Krásne zimné počasie nás často láka von, ísť sa poprechádzať a pokochať sa zasneženými ulicami, lúkami či lesmi. Aj pre našich domácich miláčikov je sneh skvelým lákadlom. Nabáda ich poriadne sa vybehať, vyšantiť a vyváľať v mäkkej bielej snehovej perinke. S tým sa však spája nielen kopa zábavy, ale aj určité riziko.
Psík, hlavne menšieho plemena, môže prechladnúť, môžu sa mu urobiť omrzliny, prípadne mu hrozí poranenie labiek. Ako by ste sa teda mali na prechádzky so psom v mrazivých dňoch pripraviť a čo by ste mali vedieť ešte pred tým, než sa vydáte von?
Ako na prechádzky so psom v zime?
Prechádzky so psom môžeme rozdeliť na 2 typy – klasické venčenie a dlhšie prechádzky. Pri venčení sa so psíkom zvyčajne kúsok prejdeme a necháme ho „urobiť, čo treba“. Niekoľkokrát do týždňa si ale každý chlpáč zaslúži dlhšiu prechádzku, na ktorej sa poriadne vybehá a vyšantí na čerstvom vzduchu. Práve v zime sa však vo všeobecnosti neodporúča pobyt psíka vonku na chlade príliš predlžovať.
Predovšetkým psíky zvyknuté na vyhriaty domov, teplo a sucho vášho domu či bytu, sú náchylnejšie na rôzne úskalia mrazivého zimného počasia. Sú totiž menej otužilé a teplotný rozdiel medzi vnútrom a vonkajším prostredím je pre nich oveľa výraznejší. Ak váš pes trávi väčšinu času vonku, bude pravdepodobne na zimu pripravený o niečo lepšie. Ani pri ňom však nesmiete prípravu na dlhší výlet zasneženou krajinou podceňovať.
Ktoré psy potrebujú pred zimou ochrániť najviac?
Asi vám nemusíme hovoriť o tom, že nie je psík ako psík. Niektoré psy sú väčšie, iné sú menšie. Líšia sa tiež dĺžkou, hustotou a kvalitou srsti. Okrem toho je samozrejme rozdiel aj medzi šteniatkom, dospelým psom a psím seniorom. Zabúdať by sme navyše nemali ani na zdravotný stav zvieraťa. Ten zohráva pri jeho odolnosti veľmi podstatnú úlohu.
Na chlad sú náchylnejšie predovšetkým:
Šteniatka
Psí seniori
Malé psíky
Psy s krátkou srsťou
Chorľavé psíky
Ako psa v zime chrániť?
Ochrana psíka pred mrazivým počasím počas prechádzok spočíva v troch, vcelku jednoduchých, krokoch:
- Príprava pred samotnou prechádzkou – ošetrite mu labky ochranným krémom, prípadne mu nasaďte oblečenie alebo psie topánky.
- Opatrenia na prechádzke – nezdržujte sa so psíkom vonku príliš dlho. Prechádzajte sa s ním čo najmenej po cestách a chodníkoch posypaných soľou.
- Starostlivosť po príchode z prechádzky – psíka starostlivo osušte, skontrolujte mu labky a v prípade potreby ich očistite a ošetrite vhodným prípravkom.
Krém na psie labky vám pomôže s ochranou i ošetrením
U psíkov sú na poranenia náchylnejšie lysé časti tela, nie sú totiž chránené hrubou zimnou srsťou. Patrí sem ňufák, vankúšiky labiek, konce uší či chvosta. Labky sú vo väčšom riziku, nakoľko sú v kontakte s drsným povrchom. V zime im poranenia môže spôsobiť agresívna posypová soľ, drobné skalky či čiastočky zľadovateného snehu. Labky ochránite špeciálnymi papučkami alebo topánkami pre psy, no veľkej obľube sa tešia aj krémy na psie labky.
Balzamy na psie labky obsahujú zložky, vďaka ktorým sú vankúšiky labiek nielen chránené, ale aj ošetrené a hydratované. Labky vášho štvornohého priateľa by ste mali natierať pred prechádzkou a aj po návrate domov – samozrejme až po tom, ako ich očistíte a osušíte.
Skvelou pomôckou sú tiež čistiace vlhčené obrúsky. Zídu sa vám nielen doma, ale aj vonku, napríklad v prípade, že psík do niečoho skočí a labky si veľmi zašpiní.
Topánky pre psy môžete vziať aj na prechádzku
Niektorí sa možno nad predstavou psa v topánkach pousmejú. Ide však o veľmi šikovné pomôcky, ktoré psíka chránia pred chladom, nebezpečným terénom a tiež horúcimi povrchmi chodníkov a ciest v lete. Existuje mnoho značiek a ešte viac rôznych typov topánočiek a ponožiek pre psov, stačí len vybrať tie najlepšie pre vášho štvornohého priateľa.
Ak si psík labku náhodou poraní, môžete siahnuť po ochranných nylonových topánočkách, ktoré ranu chránia pred podráždením, zanesením infekcie a podobne. Ak hľadáte „topánočky na doma“, zaobstarajte havkáčovi ochranné protišmykové ponožky. Sú vhodné pre starších psíkov, psov s ochoreniami kĺbov a chrbta.
Oblečenie pre psov na zimu
Kombinácia chladu a vlhkosti je častou príčinou prechladnutia a iných zdravotných ťažkostí, a to nielen u nás ľudí, ale aj u našich domácich miláčikov. Vášho psa však dokáže ochrániť vhodne zvolené oblečenie pre psov. Ak sa chystáte na dlhšiu prechádzku či výlet v mrazivom zimnom počasí, oblečte psíkovi bundičku.
Bunda do vlhkého počasie by mala byť vyrobená z nepremokavého materiálu. Ak by ste chlpáčovi obliekli napríklad sveter, veľmi rýchlo by navlhol a psa by nepríjemne chladil. To by mohlo spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácia. Kvalitná nepremokavá bunda však splní viac funkcií – psíka zohreje a zároveň ho ochráni pred vlhkosťou, vetrom aj snehom.
Okrem teplého oblečenia a starostlivosti o labky, pomôže vášmu miláčikovi zvládnuť zimu aj silná imunita a dostatok vitamínov. Tie zvieraťu zabezpečíte pomocou kvalitného krmiva a doplnkov stravy. Zdravý psík je totiž omnoho odolnejší a jeho telo má dostatok energie a všetkých živín na to, aby ho zahrialo.