Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Starostlivosť o gravidnú fenku – čo všetko potrebuje pre pohodlný a bezpečný priebeh gravidity?

starostlivost o gravidnu fenku

Máte doma fenku, ktorá bude mať čoskoro šteniatka? Či už ide o plánovanú graviditu alebo príjemné prekvapenie, mali by ste jej pripraviť vhodné prostredie a dobre sa o ňu postarať. Viete, čo všetko gravidná fenka potrebuje? Čím ju kŕmiť a aké zmeny u nej môžete očakávať? Pokiaľ ste si na tieto otázky odpovedali nie, nezúfajte. Pripravili sme si pre vás zopár základných informácií, ktoré pomôžu vám i vašej fenke zvládnuť prípravu na príchod mladých „na jednotku“.

Ako zistíte, že je fenka gravidná?

Počas prvých týždňov si na vašej štvornohej priateľke pravdepodobne nič nevšimnete. Nezmení sa jej aktivita ani stravovacie návyky. Pokiaľ ste teda graviditu neplánovali a nedávali ste fenku kryť, nemusíte spočiatku ani len tušiť, že vás o pár týždňov bude doma viac. Gravidita je u psov totiž rozpoznateľná až zhruba v 4. týždni. Keďže neexistujú žiadne domáce testy na potvrdenie gravidity u psov, najlepším spôsobom je návšteva zverolekára.

Je viacero spôsobov, akými môže veterinár potvrdiť alebo vyvrátiť tehotenstvo. Asi najčastejším je sonografické vyšetrenie. Pri ňom lekár zistí nielen to, či je fenka naozaj gravidná, ale pokiaľ budú šteniatka v dobrej polohe, dokáže odhadnúť aj ich počet. Inou metódou je napríklad hormonálny test. Ten sa vykonáva 21 až 25 dní od počatia a zisťuje prítomnosť hormónu relaxínu, ktorý sa vyskytuje len u gravidných feniek.

Tak ako aj my ľudia, aj psíky patria k cicavcom. To znamená, že šteniatka potrebujú po narodení materské mlieko od ich matky. Tam sa však podobnosti nekončia. Keď sa bližšie pozriete na správanie a príznaky u tehotnej fenky, zistíte, že sa v mnohom podobajú tým u tehotných žien.

Aké má gravidita psa príznaky?

hormony

Zvýšená produkcia hormónov a s ňou spojené zmeny správania

Počas gravidity sa hladiny hormónov menia a kolíšu, čo má za následok zmeny nálad. Vo všeobecnosti sú gravidné fenky maznavejšie, prítulnejšie a počas druhej časti tehotenstva sú tiež pohodlnejšie a menej aktívne.

priberanie na vahe

Postupné priberanie na váhe a vývoj mliečnych žliaz

Môžete pozorovať zväčšenie mliečnych žliaz a zmenu farby bradaviek. Postupne si určite všimnete tiež to, ako sa fenka zaguľatí a priberie na váhe.

zmeny v stravovacich navykoch

Zmeny v stravovacích návykoch a chuti do jedla

Počas prvých týždňov sa stravovacie návyky fenky nezmenia a nie je teda potrebné nejako meniť jej kŕmenie. Zmeny nastávajú až v druhej „fáze“ gravidity, kedy už bežné kŕmenie nepostačí na pokrytie výživy matky aj mladých.

Koľko trvá gravidita psa?

  1. Ide v podstate o prvé 3 týždne gravidity. V tomto období rastú plody veľmi pomaly, správanie a ani aktivita fenky sa nemení. Nie je teda potrebné prikrmovanie – mohla by totiž začať neprimerane priberať, čo nie je žiadúce.
  2. Toto obdobie trvá zhruba od 4. týždňa až do pôrodu. Šteniatka začínajú rásť rýchlejšie a potrebujú dostatok živín, aby sa správne a dostatočne vyvinuli. Fenke zvýšte dávky krmiva, ale pozor – vyberajte kvalitné krmivo pre gravidné a dojčiace fenky. Hoci väčšina gravidných feniek má viac chuti do jedla, môže sa objaviť aj nechutenstvo. Časté je tiež zníženie aktivity psíka, najideálnejším druhom pohybu sú preto prechádzky.

V neskorších fázach tehotenstva sú šteniatka v brušku väčšie, to znamená, že zaberajú viac miesta v brušnej dutine. Fenke preto nezostáva na potravu toľko priestoru ako za normálnych okolností. Mali by ste teda zvoliť stratégiu kŕmenia – viackrát denne a menšie porcie.

starostlivost o gravidnu fenku

Ako na starostlivosť o gravidnú fenku?

  • Neprekrmujte ju, viac potravy potrebuje až v druhej polovici gravidity. Pokiaľ si nie ste istý, koľko krmiva by mala denne skonzumovať, poraďte sa s veterinárom.
  • Uprednostnite kvalitu pred kvantitou. Zaobstarajte jej kvalitné krmivo s vyváženým obsahom všetkých potrebných živín. Najlepšie je siahnuť priamo po krmive určenom pre gravidné alebo dojčiace fenky, prípadne pre šteniatka.
  • Pokiaľ je fenka zdravá, nie je potrebné podávať jej žiadne špeciálne doplnky stravy. Postačia tie vitamíny, ktoré jej dávate bežne. Dbať by ste mali jedine na zvýšený príjem kyseliny listovej.
  • Navštevujte s ňou pravidelne veterinára. Nevynechávajte prehliadky a upozornite ho na prípadné ťažkosti.
  • Doprajte jej pohodlie a komfort.

Falošná gravidita u psov

V prípade, že ste si istý, že vaša štvornohá kamarátka nemôže čakať mladé, ale napriek tomu javí známky gravidity, hovoríme o falošnej gravidite. Ide o stav, kedy je fenka nepokojná, prítulná a znáša si do peliešku alebo búdy hračky (myslí si, že sú to šteniatka). V niektorých prípadoch dochádza tiež k navretiu bradaviek a spusteniu produkcie mlieka. Falošná gravidita sa môže objaviť zhruba 1 až 2 mesiace po háraní. Zväčša si tento stav nevyžaduje návštevu veterinára.

Kŕmite vašu fenku správnym typom krmiva?

Pozrite si náš široký sortiment kompletných krmív pre psíky a vyberte si podľa veľkosti, typu, veku či zdravotného stavu vášho miláčika.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *