Tešíte sa, ako si vaše nové šteniatko donesiete domov? Nezabúdajte nato, že starostlivosť o šteniatko prináša aj kopec práce a starostí spojených s chovaním. Na druhej strane sa vám psík odvďačí oddanosťou a kamarátstvom na celý život. Bude to práve on, ktorý bude vždy zvedavo čakať za dverami vášho domu.
Ako si vybrať šteniatko?
Pri výbere šteniatka musíte zohľadniť viacero faktorov. Skúste sa zamyslieť nad vaším životným štýlom a premyslite si, čo od nového štvornohého kamaráta čakáte. Či má byť veľký alebo malý? Čistokrvný alebo zmiešaná rasa psa? Ďalšími rozhodujúcimi faktormi, ktoré treba zvážiť, sú potreby starostlivosti, cvičenia, potenciálne zdravotné problémy a temperament.
Ak ešte nemáte vybratého nového chlpáča, môžete si prezrieť stránky psích útulkov, kde si psíkov môžete vyhľadať podľa vami zvolenej kategórie a darovať domov jednému z nich. Pri výbere sa môžete obrátiť na zamestnancov alebo dobrovoľníkov, ktorí majú na starosti starostlivosť a výcvik daných psov. Každý adoptovaný pes, by mal mať svoj očkovací preukaz so všetkými podstúpenými očkovaniami.
Všetky základné očkovania, ktoré by malo šteňa podstúpiť sú: psinka, parvoviróza, infekčná hepatitída, parainfluenza, leptospiróza, besnota. Veterinár vám zostaví podrobný týždenný harmonogram očkovania, ktorý sa začína až od 8. týždňa po narodení.
Aké príslušenstvo zaobstarať pre nové šteniatko?
- Misky: psík bude potrebovať dve základné misky. Jedna bude na vodu a druhá na podávané krmivo. Pri výbere dbajte nato, aby miska bola stabilná a nebolo ju ľahké prevrhnúť, keďže šteniatka bývajú nemotorné.
- Pelech: je to miesto, kde bude chlpáč spať a odpočívať počas dňa. Veľkou výhodou je ak sa dá poťah odzipsovať. Vtedy sa len vyperie a psík ho bude mať zase čistý a vydezinfikovaný.
- Hračka: Psy stále radi niečo obhrýzajú alebo sa hrajú, preto by sa u vás doma nejaké hračky potulovať mali.
- Taška alebo prepravka: Vhodné najmä pre cestovanie alebo návštevu u veterinára.
Aký jedálniček pre šteniatko zvoliť?
Potrava, ktorá bude vášmu novému miláčikovi podávaná, má veľký vplyv na jeho budúce zdravie. Pri výbere jedla sú dôležité používané ingrediencie a zloženie samotných produktov. Ak stále váhate čo bude najlepšie, pri výbere potravy sa môžete informovať u veterinára. Väčšina krmív zvykne byť označená prívlastkom „Puppy“. Vtedy viete, že krmivo je určené pre šteňatá.
Z našich skúseností máme overenú značku mini granúl Farmina N&D, ktoré svojím obsahom zaručujú správnu výživu. Vaše šteniatko vyrastie pomerne rýchlo, a preto potrebuje veľa energie. Množstvo vitamínov v potrave je tiež potrebné na zdravý rast kostí a zubov.
Pri výbere dávajte pozor, pretože sa v krmivách môžu nachádzať aj nevhodné zložky akými sú: chemické konzervanty BHA, BHT. Ďalšie zložky, ktoré si treba všímať sú hydrolyzované bielkovinové koncentráty, ktoré sa pridávajú za účelom nahradenia množstva mäsa v krmive. V supermarketoch ich zvyčajne nájdete pod označením „Economy“.
Ako často kŕmiť šteniatko?
- vek šteniatka medzi 6 až 12 týždňom kŕmenie 4x denne
- vek šteniatka medzi 3 až 6 mesiacom 3x denne
- vek šteniatka medzi 6 mesiacmi až 1 rokom 2x denne
Pri dávkovaní vám môže pomôcť tabuľka na zadnej strane obalu krmiva. Je tam presná informácia, koľko gramov krmiva sa doporučuje na váhu šteniatka.
Mini granule od Royal Canin
Rast je najdôležitejšou fázou v živote vášho psa, kde sa imunitný systém stále vyvíja. Krmivo obsahuje patentovaný komplex antioxidantov, vrátane vitamínu E, ktorý podporuje obranyschopnosť rastúceho šteniatka. Obsahuje mini granule, ktoré sa ľahko hryzú. Vôňa aj chuť krmiva priťahuje aj tých najvyberavejších psíkov.
Superprémiové krmivo od značky Farmina N&D
Potrava od značky Farmina obsahuje vysoký podiel mäsa a živočíšnych zložiek. Tieto krmivá neobsahujú obilniny, ktoré sú vysoko alergénnou zložkou. Vysoký podiel ovocia, zeleniny a minerálnych látok podporujú zdravé trávenie.
Krmivo pre šteňatá od kanadskej značky ACANA
Krmivo pripravené v oceňovaných kuchyniach v Kanade. Acana puppy & junior prekypuje voľne chovanými kurčatami, vajcami z hniezdnych chovov, platesou lovenou vo voľnej prírode a na slnku zrejúceho ovocia a zeleniny. Značka zaručuje, že udrží vaše šteňa zdravé silné a spokojné.
Odkedy môže byť šteniatko vonku?
Ak ste si položili otázku, kedy môže šteniatko ísť mimo domova, odpoveď veterinárov znie: po dokončení plánovaného očkovania. Vtedy sa už môže stretávať s inými psami. Prvá vychádzka je veľmi dôležitá. Šteniatko si ju musí užiť, aby malo dôveru voči prechádzkam aj v budúcnosti. U nás si zo širokej škály farebných variácií môžete vybrať svoje prvé vodítko, ktoré pre vás bude pohodlné.
Ako a kedy začať s výcvikom psa?
Každé šteniatko sa učí rôznou rýchlosťou. Udržiavaním konzistentného režimu s kŕmením, zdriemnutím a hraním spôsobíte to, že sa šteniatko bude cítiť bezpečne a bude pripravené i schopné sa učiť. Vaše hravé šteniatko môžete začať trénovať, keď má aspoň 8 týždňov. Tréning by nemal byť príliš dlhý – stačí 10 minút denne. Nezabúdajte nato, že výcvik by mal vždy pre psíka skončiť radostne aby sa tešil na ďalší.
Kedy kúpať šteniatko?
Na otázku, kedy kúpať šteniatko, je najlepšie sa poradiť s veterinárom, keďže to závisí od jeho zdravotného stavu. Kúpanie šteniatka závisí aj od plemena a srsti. Väčšina veterinárov zvyčajne odporúča prvé kúpanie od 3 do 4 mesiacov, kde by malo mať absolvované všetky očkovania. Preto treba dbať na očkovací plán psa.
Aký bezstresový postup kúpania zvoliť?
- Spravte pekné miesto na kúpanie: predtým, ako prvýkrát okúpeme šteniatko, skúsme mu pomocou hier a hračiek vytvoriť príjemné miesto. Nechajme ho pár dní sa hrať aj v kúpeľni. Psík si tak zvykne, a z miesta v čase kúpania tak nebude prekvapený.
- Ukážte mu vodu: keď si šteniatko zvykne na miesto kúpania, začnite mu púšťať vodu. Pomaly si zvykne na zvuky a mokrú srsť. Dajte pozor na nastavenie vody. Nevyľakajte ho príliš studenou alebo horúcou vodou.
- Naneste šampón určený pre šteniatka a dôkladne opláchnite: šteniatka majú veľmi odlišnú kožu, a preto nemôžete použiť hocijaký šampón pre ľudí. Používaním ľudského šampónu vysušíte jeho pokožku a zanecháte ju zraniteľnou voči baktériám, parazitom a vírusom.
- Vysušte ho uterákom: zabaľte šteniatko do uteráka a hlavu nechajte odhalenú. Buďte veľmi jemní k jeho hlave a tvári. Po utretí nechajte psíka vytriasť srsť od zostávajúcej vody.
- Vyčešte srsť: zapletená srsť sa ľahšie češe, keď je suchá. Pomocou hrebeňa pre psov jemne prečešte srsť a dbajte nato, aby ste ju neťahali.
- Chváľte ho: na záver ho po kúpeli nezabudnite pochváliť ako to dobre zvládol. Odmeňte ho malým pamlskom, ktorý ho poteší.
Vhodné prípravky šampónov pre šteniatka od TropiClean
Pri výbere vždy dbajte nato, aby bol šampón bez mydla, a tak nemal vplyv na účinnosť antiparazitných prípravkov. Šampóny a prípravky od TropiClean Hypo-Allergenic s jemným kokosom sú prírodné a neobsahujú žiadne mydlo ani sulfáty.