Citlivé trávenie trápi oveľa viac psov, ako by ste si možno mysleli. U mnohých ide o nezistený problém, ktorý majitelia prehliadajú, alebo jeho príznaky pripisujú pažravosti psa. Nielen gastrointestinálne, no aj dermatologické príznaky na koži či zmena správania však môžu poukazovať na to, že pes má citlivé trávenie alebo potravinovú alergiu a nesedí mu strava.
Jedinou liečbou tohto problému je úplne vylúčiť alergén zo stravy. Psovi je potrebné podávať len krmivo, ktoré konkrétny alergén nebude obsahovať. Dnes to však už nie je žiadny veľký problém. Na trhu nájdete množstvo hypoalergénnych granúl aj konzerv, určených pre citlivé psie bruško. Nemusíte sa pritom báť, že by pes o niečo prišiel. Tieto krmivá sú rovnako chutné a výživné ako bežné granule. Rozdielom je len fakt, že neobsahujú ťažšie stráviteľné zložky alebo potenciálne alergény.
Ako sa citlivé trávenie u psov prejavuje?
Potravinová alergia sa zväčša objaví už v prvom roku života psa. Citlivosť je založená na tom, že jeho organizmus nedokáže dostatočne stráviť niektorú zo živočíšnych či rastlinných bielkovín obsiahnutých v strave. V dôsledku toho potom na alergén reaguje alergickou reakciou, ktorá sa môže prejaviť ako:
- Tráviace ťažkosti
- Plynatosť a vetry
- Zvracanie
- Hnačky alebo naopak zápcha
- Nafúknuté a na pohmat tvrdé alebo bolestivé brucho
- Apatia a únava
- Strata temperamentu a chuti do hry alebo iných aktivít
- Zmeny na koži alebo nadmerné svrbenie kože
- Vypadávanie srsti, matná a zle vyzerajúca srsť
- Zápaly vonkajšieho zvukovodu
- Ochorenie pečene či pankreatitída
Ako trávenie u psov prebieha? Začína sa v žalúdku. Tu sa po príchode potravy uvoľňujú tráviace enzýmy, ktoré potravu začínajú spracovávať. Živiny sa potom vstrebávajú cez bunky tenkého čreva. Prebytočný a nestrávený „odpad“ sa prepraví cez hrubé črevo a vylúči sa von. Pokiaľ má pes problém stráviť určitú zložku potravy, ostáva v črevách kvasiť. To môže narušiť črevnú mikroflóru. No a keďže práve v črevách sa nachádza najväčší počet imunitných buniek, môže to ovplyvniť aj imunitu a viesť k ďalším problémom.
Ktoré látky v krmivách môžu psom spôsobovať tráviace problémy?
Pšenica – lepok
Niektorá zo živočíšnych bielkovín
Sója
Vajcia
Kravské mlieko
Konzervanty
Pokiaľ u psíka dlhodobo pozorujete tráviace ťažkosti, je nutné navštíviť veterinára. Ten psovi odoberie krv a vykoná vyšetrenie, na základe ktorého bude vedieť určiť, čo konkrétne spôsobuje citlivosť. Pomôže vám s úpravou jedálnička, prípadne odporučí konkrétne krmivo, vhodné aj pre citlivé trávenie. Zlepšenie zdravotného stavu psíka by sa malo prejaviť do pár dní od eliminácie dráždiacej látky z jeho stravy.
Čo obsahujú hypoalergénne krmivá určené pre psy s citlivým trávením?
Špecifikom týchto krmív býva:
- Limitované množstvo zdrojov proteínov (bielkovín). Vďaka tomu je krmivo ľahko stráviteľné a redukuje riziko vzniku potravinových alergií.
- Nulový obsah obilnín s lepkom. Lepok totiž často býva dôvodom intolerancie.
- Kombinácia živín pre podporu zdravej kože. Látky ako biotín, niacín, zinok, kyselina linoleová či kyselina pantoténová priaznivo pôsobia na kožnú bariéru, čím posilňujú pevnosť a zdravie kože.
- Pridané omega 3 mastné kyseliny EPA a DHA. Zmierňujú alergické kožné reakcie a zlepšujú kvalitu srsti, kože a pazúrov.
Kompletné krmivá pre psíky s citlivým trávením musia mať hypoalergénne zloženie. Bývajú označené názvami ako SENSITIVE či SENSIBLE. Obsahujú precízne vybrané zdroje živín, aby boli ľahko stráviteľné, podporovali rovnováhu tráviaceho traktu a zároveň psovi poskytli všetky látky potrebné pre zdravý a aktívny organizmus.
Ktoré krmivá sú vhodné pre psy s citlivým trávením?
Krmivá pre psy s citlivým trávením rozdeľujeme na 2 typy:
- štandardné krmivá prispôsobené pre citlivé zažívanie,
- veterinárne diéty schválené a odporučené veterinárom.
Krmivo vyberajte najmä podľa plemena vášho psíka, jeho chuti a prípadne podľa ďalších pridružených problémov. Na výber máte napríklad z nasledovných krmív: