Ak je váš chlpáč zvyknutý na vyčesávanie, pravdepodobne má túto procedúru rád. Psíkom totiž pripomína hladkanie. Platí to však len v tom prípade, že sa o srsť staráte pravidelne. Predstavte si totiž, že by ste psíkovi mali rozčesávať zauzlenú, špinavú srsť – asi by to nebolo príjemné ani pre psíka, ani pre vás. Preto je vhodné, aby ste si s vaším miláčikom vytvorili určitú rutinu. Zaobstarajte si potrebné pomôcky a „hor sa do toho“.

Kefy a hrebene na česanie psa sú väčšinou dostupné v rôznych variantoch, a to v závislosti od veľkosti psa a v niektorých prípadoch aj od typu srsti. Vyberať si môžete z hrebeňov, kief, rukavíc a „hrablí“, ktoré vám pomôžu udržať srsť vášho miláčika krásnu a zdravú. Pozrime sa na jednotlivé pomôcky bližšie:

Rukavice na česanie psa

Rukavice na česanie psej srsti sú čoraz obľúbenejšie a niet sa čomu čudovať – pre psa predstavujú spojenie príjemného s užitočným. Vďaka tomu, že ide o rukavicu, psík si bude myslieť, že ho hladkáte. Vy však súčasne prečešete srsť a odstránite nečistoty, odumreté chlpy a rozčešete zamotané časti srsti.

Čo ešte môžete urobiť pre to, aby mal váš pes zdravú srsť?

Okrem pravidelného vyčesávania by ste nemali zabúdať ani na kúpanie a samozrejme správnu výživu. Zdravá srsť je totiž zrkadlom toho, že váš psík dostáva všetky potrebné živiny. Či už psa kŕmite kompletným krmivom alebo barfujete, je nesmierne dôležité, aby strava obsahovala správny pomer všetkých živín. Pokiaľ psík z nejakého dôvodu potrebuje väčší príjem živín, porozprávajte sa s veterinárom o vhodných doplnkoch stravy. Medzi obľúbené doplnky s pozitívnymi účinkami na psiu srsť patria:

Začínate s BARF stravou?

Pripravili sme pre vás článok, v ktorom sa dozviete, ako vypočítať kŕmnu dávku a čo všetko potrebujete pripraviť pred tým, ako psíkovi nasadíte BARF stravu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *