Leto so sebou prináša dlhé a svetlé dni, ktoré psy zbožňujú, pretože sa môžu hrať dlhší čas vonku. Letné počasie je typické vysokými teplotami, ktoré psy niekedy nezvládajú. Okrem zábavy, ktorú si užívate so svojim chlpáčom vonku, je dôležité myslieť aj na jeho zdravie a bezpečie. Horúce dni môžu psom spôsobiť úpal, dehydratáciu či popálenie labiek. Pripravili sme pre vás hlavné body starostlivosti o psa v horúcich letných dňoch.
Zabezpečte psíkovi dostatok vody
Psy sú oveľa viac smädní ako ľudia. Dehydratácia psa je v letnom období veľmi častá. Pozorované znaky pri dehydratácii sú suché ďasná a nadmerné slintanie. Nezabúdajte tak vždy kontrolovať stav vody v miske psa, prípadne kúpiť jednu navyše, a mať tak pre psa dostatočnú zásobu pitnej vody. Počas horúcich dní sa odporúča kŕmenie mokrým krmivom, ako sú napríklad konzervy, kapsičky či vaničky pre psov. Mokré krmivo obsahuje niekedy až 80% vlhkosť. Podávaním mokrého krmiva psíkovi zvýšite príjem tekutín počas dňa.
Plánujte svoje prechádzky
Vyhnite sa prechádzkam okolo obeda a poobede, kedy je slnečné žiarenie najsilnejšie. Premyslite si aj intenzitu prechádzky. V horúcich dňoch radšej svojho psíka netrénujte a nechajte mu čas na dlhší oddych. Najlepším miestom na prechádzku bude najbližší park, či prechádzka v lese medzi stromami. Ak sa vydáte na prechádzku, nezabudnite zobrať prenosnú cestovnú misku alebo fľašu, z ktorej vášmu chlpáčovi dáte v parku napiť.
Chráňte labky svojho psa pred horúcim povrchom
Asfaltové chodníky, po ktorých sa často vyberiete na prechádzku so svojím psom, môžu spôsobiť psíkovi nepríjemné zranenie. Ako sa presvedčíte, či je asfalt veľmi horúci? Jednoducho sa ho dotknete. Najistejšie ale bude, ak sa budete pohybovať po trávnatých chodníkoch alebo v tieni.
Nikdy nenechávajte psíka v aute
Psy, ako aj deti, sa v aute nemôžu nechávať bez dozoru. Niekto si môže myslieť, že pár minút v aute nemôže nič chlpáčovi spôsobiť. Je však na veľkom omyle. Auto sa v horúčave veľmi rýchlo nahreje, a úpal u psov v takto rozohriatom aute môže nastať za menej ako 10 minút. Zvážte preto každú cestu so psíkom v aute. Najlepšie spravíte, ak vášho chlpáča necháte počas horúcich dní v pokoji domova.
Ako je to so strihaním psa v lete?
Pes by sa počas leta nemal holiť dohola ani na veľmi krátku srsť. Pravdepodobne si myslíte, že by to pre neho bolo najlepšie riešenie. Nie je to tak. Srsť domáceho maznáčika je prispôsobená tak, aby v lete chladila a v zime ho zase hriala. Môžete mu srsť upraviť, no ponechajte aspoň nejakú dĺžku chlpov, ktorá mu ochráni pokožku pred spálením.
Ako spoznáte, že je pes prehriaty?
Na rozdiel od ľudí, ktorí svoju teplotu v horúcom lete znižujú potením sa, je to u psov úplne inak. Psy a mačky sa ochladzujú tým, že pijú veľa vody, dýchajú s väčšou intenzitou, často s vyplazeným jazykom. Majte zvýšenú pozornosť, ak u psíka spozorujete tieto znaky:
- Ťažké dýchanie
- Suché alebo červené ďasná
- Husté slintanie
- Zvracanie
- Hnačka
- Nervozita
Ako správne schladiť psíka, keď je prehriaty?
Na schladenie domáceho miláčika choďte vždy postupne. Nespôsobíte mu tak šok. Naše rady na okamžité ochladenie vašich chlpáčov sú:
- Namočte mu labky, potom bruško, chrbát, krk, hlavu, a potom uvidíte, ako sám skočí do rybníka alebo bazéna.
- Ak sa ho rozhodnete osprchovať, nepoužívajte nikdy ľadovú vodu. Pri sprchovaní postupujte rovnako pomaly.
- Ideálnym pomocníkom na ochladenie sú špeciálne chladivé podložky. Pevný povrchový materiál pred použitím vložíte do chladničky. Ak práve nemáte takúto podložku poruke, môžete použiť mokrý uterák, ktorý tiež necháte na nejaký čas v chladničke.
- Použiť môžete aj chladiace hračky pre psov. Ak neviete zohnať špeciálne hračky, ktoré sa naplnia vodou, môžete využiť obyčajné gumené, ktoré dáte na chvíľu vychladiť, a psík tak bude mať zábavu a chladenie naraz.
Ak sa vám ani po týchto radách psíka nepodarilo schladiť, ihneď vyhľadajte veterinára, ktorý vám pomôže dať psíka do poriadku.