O psoch sa hovorí ako o najvernejších priateľoch ľudí. Čakajú, kým sa vrátite z práce, a potom s vami chcú tráviť každú jednu minútu. Pokiaľ máte doma svojho štvornohého miláčika, určite budete súhlasiť, že veľa času trávite v jeho tesnej blízkosti. Aj preto je veľmi veľká pravdepodobnosť, že budete práve vy prvá osoba, ktorá si všimne, keď psíkovi začne nepríjemne zapáchať z papuľky. Spočiatku môže ísť len o slabší zápach, pri ktorom si možno poviete, že to nič neznamená. Nemusí to byť však tak úplne pravda. Prečítajte si, čo zápach z papule psa spôsobuje a prečo by ste ho mali riešiť už v začiatkoch.
Čo spôsobuje zápach z papule u psa?
Zápach z úst nemusí byť vždy závažným problémom. Niekedy sa môže stať, že psík len skonzumoval niečo, po čom jeho dych práve nevonia. Môže ísť napríklad o niektoré druhy krmiva či iných pochutín. V týchto prípadoch však zápach nebýva až taký intenzívny a čo je hlavné, je len krátkodobý. Problém nastáva vtedy, ak zápach nemizne, prípadne sa zhoršuje. V takom prípade môže ísť o zdravotné ťažkosti, napríklad pokazené zuby, infekciu ďasien či problémy s trávením.
Dentálne zdravie u psov
Tak ako u ľudí, aj u psíkov sa zápach z úst spája najčastejšie s dentálnym zdravím. Ústna hygiena, stav zubov a zdravie ústnej dutiny, to všetko sú faktory, ktoré majú na psí dych veľký vplyv. Psy síce nechodia k zubárovi na pravidelnú prehliadku, to však neznamená, že nie je dôležité sa o ich chrup starať. Aj psie zuby sa totiž môžu pokaziť. Najčastejšie problémy so zubami u psov sú:
Zubný kaz
Zápal ďasien
Zubný kameň
Všetky tieto problémy spája jedna vec, a to zubný povlak. Ide o kombináciu zvyškov potravy, ktoré psík skonzumoval, jeho slín a tiež baktérií. Spolu vytvoria lepivú hmotu, ktorá sa zvieraťu zachytí na zuboch a pomaly rozpúšťa zubnú sklovinu. To má za následok vznik zubného kazu. Pokiaľ sa zubný povlak zo zubov neodstráni, môžu baktérie v ňom spôsobiť aj zápal ďasien.
Správna starostlivosť o zuby psa môže pomôcť predísť zápachu
Ak máte doma malé šteniatko, mali by ste ho už od malička učiť na to, že raz za čas mu niekto (či už vy, alebo veterinár) bude pozerať do papule. Táto „finta“ sa vám potom vyplatí aj pri čistení zubov.
Určite vám totiž už napadlo, že psík si zuby nevyčistí sám. Našťastie existujú špeciálne zubné kefky a pasty, ktoré sú určené práve pre psíky. Pri pravidelnej dentálnej hygiene znížia tieto pomôcky riziko zubného kazu a iných ťažkostí so zubami.
Poznáte dentálne pamlsky a doplnky stravy?
Okrem mechanického čistenia chrupu sú veľmi obľúbené aj rôzne dentálne pamlsky, ktoré spájajú „príjemné s užitočným“. Psík bude mať radosť z pamlsku a ani nebude vedieť, že si s jeho pomocou čistí tesáky.
Iný spôsob, ako zlepšíte dentálne zdravie a dych vášho chlpáča, je pridávanie doplnkov do krmiva. Ide o špeciálne, zväčša prírodné doplnky, ktoré obsahujú morské riasy a hydrogenuhličitan sodný. Táto kombinácia pôsobí na psíkovo dentálne zdravie zvnútra – účinné látky prechádzajú cez trávenie, krv až do slín, kde pomáhajú zamedzovať vzniku povlaku a znižujú riziko zápachu z papule.
Aký vplyv na svieži dych má trávenie vášho psíka?
To, čo váš pes zje a ako jeho organizmus potravu spracuje, tiež vo veľkej miere vplýva na jeho dych. Na jednej strane je krátkodobý zápach z papuľky, ktorý môže byť spôsobený krmivom – hovorí sa napríklad, že kopýtka, držky či krmivo z rýb môžu spôsobiť špecifický zápach z papule. Podstatné však je, že tento typ zápachu sa po nejakom čase vytratí.
Pokiaľ však zápach pretrváva a zhoršuje sa, môže ísť o problém s trávením. Psíky, tak ako aj ľudia, môžu trpieť rôznymi ochoreniami tráviaceho traktu, alergiami či intoleranciami. Pokiaľ máte podozrenie, že by váš psík mohol mať zdravotný problém, neváhajte a vezmite ho k lekárovi. Čím skôr sa totiž podarí zdravotný problém odhaliť, tým ľahšia je zvyčajne jeho liečba.
Ak sa pýtate, ako môžete psíkovi v takomto prípade pomôcť vy, odpoveď je v zásade jednoduchá. Snažte sa, aby mal pestrú a zdravú stravu zodpovedajúcu jeho stavu:
- pokiaľ má psík citlivé trávenie, podávajte mu krmivo, ktoré jeho tráviaci systém nezaťaží.
- ak psík trpí alergiami, zvoľte napríklad krmivo so zníženým obsahom pšenice, prípadne s antialergickým zložením.