Zdravie začína v črevách. Hoci sa to možno nezdá, črevá majú okrem spracovania potravy aj ďalšie veľmi dôležité funkcie. Tak ako aj u nás ľudí, aj u psíkov sa v tráviacom trakte nachádzajú mikroorganizmy, ktoré tvoria mikroflóru (mikrobióm). Ich úlohou je podporovať imunitu, chrániť organizmus pred patogénmi a prispievať k metabolickým procesom. Zdravé trávenie je teda veľmi dôležitým predpokladom pre to, aby bol váš štvornohý člen rodiny spokojný, veselý a zdravý. Pomôcť mu môžete práve podávaním probiotík. Čo o nich potrebujete vedieť?
Aká je úloha črevnej mikroflóry u psov?
Ešte pred tým, ako sa vrhneme na samotný význam probiotík, mali by sme si povedať viac o tom, prečo je črevná mikroflóra taká dôležitá. Mikroorganizmy v črevách chránia vášho psíka pred:
- vírusmi, ako sú napríklad parvovírusy či psinka,
- hubami a kvasinkami,
- baktériou E.Coli, salmonelou a inými škodlivými baktériami a patogénmi,
- leptospirózou (infekciou krvi) alebo lymskou boreliózou (prenášanou kliešťami),
- alergénmi,
- toxínmi,
- karcinogénmi.
Medzi jej ďalšie významné úlohy patrí tiež produkcia enzýmov, ktoré napomáhajú tráveniu prijatej potravy a využitiu všetkých v nej prijatých živín. Nesmieme však zabudnúť na najdôležitejšiu úlohu mikroflóry – nachádza sa v nej až 90% imunitných buniek psa.
Čo sú to probiotiká a prečo sú pre zdravie psov prospešné?
Probiotiká sú v podstate „dobré“ baktérie, ktoré žijú v črevách vášho chlpáča a tvoria už spomínanú mikroflóru. Ich podávaním psíkovi pomôžete doplniť dobré baktérie a zachovať tak rovnováhu mikrobiómu. Tá je, ako sme si už spomenuli, dôležitá pre trávenie, imunitu a ochranu organizmu.
Kedy psíkovi podávať probiotiká? Pokiaľ chcete podporiť jeho celkové zdravie, môžete mu ich podávať preventívne. Probiotiká sú však vhodnou voľbou aj pri rôznych zdravotných problémoch:
- zažívacích ťažkostiach,
- liečbe antibiotikami,
- odstavení od materského mlieka,
- zmene krmiva,
- podávaní prípravkov na odčervenie,
- problémoch so zlým hojením rán,
- výskyte parazitov.
Probiotiká sú vhodné pre malých, veľkých, mladých i starých psíkov
Či už máte doma malé šteniatko, zdravého dospelého psa alebo psíka dôchodcu, podávaním probiotík mu rozhodne neublížite, práve naopak. U dospelých psov sa probiotiká podávajú prevažne ako prevencia a podpora celkového zdravia. Šteniatka, ktoré sú vo vývoji, rastú a prechádzajú mnohými zmenami, by mali dostávať probiotiká pravidelne. Podporíte tak ich obranyschopnosť a správne trávenie, ktoré bude aj ďalej ovplyvňovať kvalitu ich života a predovšetkým ich zdravie.
Pri starších psíkoch by ste mali brať podávanie probiotík rovnako zodpovedne, ako pri šteniatkach. Psy vo vyššom veku sú totiž náchylnejšie na vznik ochorení a tráviacich ťažkostí. Užívaním probiotík sa posilní ich mikroflóra a budú odolnejší v boji proti zápalom a iným ochoreniam.
V akej forme existujú probiotiká pre psíkov?
Sú dva spôsoby, ako môžete vášmu chlpáčovi dopriať dostatok probiotík: stravou alebo výživovými doplnkami. Prijímanie probiotík v strave je preferovanejšou metódou, no pozor. Probiotiká sa v strave nachádzajú najmä vo fermentovaných či mliečnych výrobkoch. Tie psíkom nemusia úplne sadnúť a môžu z nich mať zažívacie ťažkosti.
Druhou možnosťou je teda podávanie probiotík v doplnkoch stravy. Siahnuť môžete po prípravkoch vo forme tabliet, prášku, kaše alebo probiotickej pasty. Probiotiká v prášku stačí primiešať do vody či krmiva. Šteniatkam je možné pridať prášok i do mlieka. V prípade iných doplnkov, napríklad probiotickej pasty, nie je potrebné primiešavanie do potravy – pastu jednoducho vytlačíte pomocou aplikátora psíkovi rovno na jazyk.
Okrem čistých probiotík nájdete v našej ponuke napríklad aj kombinované doplnky, ktoré obsahujú nielen probiotiká, ale aj komplex vitamínov, minerálov a omega-3 a 6 mastných kyselín. Tieto doplnky vášmu psíkovi dodajú všetko potrebné na to, aby bol z neho zdravý a silný pes.
Prírodné probiotiká
Pod slovným spojením prírodné probiotiká rozumieme jedlá, ktoré obsahujú veľké množstvo probiotík a súčasne sú vhodné pre psíky. Pre zdravú črevnú mikroflóru stačí malé množstvo takéhoto jedla niekoľkokrát do týždňa. Patria sem napríklad kefír, prírodný jogurt či mikroriasy.
Ako sme však už spomenuli vyššie, pri mliečnych výrobkoch je potrebné vždy zohľadniť, či nemá psík intoleranciu alebo alergiu na mlieko. Pokiaľ s tým zviera problém nemá, môžete mu pokojne podávať 1-2 čajové lyžičky bieleho jogurtu denne.
Ľudské probiotiká pre psa – sú bezpečné?
Na to, či sú ľudské probiotiká vhodné pre psy, nájdete v rôznych zdrojoch rozličné názory. Podľa niektorých by ste psíkom nemali podávať doplnky určené pre ľudí. Podľa iných sú zas niektoré špecifické druhy probiotík vhodné pre psov aj pre ľudí. Faktom však ostáva, že pokiaľ chcete vášmu chlpáčovi podávať probiotiká, máte na výber z mnohých typov a značiek, ktoré sú určené priamo pre psíky. Vždy sa pritom riaďte odporúčaniami a dávkovaním na obale výrobku.