S príchodom jesene sa mnohí z nás chcú vyhnúť chrípke, prechladnutiu a iným ochoreniam spojeným s ochladením a sychravým jesenným počasím. Najčastejšie siahame po rôznych doplnkoch na podporu imunitného systému. Ako je to však u našich domácich miláčikov? Aj ich imunita potrebuje totiž naštartovať, aby mohla psíka či mačku dostatočne chrániť. Prečítajte si, ako vplýva strava, pohyb a psychická pohoda na obranyschopnosť zvieratka a zistite, ako mu môžete pomôcť zostať zdravým.
Imunita psa a mačky – ako ju podporiť?
Imunita u zvierat funguje rovnako, ako u ľudí. Je to obranný systém, ktorým sa organizmus chráni pred infekciami, baktériami a vírusmi. Na to, do akej miery je zvieratko schopné sa pred ochoreniami brániť, vplýva jeho celkový zdravotný stav, dedičnosť a ďalej faktory súvisiace s jeho „životným štýlom“. Možno vás to teda prekvapí, ale na imunitu zvieraťa vplývajú aj:
- strava,
- aktivita,
- stres,
- hygiena,
- a iné.
Pozrime sa na jednotlivé faktory podrobnejšie.
Kvalitné krmivo a vyvážená strava u psov a mačiek
Strava je základ, a to v mnohých smeroch. Vplýva na zdravie, spokojnosť a tiež dobrú náladu psa i mačky. Potrava by mala byť pestrá, vyvážená a mala by obsahovať všetky dôležité látky v potrebnom množstve, čiže bielkoviny, tuky, vitamíny, minerály aj zdravé sacharidy. Pozor by si mali dať hlavne chovatelia, ktorí zvieratá kŕmia “čím príde” alebo zvyškami z ľudského jedla. V takomto prípade nedokážu vyhodnotiť, či zviera dostalo všetky potrebné živiny.
Ak psíka alebo mačičku kŕmite kompletným krmivom, máte to o niečo jednoduchšie. Kompletné krmivá sú totiž poväčšine pripravované presne tak, aby pokryli potrebné živiny a dodali zvieratku presne to, čo potrebuje.
Krmivá pre psíky nájdete vo forme granúl, konzerv, rôznych paštét, vaničiek, kapsičiek, salám a samozrejme pamlskov so zložením obohateným o vitamíny, minerály a tie správne živiny. Mnohé krmivá sú rozdelené podľa veľkosti, rasy, veku a dokonca zdravotného stavu psa, takže vášmu miláčikovi môžete vybrať presne to, čo naozaj potrebuje.
Práve mačky bývajú častejšie kŕmené zvyškami od stola. To však rozhodne neprospieva ich zdraviu. Krmivá pre mačky za tými pre psíky nijako nezaostávajú, a to ani výberom, ani zložením. Tak isto máte na výber zo širokého spektra krmiva vo forme granuliek, kapsičiek, vaničiek a podobne. Pozrite si napríklad:
Aktivita a jej vplyv na imunitu
Na to, že so psíkom musíte ísť niekoľkokrát denne von, aby sa vyprázdnil, ste si zrejme už zvykli. Pre jeho imunitu je však dobré aj to, keď s ním párkrát do týždňa vybehnete na dlhšiu prechádzku. Na jednej strane sa psík dostáva do kontaktu v okolitým prostredím, čo jeho imunitu „motivuje“, aby bola v strehu, na druhej strane sa stáva otužilejší, a to mu pri poklese teploty môže prísť tiež vhod.
Mačky síce nepotrebujú toľko pohybu ako väčšina psíkov, ale nejakú tú aktivitu by počas dňa vyvinúť mali. Tie mačičky, ktoré majú k dispozícii výbeh, sa počas dňa zvládnu prebehnúť, zahrať aj vyšantiť. Ak je však mačka celý deň zavretá len doma, mali by ste:
- jej umožniť aktivitu doma, ideálne pomocou domčekov na lezenie, škrabadiel a podobne.
- ju vyvenčiť. Možno sa niektorí ľudia pri pohľade na mačku na vodítku začudujú, ale naozaj nejde o nič nezvyčajné. Pre mačičky sa však neodporúča použitie klasického obojku. Majú totiž oproti psíkom krehkejšie kosti a pri prudkom potiahnutí by im obojok mohol ublížiť. Siahnite po špeciálnom postroji pre mačky, vďaka ktorému ju vyvenčíte bezpečne a bez problémov.
- sa jej venovať. Po príchode z práce sa s mačkou zahrajte. Pomôcť vám môžu rôzne hračky, vďaka ktorým sa do sýtosti vynaháňa, zahrá a vyblázni.
Hygiena zvieracieho príbytku
Psie búdy, pelechy i mačacie domčeky na záchodíky je potrebné pravidelne čistiť. Pokiaľ totiž zvieratko trávi čas v pelechu plnom plesní, mikróbov, rôznych parazitov, baktérií a iných mikróbov, jeho zdraviu to rozhodne neprospeje a v niektorých prípadoch môže spôsobiť zdravotné ťažkosti aj vám. Hygiena preto jednoznačne patrí k prevencii oslabenej imunity – zdravý psík má predsa len lepšiu imunitu, než ten chorý.
Doplnky stravy na imunitu a starostlivosť o mačku a psa
Pokiaľ zvieratko neprijíma dostatok vitamínov, minerálov a potrebných látok v strave, prípadne má na základe nejakého ochorenia zvýšenú potrebu určitých látok, môžete mu podávať rôzne výživové doplnky. Doplnky vyberajte na základe odporúčania veterinára, prípadne po dôkladnom preštudovaní zloženia, dávkovania a ostatných informácií na obale doplnku. Prečo?
Niektoré prípravky sú určené pre zvieratká s konkrétnym zdravotným problémom, iné sa zas delia podľa veku, váhy či dokonca rasy psíka. Rozhodne nikdy psíkovi ani mačke nedávajte vitamíny a doplnky určené pre ľudí, mohli by ste im viac uškodiť než pomôcť.
Tip na záver: Nezabúdajte na probiotiká
Aj u zvieratiek platí, že 80% ich imunitného systému sa nachádza v črevách. Preto by ste nemali zabúdať na zdravie tráviacej sústavy. Samozrejme, že pokiaľ zvieratko papá zdravú a vyváženú stravu, má dostatok pohybu a netrpí žiadnym vážnym ochorením, je zrejme aj jeho trávenie v poriadku. Avšak pri črevných ťažkostiach, užívaní antibiotík, strese a iných ťažkostiach môže byť črevná mikroflóra mačky alebo psa narušená, čo môže spôsobiť oslabenie imunitného systému a zvýšenú náchylnosť na ochorenia. S tým zvieratku pomôže užívanie probiotík.