Adopcia zvieratka z útulku sa stáva čoraz populárnejšou. Ľuďom už menej záleží na konkrétnej rase a vzhľade zvieraťa, a skôr v ňom hľadajú priateľa a parťáka na život. Okrem toho, že adopciou získate verného štvornohého priateľa, však určite ide o dobrosrdečné gesto. Vďaka adopcii totiž uvoľníte v útulku miesto pre ďalšie zvieratko, ktoré by možno inak muselo byť utratené alebo nechané napospas osudu.
Zvieratká z útulku, takzvaný útulkáči, vedia byť naozaj vďační, verní a tešia sa zo života. Adopcia domáceho miláčika však znamená zodpovednosť. Nejde len o pravidelné kŕmenie a zdravotnú starostlivosť – domácemu miláčikovi totiž musíte venovať svoj čas. Ak chcete mať doma zdravé, spokojné a šťastné zvieratko, je potrebné venovať mu veľa pozornosti aj lásky. Ak ste na to pripravený a adopciu zvažujete, čítajte ďalej. Zoznámime vás s postupom adopcie zvieratka z útulku a upozorníme vás na fakty, ktoré by ste si mali pred adopciou rozmyslieť.
Ako prebieha adopcia zvieratka z útulku?
- Vyberte si útulok alebo konkrétne zvieratko. Databázu útulkáčov nájdete aj online, napríklad na:
Ak nechcete po zvieratko cestovať ďaleko, po chvíľke googlenia určite objavíte aj útulok v blízkosti vášho bydliska.
- Oslovte útulok a dohodnite si návštevu. Pokiaľ máte vybrané konkrétne zviera, informujte sa, či už nie je pre niekoho rezervované, prípadne aká je jeho povaha.
- Strávte so zvieratkom pár chvíľ. Len tak zistíte, či medzi vami „preskočí iskra“ a budete mať medzi sebou vzájomný rešpekt a porozumenie.
- Ak ste pre adopciu pevne rozhodnutý a splníte podmienky útulku, pristúpite k podpisu adopčnej zmluvy.
- Na záver si psíka či mačičku zoberiete domov a začnete spolu novú kapitolu vašich životov.
Aké sú podmienky adopcie psa či mačky z útulku?
Z pohľadu útulku musíte vy, ako „adoptívny rodič“, najprv splniť určité podmienky. Patria sem napríklad:
- Minimálny vek pre adopciu, ktorý je 18 rokov.
- Podpis zmluvy o adopcii.
- Platba adopčného poplatku. V závislosti od útulku to môže byť od 50 do 100 €. Niekomu sa to môže zdať vysoké, no tento poplatok už zahŕňa vakcináciu, odčervenie, odblšenie, kastráciu aj čip.
- Priniesť si v deň preberania psíka vlastný obojok, vodítko alebo prepravku do auta.
- Každý útulok má svoje vlastné adopčné podmienky. Niektoré útulky kontrolujú prostredie, do akých zviera adoptujete. Ide o preventívny a naozaj dobrý krok, vďaka ktorému si pracovníci útulku overia, v akých podmienkach bude zviera žiť.
Ako si vybrať vhodného útulkáčika?
Z vášho pohľadu bude najdôležitejší výber toho „správneho“ miláčika. Aj keď sú všetky zvieratká úžasné, výber vhodnej povahy a temperamentu zvieraťa je veľmi dôležitý. Jeho vzhľad by mal byť až na druhom mieste. Čím sa pri výbere zvieraťa z útulku riadiť a čo zvážiť?
- Váš životný štýl: Ste skôr pohodlný alebo aktívny typ? Hľadáte pokojného miláčika na leňošenie, alebo aktívneho parťáka na dlhé prechádzky či dokonca na šport? Tieto otázky by mali byť pri výbere vhodného zvieratka rozhodujúce, nakoľko zviera by sa k vám malo povahou aj „aktívnosťou“ naozaj hodiť.
- Vek zvieraťa: Chcete psíka či mačičku vychovávať od malička, alebo radi vytvoríte láskyplný domov aj pre zvieracieho seniora? Vek zvieraťa potom veľmi úzko súvisí aj s vaším životným štýlom.
- Rodinné zázemie: Toto je dôležitý fakt na zváženie najmä v prípade, že máte malé deti. Niektoré zvieratá nemusia dobre znášať hlučné a šantivé deti.
- Podmienky, ktoré mu viete poskytnúť: Bude zvieratko vo vnútri alebo vonku? Máte čas venovať sa mu pravidelne? Týmto faktom prispôsobte aj svoj výber.
- Vaše chovateľské skúsenosti: Posledná, ale pri útulkáčikoch rozhodne veľmi dôležitá otázka: Aké sú vaše chovateľské skúsenosti? Ste ostrieľaní chovateľ, ktorí zvládne aj tvrdohlavého či agresívnejšieho psa s náladami? Alebo ste v chovateľstve nováčik a na začiatok hľadáte prítulnú mačičku či poslušného psíka? Rozhodne by ste nemali preceniť svoje schopnosti.
Ako si podľa týchto otázok nájsť štvornohého priateľa? Mačka alebo starší a pokojnejší pes bude vhodný pre seniorov prípadne ľudí, ktorí nie sú až tak aktívny. Naopak energický pes bude šťastný v rodine či u človeka, ktorý vedie aktívny život. K deťom by ste mali vybrať mierumilovné a pokojné plemená bez traumy. Detská energia a huncútstvo by u psa alebo mačky s traumou mohli vyvolať agresívne správanie.
Čo si zistiť o zvierati, ktoré chcete adoptovať?
- Aký je príbeh zvieraťa?
- Ako dlho je v útulku, ako sa tam dostalo, čím si v minulosti prešlo?
- Ako sa zviera správa keď je samo, v kontakte s inými zvieratami, deťmi či dospelými?
- Aká je povaha a temperament zvieraťa?
- Aký je zdravotný stav zvieraťa? Lieči sa na nejaké ochorenia?
Riziká a výhody adopcie zvieraťa z útulku
Najväčším rizikom zvieraťa z útulku môže byť jeho správanie. V útulkoch sa totiž nachádzajú aj týrané či túlavé psy, ktoré môžu vykazovať známky bojazlivosti, agresivity, neposlušnosti alebo hyperaktivity. U mačiek sa zase neprimerané správanie preukazuje špinením v byte, bojazlivosťou a ničením vecí.
Nemusíte sa však báť – útulok vás vopred upozorní na správanie zvieraťa a možné riziká spojené s jeho chovom. Pracovníci útulkov už majú všetky zvieratká dobre odpozorované a vedia, ktoré patria len do rúk skúsených chovateľov. Pracovníci útulku si vždy budú zisťovať informácie aj o vás, aby vám vedeli poradiť, ktorý psík či mačička sa k vám bude hodiť.
Výhodou adopcie zvieratka z útulku je naopak fakt, že pomáhate zvieraťu v núdzi. Útulkáči bývajú veľmi vďační a verní spoločníci. Ak sa k nim budete správať s rešpektom a láskou, stanú sa vašimi najlepšími priateľmi. Výhodou je nepochybne aj rýchlosť jednania a cena, ktorá je v porovnaní s kúpou čistokrvného psa skutočne zanedbateľná.