Určite ste si niekedy všimli trasenie vášho psa, a pritom vonku hrialo slnko. Mnoho psov sa trasie aj keď vonku nie je zima. Prečo je tomu tak? Táto vlastnosť je vo väčšine spoločná pre malé psy, ako sú napríklad čivavy. Niekedy je chvenie len bežná vlastnosť psov, no niekedy to môže byť varovný signál, že niečo s vaším psíkom nie je v poriadku. Zistite dôvody, prečo sa psy trasú, aby ste mohli určiť, či ide o problém, ktorý treba neodkladne riešiť.
Čo najčastejšie zapríčiňuje trasenie?
1. Zima: najjednoduchšie vysvetlenie triašky je zima. Toto správanie je pri chladnom počasí normálne. Trasenie je ako u človeka, tak aj u psa, nedobrovoľná reakcia, ktorá zabezpečí, aby sa telesná teplota zvýšila a zabránilo sa podchladeniu. Ak váš pes nemá rád chlad, pri extrémne zlom počasí s ním von radšej nechoďte. Môžete tiež investovať do kvalitného oblečenia, ktoré ho udrží v teple a zmierni jeho chvenie a triašku.
2. Šťastie: psy sú veľmi hravé zvieratá, a preto sa pri hre od šťastia môžu začať triasť. Častokrát trasenie môžete spozorovať aj pri vašom príchode domov. To všetko značí tomu, ako vás má váš domáci maznáčik rád.
3. Nepokojné sny: všimli ste si niekedy, že váš pes vydáva pri spaní zvuky? Je to normálny jav, ktorý sa denne psom stáva. Či už sa vášmu psovi sníva o mačke, ktorú naháňa, alebo o zdravej sučke, jeho zvuky alebo trasenie zo sna je prirodzené.
4. Stres: hlavným spúšťačom stresu u psov môže byť búrka alebo stále viac neobľúbené ohňostroje a petardy. Vystresovaného psa je niekedy ťažké utíšiť, a preto sa odporúča pri týchto zvláštnych stresových situáciách psíka schovať v tichu doma. Jeho pozornosť môžete ľahko odlákať podaním nejakého chutného pamlsku či novej hračky.
5. Staroba: trasenie zadných nôh u psa je typickým príznakom staroby. Triaška u starších psov môže byť tiež znakom artritídy alebo bolesti kĺbov a iných svalových slabostí. V takýchto prípadoch sa kladie dôležitosť na kvalitnú stravy určenú pre seniorné psy, ktoré potrebujú viac doplnkových zložiek a vitamínov.
Vážne choroby spojené s triaškou psov
Prečítajte si neúplný zoznam chorôb, pri ktorých je potrebná neodkladná návšteva u veterinára.
1. Psinka: je infekčná choroba, ktorá je extrémne nákazlivá a napáda našich domácich miláčikov. Treba dbať na očkovanie, ktorým sa zníži jeho nákaza. Nebezpečenstvo prenosu posilňuje chladné a vlhké počasie. Oslabený a nachladnutý pes môže byť mimoriadne ohrozený. Dbajte preto na jeho životosprávu kvalitnou potravou.
2. Hypoglykémia: je lekársky odborný termín pre nízku hladinu cukru v krvi. Cukor poskytuje energiu pre telo vášho psíka. Ak je jeho hladina veľmi nízka, ovplyvní to jeho orgány a funkciu mozgu. Tento vážny stav treba prekonzultovať s odborníkom aby ste predišli zlým následkom, ktoré môžu vieš až k smrti psa.
3. Addisonova choroba: životu nebezpečná choroba, ktorá sa pri včasnom liečení dá úplne vyliečiť. Choroba poškodzuje funkciu kôry nadobličiek, ktoré sú nevyhnutné na správne fungovanie životných funkcií v tele.
4. Infekčná hepatitída: ide o infekčný zápal pečene. Pes sa môže infikovať stykom so sekrétmi nakazeného zvieraťa. Na tento vírus sú zvlášť citlivé malé šteňatá, u ktorých je úmrtnosť práve na takýto typ choroby veľmi vysoká.
5. Žalúdočná nevoľnosť a parazity v žalúdku: psovi nikdy nedávajte jedlá, ktoré by do jeho jedálnička patriť nemali. Môžete mu, i keď nevedomky, spôsobiť nemalé ťažkosti s trávením. Dajte pozor aj na množstvo stravy, ktoré môže byť pre chlpáča nebezpečné. Na prechádzke si na svojho psa dávajte dobrý pozor, či náhodou neochutnáva exkrementy iných zvierat, ktoré by mu mohli spôsobiť parazity v črevách. Probiotické tabletky pre psov vytvárajú ochranný film na črevnej stene a viažu sa na bunky sliznice čreva. Užívaním týchto doplnkov sa zamedzí prienik nežiaducich baktérií.
Trasenie verzus náhly záchvat psov
Bežné chvenie a triaška sa výrazne líšia od epileptických záchvatov. Psy v prípade takýchto záchvatov strácajú pohyblivosť a nevnímajú okolie. Pri epilepsii má pes chorý nervový systém. Mozog psa je poškodený. Niektoré rasy sú viac náchylnejšie na toto ochorenie ako iné. Nemusíte prepadať panike. So psíkom, ktorý trpí epilepsiou, sa dá tiež prežiť krásny život.
Ako sa epilepsia u psov prejavuje?
Prejavy epilepsie nie sú nič príjemné a každý pán psíka to zvláda inak. Typické znaky sú kŕče, ktoré sa opakujú v nepravidelných časoch a intenzite. Bežným javom je tiež cvakanie zubov, trasenie a zbesilý pohyb končatín. Z úst psíkovi mnohokrát môžu vytekať sliny alebo má papuľu celkom otvorenú. Akonáhle záchvat skončí, pes je často dezorientovaný, má veľký hlad a smäd.
Čo so psíkom, ktorý trpí na epilepsiu?
Epilepsia patrí medzi choroby, ktoré sa nedajú vyliečiť. Najlepšie, čo pre vášho psíka môžete urobiť, sú pravidelné prehliadky u veterinára. Ten mu bude kontrolovať stav a podávať potrebné lieky na zmiernenie príznakov. Častým pozorovaním sa vám podarí záchvaty rozpoznať a vysledovať, čo ich spôsobuje. Snažte sa byť k psíkovi zhovievaví počas bežného dňa. Epileptické psy potrebujú hlavne kľud a lásku.
Naši štvornohí chlpáči s nami nemôžu komunikovať pomocou slov. Je teda dôležité, aby sme porozumeli reči ich tela a hlavne si všímali ich reakcie. V prvom rade je potrebné, aby sa na opakované trasenie vášho psíka pozrel veterinár, ktorý môže vylúčiť jeho ťažké zdravotné problémy.