Psy, Starostlivosť o psa

Ako pes prejavuje lásku? 8 znakov, že vás psík miluje

ako pes prejavuje lasku

Viete, čo majú spoločné najlepší priatelia a psy? Venujú vám neobmedzené množstvo lásky bez akýchkoľvek očakávaní. Ak ste milovníkom psíkov, pravdepodobne ste už zažili ten radostný pocit, keď sa vraciate domov k vášmu chlpatému spoločníkovi, plnému radosti a nekonečnej oddanosti. Áno, pes je skutočný majster v prejavoch lásky. Rovnako ako my, ľudia, aj psy prejavujú svoju emočnú smršť rôznymi zábavnými spôsobmi.

My vám teraz odhalíme tajomstvá jazyka lásky vášho psíka – od rozkošného švihnutia chvosta až po prejavy radosti, ktoré pre vás možno nebudú až tak príjemné. Keďže však ide o našich roztomilých chlpáčov, zrejme nie je nič, čo by neobmäkčilo vaše srdce a nedonútilo vás pousmiať sa. Kde teda začína a končí psia láska? A ako pes prejavuje lásku?

Vyskakuje na vás

Skákanie od radosti je azda tým najčastejším prejavom toho, že sa z vás psík teší a miluje vás. Vyskakovať môže napríklad keď sa vrátite domov, alebo hocikedy, keď sa rozhodne, že vás chce trochu „poľúbiť“. U menších psíkov problém asi nebude, horšie je to s tými väčšími, ktoré majú naozaj silu v labách. Tešeniu však zabránite len veľmi ťažko. Ak je vám váš psík ťažký, ale nechcete ho za tento milý prejav lásky karhať, sadnite si napríklad na stoličku, aby vás nezrútil.

preco pes vyskakuje

Časté vyskakovanie môže byť pre psa aj vyjadrením jeho dominancie. Vždy by však mal vedieť, že pán ste vy, a preto by ste ho mali naučiť, kedy prestať.

Vrtí chvostíkom

Vrtenie chvostom nemusí byť vždy prejavom náklonnosti. Ak sa však chvostík vášho chlpáča rozšvihá práve v momente, keď vás uvidí, jednoznačne ide o znak šťastia a lásky. Keď pes vrtí chvostom uvoľnene, je to prejav pohodlia, vzrušenia a nadšenia. Psík sa jednoducho teší, že ste mu nablízku.

Obtiera sa o vás

Aj keď sa obtierať zvyknú skôr mačky, niekedy to robia aj psíkovia. Opierajú sa o človeka, šuchcú sa pomedzi nohy, sklonia si hlavu na vaše plece, keď sedíte. Toto všetko sú prejavy lásky.

Pozor si dajte len na situácie, kedy sa o vás psík opiera z dôvodu nervozity alebo strachu. Vtedy môže aj skučať, triasť sa alebo mať stiahnutý chvost. V takýchto prípadoch by ste mali zistiť, čo jeho strach spôsobuje, príčinu odstrániť a psíka ukľudniť – napríklad hrou či škrabkaním.

Pozerá sa vám priamo do očí

Ak s vami psík dlho udržuje očný kontakt a pozerá sa vám priamo do očí, je to znak, že vám dôveruje, miluje vás a cíti sa pri vás bezpečne. Keď sa na vás pes pozerá, v jeho mozgu sa uvoľňuje hormón oxytocín, známy aj ako „hormón šťastia“. Rovnaký hormón sa vyplavuje napríklad u matiek, keď držia svoje dieťa.

Oblizuje vás

Olizovaním vám chce dať pes najavo, že sa o vás stará. Vyjadruje tým náklonnosť, lásku a starostlivosť. Pokiaľ vám to nie je príjemné, vyhraďte mu na oblizovanie aspoň jedno miesto na tele – napríklad ruku či nohu. Ak mu oblizovanie úplne zakážete, mohol by sa uraziť či dokonca zosmutnieť. Veríme však, že až takého drama-psíka doma mať nebudete.

preco pes oblizuje

Pes za vami stále chodí

Motká sa vám stále pod nohami? Neustále vás nasleduje a dožaduje sa pozornosti? Ide o znak, že vás psík miluje. Chce byť stále vo vašej blízkosti a zdieľať s vami všetko, čo robíte. Aj keď to už niekedy môže byť otravné, musíte si uvedomiť, že v podstate len túži po vašej spoločnosti.

Chce s vami spať či leňošiť

Pes, ktorý si k vám ľahne, keď sa chystáte spať alebo oddychovať, vám dáva najavo 2 veci:

  • Cíti pri vás pocit bezpečia. Neskonale vám dôveruje, pretože je ochotný uvoľniť sa a zaspať pri vás.
  • Zároveň vás ochraňuje, keď sa rozhodnete zaspať vy. Tým vám chce povedať, že vás má rád, cíti sa s vami dobre a chce si vás strážiť.

Nechá vám svoju hračku

Psy svoju lásku k vám prejavia aj tak, že vám nechajú darček. Pýtate sa, aký darček vám pes môže nechať? No predsa niečo, čo je pre neho dôležité a obľúbené. Zväčša ide o hračku či dokonca peliešok. Pokiaľ vám psík prinesie svoju hračku, je to znak, že vás chce obdarovať a potešiť. Psíky takéto gestá robia najmä vtedy, keď cítia, že ste smutní a trápite sa. Vtedy okrem mojkania zvyknú svojmu majiteľovi aj niečo „podarovať“.

Ako svoju lásku najlepšie prejavíte psíkovi vy?

icon hra so psom

Fyzický kontakt

icon prechadzky so psom

Spoločný čas

icon pochvala psa

Zaslúžená pochvala

icon krmenie psa

Chutný pamlsok

No a čo opačne? Na psíkov vám zaberú 4 veci: kontakt, čas, pochvala a pamlsok. Asi už tušíte, kam mierime, no poďme si to predsa len trošku rozobrať. Psíky sú kontaktné zvieratká. Milujú hladkanie, škrabkanie a množstvo z nich dokonca aj túlenie. Práve takýmito jednoduchými gestami svojmu miláčikovi ukážete, že ho skutočne milujete.

Čo môžete urobiť ďalej? Tak ako u človeka, aj u psa najlepšie zafunguje to, keď sa mu budete venovať. Strávte s ním plnohodnotný čas – či už pri hre, prechádzke alebo len tak, pri leňošení. Mal by vedieť, že tento čas je vyhradený práve jemu a že mu venujete všetku svoju pozornosť. Ak spraví niečo dobré, nezaháľajte a pochváľte ho. Pes dokáže vnímať zmenu tónu vášho hlasu, čo znamená, že rozpozná, keď ho pochválite.

A čím ho, okrem dobrého slova, pochválite? Samozrejme chutným pamlskom. Nie je tajomstvom, že psy sú veľkí gurmáni, respektíve veľkí jedáci. Najviac sa mu zavďačíte, ak si pre neho pripravíte chutnú odmenu. Ak teda máte práve pri sebe svojho štvornohého chlpáča, pohodlne sa usaďte, vezmite si do ruky nejaký dobrý pamlsok a trošku sa s ním pomaznajte. Uvidíte, že bude šťastný nie len on, ale aj vy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *