Zdravie hlodavcov

Tieto zvieratká chovajte vždy páre: Prečo by malo mať morčia, potkan či pieskomil kamaráta?

zviera v pare

Túžba po roztomilom domácom zvieratku drieme v nejednom dieťati. Stačí, že prejdete okolo chovateľských potrieb, vaša ratolesť uvidí huňatého zajačika, morčiatko či činčilu a niet cesty späť. Rovnako to má aj množstvo dospelých. Pred tým, ako sa však rozhodnete priniesť domov nového člena domácnosti, by ste mali vedieť, akú starostlivosť si zvieratko vyžaduje.

Na jednej strane je potrebné zaobstarať všetko, čo potrebuje pre život – klietku, podstielku, krmítko, krmivo a nejakú tú hračku. Na druhej strane stojí aj samotná nátura zvieraťa: Je to samotár a prítomnosť iného zvieratka by mu prekážala? Alebo ide o spoločenského tvora a k svojmu šťastiu potrebuje kamaráta? Keďže zvieratko vám to nedokáže povedať samo, rozhodli sme sa vám pomôcť. Vybrali sme pre vás 4 obľúbené domáce zvieratká z rodiny hlodavcov, ktoré sa odporúča chovať v páre. Prečítajte si viac o morčati, činčile, potkanovi či pieskomilovi.

Morčatá sú nie len milé, ale tiež spoločenské tvory

Morčatá patria k najobľúbenejším domácim zvieratkám. Sú veľmi milé, čistotné a nenáročné na chov. Pri morčatkách však musíte myslieť aj na to, že sú naozaj veľmi hravé a spoločenské. Pokiaľ teda máte často plný program a nebudete mať veľa priestoru na to, aby ste sa mu venovali, jednoznačne mu zaobstarajte kamaráta. Vo všeobecnosti odporúčajú chovatelia kupovať morčatá v páre.

Napapané morča je spokojné morča

Prečítajte si, čím morčatá kŕmiť a naopak, akým potravinám by ste sa pri kŕmení mali vyhýbať.

Premýšľate nad kúpou potkana? Rovno vezmite dvoch

Vnímanie potkanov ako domácich miláčikov by sme mohli rozdeliť do dvoch skupín. V jednej skupine sú tí, ktorí potkanov považujú za roztomilé stvorenia a v druhej tí, ktorým príliš sympatické nie sú. Je to tak aj preto, že voľne žijúce potkany sú považované za škodcov a mnohí ľudia si ich spájajú predovšetkým so špinavými ulicami, kanálmi a podobne. Nemusíte sa však báť, potkan dokáže byť naozaj roztomilým spoločníkom. Ak patríte do prvej skupiny a plánujete si jedného zaobstarať, budete prekvapený, aký je čistotný, milý a spoločenský.

Potkanov by ste mali vždy kupovať v páre. Potrebujú kamoša na hranie, leňošenie a spoločné čistenie kožúškov – a to aj vtedy, ak si na neho nájdete počas dňa čas, ktorý strávite hraním a šantením. Aký párik si vybrať?

  • Samček a samička – túto kombináciu chovatelia neodporúčajú, nakoľko by sa vaša potkania rodinka enormne rozrástla, a to za veľmi krátky čas.
  • Dvaja samčekovia – hovorí sa, že dvaja samčekovia sa budú medzi sebou biť, pravdou však je, že samčekovia sú lenivejší a sú väčší maznáci.
  • Dve samičky – samičky sú aktívnejšie a živšie, takže sú vhodnou voľbou pre tých, ktorí chcú mať doma veselšie.
cincila

Aj činčila potrebuje svojho parťáka

Ďalším hlodavcom, ktorého by ste mali chovať v páre, je činčila. Činčily sú nočné živočíchy, čo z nich robí ideálne domáce zvieratká pre pracujúcich ľudí. Nie sú veľmi vhodné pre menšie detičky, ale staršie deti si ich pravdepodobne obľúbia veľmi rýchlo. Činčily sú zo svojho prirodzeného prostredia zvyknuté žiť v kolóniách, je teda lepšie chovať ich v páre. Možno by ste to na prvý pohľad nepovedali, keďže činčily si nepotrpia na ľudskú spoločnosť. Síce prídu za vami a nechajú sa pohladiť, ale nečakajte, že sa budete túliť a maznať dlhé hodiny.

TIP:

Platí to, čo pri potkanoch – pokiaľ nechcete, aby sa vaša činčilia rodina rozrástla, odporúčame vám chovať činčily rovnakého pohlavia.

Pieskomil potrebuje k životu spoločnosť

Posledné zvieratko vhodné na chov v páre, ktoré si spomenieme, sa volá pieskomil. Aj pieskomily patria k nočným tvorom, takže počas dňa, keď ste v práci, budú oddychovať a večer vám predvedú roztomilé divadlo plné šantenia a bláznenia. Sú skvelými parťákmi pre staršie deti, no menším deťom ich ako domáce zvieratká neodporúčame.

Pieskomily sú veľmi spoločenské a zvyknuté žiť v skupine – dajte však pozor, nekombinujte ich s inými druhmi. Patria totiž k veľmi teritoriálnym druhom. Na druhej strane však pieskomily potrebujú spoločnosť iných pieskomilov, a to aj napriek tomu, ak sa im budete venovať. Vo voľnej prírode si pieskomily budujú rozsiahle podzemné siete plné tunelov. Ide teda o zvieratká náročnejšie na priestor. Ak sa rozhodnete nejakého chovať, zaobstarajte mu veľkú ubikáciu vybavenú drevom (majú totiž ostré zuby a plast by mohli dohrýzť).

Najlepšie urobíte, ak si rovno zaobstaráte dvoch malých pieskomilov, ktorí spolu budú žiť v jednej klietke. Pokiaľ by ste k sebe dali dvoch cudzích dospelých jedincov, mohli by sa jeden k druhému chovať teritoriálne a nepriateľsky.

Už viete, aké zvieratko sa stane novým členom vašej rodiny?

Ak áno, mali by ste si všetko vopred pripraviť. Pozrite si našu ponuku produktov pre hlodavce a pripravte zvieratku plne vybavený a útulný domov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *